Uncategorized

Drugie pokolenia

Nadeslala Elzbieta Magenheim

Magenheim Elzbieta

Drodzy

po purimowych trudach odpoczywamy, a w oczekiwaniu na Pesach……
17 marca poniedziałek godz. 18.00, JCC na Chmielnej 9A, ABC Judaizmu – tajemnice kryjące się za mezuzą, tefilin i tałesem! ; koszt dziesięć złotych, członkowie JCC bez opłat; prowadzenie Marta Jankowska – absolwentka wydziału Hebraistyki i Studiów Żydowskich na UCL w Londynie, reprezentantka trzeciego pokolenia.
17 marca poniedziałek godz. 18.00, MHŻP seminarium z cyklu „Uwierzyć w muzeum?”: „Czy są wartości, dla których warto ryzykować życie swoje lub innych?” , spotkanie z Michałem Jagiełło – taternikiem, alpinistą , ratownikiem TOPR-u, pisarz em, poetą i publicystą, prowadzenie H. Bortnowska i St. Krajewski
20 marca czwartek godz. 11.55, JCC, Chmielna 9A, nowy projekt „Za pięć 12”, pierwsze spotkanie z tego cyklu, to opowieść Sashy Łasiewickiego o Estee Lauder, Żydówce, córce europejskich emigrantów, która stworzyła kosmetyczne „Imperium piękna”; historia rodziny, anegdoty, początki biznesu i droga do sławy; gorąco i egoistycznie 🙂 polecam i zapraszam; szczegóły w załączniku!
5 kwietnia sobota godz. 12.00, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu nad Wisłą, Rynek 19, zwiedzanie (z przewodnikiem) wystawy Chaima Goldberga; bilety normalne 14 zł, ulgowe 10 zł; dojazd na własną rękę; dziękujemy Ewie Łuczyńskiej za organizację.
6 kwietnia godz. 12.00 – przypominamy: wybory do Zarządu Gminy Żydowskiej w Warszawie; obecność gminnych członków obowiązkowa 🙂
Obcy i niemili”, wystawa w ŻIH, cieszy się dużym zainteresowaniem, została przedłużona do końca marca! zwiedzanie w godz. 11.00–18.00, prezentuje karykatury towarzyszące antysemickim artykułom, stanowiły one jedną z metod stymulacji niechęci wobec Żydów, wpływając na nastroje i poglądy na tzw. „kwestię żydowską”.
“Pożar w Burdelu” w Muzeum Historii Żydów Polskich; Inwazja Dybuków , rezerwacja/kupno biletówhttp://www.jewishmuseum.org.pl/pl/rezerwacja ; bilety 60 zł i 40 zł; więcej informacji: http://www.jewishmuseum.org.pl/pl/wydarzenie/pozar-w- burdelu
Barry Cohen, dziennikarz z Wielkiej Brytanii zwrócił się do nas z prośbą o pomoc w uzyskaniu kontaktów z osobami z Drugiego Pokolenia. Pan Cohen we współpracy z Muzeum Historii Żydów w Warszawie zajmuje się projektem książki o tożsamości polskich Żydów; więcej w załączniku; tłumaczenie Ewa Kantor-Majewska – dziękujemy!
Wycieczka do Izraela – propozycję nadesłała Elżbieta Brzuska-Wojciechowska ze Stowarzyszenia “Dzieci Holocaustu”, więcej w załączniku
I znów przypomnę (w załączniku) o Konkursie o Tożsamości – świetne książkowe nagrody czekają!
pozdrawiam serdecznie
Wasza donosicielka – Elka eM

Za 5 dwunasta
*****

Zwrócił się do nas Barry Cohen, dziennikarz z Wielkiej Brytanii z prośbą o pomoc w uzyskaniu kontaktów z osobami z Drugiego Pokolenia. Pan Cohen  we współpracy z Muzeum Historii Żydów w Warszawie zajmuje się projektem książki o tożsamości polskich Żydów.

Książka ma na celu przedstawienie profili opartych na wywiadach z członkami trzech pokoleń, którzy odkryli swoje żydowskie pochodzenie  i  jak sobie poradzili z tym odkryciem w zakresie ich relacji i  podejścia do odrodzenia żydowskiego życia zbiorowego i kultury w Polsce w ostatnich latach. Trzy pokolenia obejmują pokolenie holokaustu – osób, które jako małe dzieci były zostawione u katolickich rodzin lub w katolickich instytucjach religijnych i w związku z tym były wychowane jako katolicy; Drugie Pokolenie lub pokolenie powojenne, które często były dziećmi komunistów  odrzucających swoją etniczną tożsamość; i Trzecie Pokolenie, które dorastało w okresie post-komunistycznym. Każde z  tych pokoleń rozwijało się w innych okolicznościach, które odegrały ważną rolę w reakcji na odkrycie swoich żydowskich korzeni.

Projekt jest realizowany od ponad roku. W październiku 2012 Barry Cohen przeprowadził wywiady z kilkoma osobami z Drugiego Pokolenia w Warszawie,  a w lecie ubiegłego roku w Krakowie.

Barry Cohen planuje ponownie przyjechać do Warszawy na wiosnę, aby przeprowadzić  kolejne wywiady. Rozmowy mogą być przeprowadzane w języku polskim, ponieważ p. Cohen będzie towarzyszył tłumacz.

Wszystkich, którzy chcieliby pomóc w zrealizowaniu tego projektu i porozmawiać z Barrym Cohenem prosimy o bezpośredni kontakt na adres e-m: BCohen8195@aol.com

*******

WYJAZD  do  IZRAELA

KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.