Uncategorized

Jannet Yellen – najważniejsza kobieta świata

Nadeslala Mona Cravson

mona cravson

Ma polskie korzenie, wychowała się na Brooklynie, była kujonką, na męża wybrała noblistę. Służbowo “konkretna i rygorystyczna”, prywatnie “nieśmiała i ekstremalnie zabawna”. Zwana maleńką damą o wielkim IQ, dziś jest najpotężniejszą kobietą na świecie. Oto Jannet Yellen, nowa szefowa Fed.

Po raz pierwszy w ponad 100-letniej historii amerykańskiej Rezerwy Federalnej na jej czele stanęła kobieta. W poniedziałek Jannet Yellen została zaprzysiężona na szefową Fed i oficjalnie przejęła stery w centralnym banku Stanów Zjednoczonych, najważniejszej instytucji finansowej świata.

Przeciętny Amerykanin na emeryturę przechodzi w wieku 61 lat. Yellen ma 67 lat i staje się najpotężniejszą kobietą na ziemi, która przez najbliższe cztery lata decydować będzie o kierunkach polityki monetarnej USA.

Polskie korzenie królowej finansów

A wszystko zaczęło się w… Polsce. W Suwałkach urodził się Elias Charles Blumenthal, dziadek Yellen od strony matki, który przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych.

Sama Jannet przyszła na świat w 1946 roku w żydowskiej rodzinie w Nowym Jorku. Jej ojciec Juliusz był lekarzem, który swój gabinet miał w piwnicy domu na Brooklynie. Matka Anna, z zawodu nauczycielka, która – jak opowiada Yellen – zarządzała domowym budżetem, ostatecznie poświęciła się wychowaniu dzieci, a wolnych chwilach tłumaczyła książki na język Braille’a.

– Pamiętam, że jej mama rozmawiała z nami o książkach. W związku z tym, że mieszkaliśmy w mieście, zamiast chodzić do lasu, czytaliśmy. To była bardzo kulturalna rodzina – wspomina w rozmowie z agencją Reutera Rich Rubin, przyjaciel Yellen z dzieciństwa, dziś emerytowany profesor medycyny.

Caly ten ciekawy artykul znajdziesz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.