Uncategorized

Palac do kupienia

Nadeslal Mirek Ancypo

mirek Ancypo

reunion68

Palac Blociszewo

palac (1)

Błociszewo jest wsią położoną  w Wielkopolsce, w odległości 50km od Poznania i ok 20 km od Leszna. Dojazd z Poznania zajmuje ok 30-40min tzw. „trasa katowicką” do Kórnika a następnie do Śremu i dalej 8km piękną aleją kasztanową  w kierunku na Kościan.

Pałac Kęszyckich usytuowany jest na terenie Parku Krajobrazowego im. Gen Dezyderego Chłapowskiego. Park ten obejmuje obszar ponad 17tyś ha dawnych majątków ziemskich.  W bliskiej odległości znajdują się tu stadniny koni w Jaszkowie i Racocie. Niezwykle atrakcyjne turystycznie są miejscowości Turew ( pałac Chłapowskich), Rogalin (Pałac Raczyńskich będący filią Muzeum Narodowego w Poznaniu z Unikatowa galerią obrazów), Choryń, Rąbiń- tereny te w przewodnikach turystycznych zachwalane są jako najpiękniejsze w Wielkopolsce i szczególnie polecane dla turystyki rowerowej. W pobliżu znajdują się mateczniki przyrody na tzw. Łęgach warciańskich, jezioro w Gaju  i jezioro Grzymisławskie (z terenami rekreacyjnymi i plażą)

Pałac w Błociszewie wybudowany został przez Jana Nepomucena Kęszyckiego i Florentynę z Chłapowskich Kęszycką w 1893r wg projektu Kazimierza Skórzewskiego. Łączy on elementy staropolskiego dworu i architektury francuskiej. Mansardowy dach, pierwotnie kryty łupkiem kamiennym, z lukarnami, elewacja frontowa  nawiązuje do wzorów barokowych i rokokowych. Zdaniem wielu znawców należy do najpiękniejszych tego typu obiektów w Wielkopolsce. Jest otoczony 5h parkiem z licznym starodrzewem. Ostatnim przedwojennym właścicielem pałacu był Daniel Kęszycki, powstaniec wielkopolski, śląski i zasłużony dyplomata drugiej RP. W czasie okupacji hitlerowskiej majątek przejęli Niemcy a po wojnie został znacjonalizowany, przejęty przez rolniczą spółdzielnie produkcyjną i dopiero w roku 2011 wrócił do rąk rodziny. Od 1972r w odrestaurowanym pałacu mieściło się  sanatorium rehabilitacyjno-reumatologiczne o dużej sławie wśród pacjentów ze względu na bardzo sprzyjający leczeniu tego typu schorzeń mikroklimat, ciszę i spokój.

W trakcie działalności sanatorium pałac został przebudowany wewnętrznie dla jego potrzeb, wyposażony został w windę między poszczególnymi kondygnacjami.

Całość powierzchni użytkowej wynosi ok 1300m2. W pałacu znajdują się obecnie w części parterowej  przestronny hol z szklanym „świetlikiem” dwa przestronne pokoje z łazienkami, pomieszczenie klubowe pomieszczenie  dla celów specjalistyczno-rehabilitacyjnych sala gimnastyczna, jadalnia połączona windą z pomieszczeniem kuchennym znajdującym się w piwnicy, pomieszczenia .administracyjne: pokój pielęgniarek, sekretariat, recepcja, gabinet dyrektora,  oraz gabinet zabiegowy. W piwnicy znajduje się  basen , pomieszczenia, w których wcześniej znajdowały się wanny do kąpieli błotnych, tzw. biczy wodnych, masaży, sauna itp. Na tym samym poziomie znajduje się również zaplecze kuchenne i magazynowe, warsztaty, pomieszczenia wypoczynkowe dla personelu oraz klubo-kawiarnia. Wszystkie wyposażone są w łazienki.W czasach działalności sanatorium w pokojach tych znajdowało się 25 łózek dla pacjentów. Z pierwszego piętra można wyjść na cztery odkryte i przestronne tarasy. Na poziomie strychowym znajdują się dwa pokoje dla personelu oraz pomieszczenia niezagospodarowane o charakterze mansardowym. Pałac wyposażony jest w system ogrzewania gazowego zasilanego przez dwa wymiennie pracujące, sterowane komputerowo piece gazowe Budreus.

Pałac jest w  dobrym stanie technicznym choć wymaga prac remontowych i adaptacyjnych.  W wodę zaopatrywany jest z sieci miejskiej lub pochodzącą z własnej studni głębinowej.

W zadbanym parku znajdują się dodatkowo budynki gospodarcze: hydrofornia   połączona z pomieszczeniem magazynowym dla ogrodnika , budynek sanitarny będący ogrodowa toaletą oraz pomieszczeniem dla ekologicznego szamba, budynek gospodarczy- przestronne pomieszczenia magazynowe, możliwe do wykorzystania jako garaże, warsztaty itp, altany rekreacyjne i kort tenisowy w stanie wymagającym renowacji.

Wszystkie kwestie natury formalno-prawno-skarbowej są uregulowane. Pomiędzy spadkobiercami panuje jednomyślność. Cena tyle co mieszkanie w Sztokholmie 4,2 mln pln.

kontakt  – Mirek Ancypo

peterancypo@hotmail.com

palac 1 (1)

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.