Uncategorized

To Nie Izrael

listy z naszego sadu

Akademicy milczą w sprawie imperializmu rosyjskiego:
“To nie jest Izrael”

Nie Izrael.

Nie Izrael.

Od Redakcji

Autor  podejmuje heroiczne wysiłki przedstawienia tragicznego konfliktu arabsko-izraelskiego w sposób lekki i przejrzysty, a nawet wręcz satyryczny. Dziś prezentuje kwestię konfliktu krymskiego w świadomości elit akademickich zachodniego świata. (Wszelkie podobieństwo do realnie istniejących osób nie jest przypadkowe.) Londyn, 6 marca – Europejscy i amerykańscy akademicy wyjaśniają swoją bierność wobec rosyjskiego pokazu siły na Ukrainie stwierdzeniem, że w tym wypadku nie można uznać Izraela za agresora i dlatego nie zostanie zgłoszony żaden sprzeciw.

W wystąpieniu na konferencji Harvard-Yale-Princeton-Oxford- Columbia-Radcliffe-International Team of Educators (HYPOCRITE), profesor Lisa Duggan powiedziała uczestnikom HYPOCRITE, że muszą być ostrożni i nie sprzeciwiać się zbyt głośno naruszeniu przez Rosję suwerenności Ukrainy, żeby świat nie odniósł wrażenia, iż istnieją problemy warte zajmowania się nimi, które nie nadają się do demonizowania Izraela.“Choć nikt nie przeczy, że zachowanie Rosji jest mniej niż doskonałe, my, jako akademicy, mamy odpowiedzialność za koncentrowaniu międzynarodowej uwagi na potworności, jaką jest Izrael, oraz na sposobach, na jakie możemy delegitymizować Izrael – powiedziała. – Ponieważ żadnego głównego elementu kryzysu rosyjsko-ukraińskiego nie można bezpośrednio przypisać zbrodniom Izraela, nasza uwaga wobec tego kryzysu musi pozostać co najwyżej symboliczna.”  Profesor Duggan dodała również, że akademicki bojkot instytucji rosyjskich jest wykluczony.

Inni mówcy na konferencji podkreślali, że sam imperializm lub agresja militarna nie wystarczają, żeby uzasadnić moralny gniew liberalnych akademików. „Uczony, nie trzymający się konsekwentnej linii sądów moralnych, która zakłada z góry centralną rolę Izraela jako przyczyny wszystkich konfliktów na Bliskim Wschodzie, lub przynajmniej obwinia amerykański lub europejski imperializm kulturalny za zło tego świata, nie ma moralnego autorytetu do nazywania siebie uczonym” – powiedział honorowy HYPOCRITE, Noam Chomsky. “Jest aksjomatyczne, że narody nie-zachodnie nie posiadaja zdolnosci bycia odpowiedzialnymi za swoje dzialania i dlatego wina musi zawsze leżeć – i istotnie leży – po stronie Zachodu, tym bardziej, jeśli można to przypisać immanentnie złowieszczym ideom postrzegania  Żydów i Izraela”.

Analogicznie do kwestii krymskiej, powiedziała profesor Duggan, informacje, że Egipt zamierza odebrać obywatelstwo 13 tysiącom uchodźców palestyńskich, którzy otrzymali je, kiedy krótkotrwała administracja Muhammada Morsiego poluzowała reguły, nie powinny być nagłaśniane, ponieważ może to sprawiać wrażenie podważania informacji rządów i prasy arabskiej, iż palestyńscy uchodźcy wcale nie chcą obywatelstwa w innych krajach arabskich. Zbytnie zwracanie uwagi na tę sprawę mogłoby spowodować, że ludzie będą zadawali niewygodne pytania o restrykcje różnych krajów arabskich wobec uchodźców palestyńskich, włącznie z zakazem przyznawania im obywatelstwa, ograniczaniem ich swobody poruszania się i możliwości zatrudnienia. „Nie wolno nadawać rozgłosu czemukolwiek, co mogłoby choćby przez kontrast, przedstawiać politykę Izraela jako życzliwą wobec ludności arabskiej” – ostrzegła.

Głosami 45-0, HYPOCRITE przyjęła rezolucję potępiającą Izrael za próbę podniesienia w Radzie Bezpieczeństwa sprawy syryjsko-irańskiego usiłowania dostarczenia drogą morską pocisków do Strefy Gazy.

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.