Uncategorized

Co to jest palestyna

Przetlumaczyla z hebraiskiego i przyslala

Olga Degani

cropped-reunion69logo120k.jpg

 

W przeciwieństwie do przyjętego rozumienia, termin “Palestyna” odnosił się – od czasów biblijnych az do 1948 roku – do narodu, historii i geografii Żydow, do pragnień narodu żydowskiego i do ojczyzny narodu żydowskiego.W roku 135 ne cesarz rzymski Adrianus próbował zanulować państwowość żydowską, wykorzenić powiązanie Żydów z ich ziemią i zetrzeć z pamięci ludzkiej słowo “Judea”, zmieniając je na “Palestynę” tak samo jak próbował też wymazać “Jerozolima” i wstawić na jej miejsce “Aelia Capitolina”*

Od 1948 roku i jeszcze wyraźniej od 1967 roku termin “Palestyna” stał się narzędziem propagandy w kampanii delegitymacji państwa żydowskiego.W kwietniu 1950 roku Jordania zmieniła nazwę “Judei i Samarii” na “Zachodni Brzeg” ale nie na “Palestynę” – aby umocnić władzę Jordanii i aby zatuszować powiazanie Żydów z kolebką historii żydowskiej. W całym tym regionie nazwa Judea i Samaria była przyjęta do 1950 roku .

Słowo “Palestyna” wywodzi się od plisztim czyli najeźdźcy i od Filistyńczyków czyli Fenicjan, bo przybyli z Fenicji, nie z półwyspu arabskiego – i osiedlili się w państwie izraelskim w XII wieku pne. Palestyna wspomniana jest w pismach Herodota, greckiego historyka z V wieku pne.

Według prof. Bernarda Lewisa poważanego orientalisty ( International History Review, styczeń 1980) pierwsza próba nadania temu terytorium imienia Palestyny była w okresie biblijnym. Imperium rzymskie, próbując zniszczyć żydowskie dążenia narodowe, dołączyło Palestynę do prowincji syryjskiej. W roku 400 ne Palestyna zostala podzielona na “Palestina Prima” , ze stolicą w Cezarei i “Palestina Secunda”, ze stolicą w Beit Sze’an. Jerozolimę przeznaczono na zaniknięcie. Według Lewisa okupacja arabska w VII wieku przyspieszyła zapuszczenie Jerozolimy i podniosła prestiż Ramli, Lod i Twerii. Prof. Lewis pisał: “Filastin (Palestin) i Urdunn (Jordania) stały się podrzędną prowincją wielkiej Syrii. Palestyna zniknęła pod panowaniem rzymskim, bizantyńskim i muzułmańskim. Pojawiła się znowu pod rządami krzyżowców – królestwo Jerozolimy… pod rządami Saladyna , szczególnie w okresie Mameluków, ten okręg przeszedł przemiany terytorialne… ze stolicą w Damaszku, następnie Osmanowie (w 1516 r.) poddali te okręgi terytorialne wladzy administracyjnej w Damaszku i podzielili na jednostki administracyjne przynależne administracji damasceńskiej… Termin “Palestyna” – ktorej obszar stał sie podrzędny – nie był używany przez muzułmanów…Władze brytyjskie – po 1917 roku… wznowiły uzycie słowa “Palestyna” …które rozciągało się na obydwa brzegi Jordanii… 29.11.1947 ONZ (nieobowiazującą decyzją) postanowił podzielić Palestynę na trzy części: państwo żydowskie, państwo jordańskie i terytorium międzynarodowe… Arabowie sprzeciwili się tej decyzji i wszczęli wojnę aby uniemożliwić wykonanie tej decyzji … Jednostka terytorialna “Palestyna” którą utworzyła Brytania, zniknęła z zakończeniem mandatu brytyjskiego…”

Erec Izrael (Palestyna) jest rdzeniem historii, religii, narodowości, kultury i języka Żydów. Palestyna spełniała nieznaczną rolę w historii arabskiej/muzułmańskiej. Dlatego, miedzy innymi, deklaracja Lorda Balfoura z 1917 roku przeznaczyła Mandat Palestyny z dwóch brzegów rzeki Jordan dla państwa żydowskiego. W 1922 roku Liga Narodów przyswoiła tę decyzje, ale okroiła ją do zachodniego brzegu Jordanu pod patronatem mandatu brytyjskiego. Art. 80 Karty ONZ-tu * potwierdza poprzednie decyzje Ligi Narodów , włącznie z decyzją o Mandacie brytyjskim nad Palestyną i przeznaczeniu tego terenu dla państwa żydowskiego. Ten artykul ONZ-tu w dalszym ciagu obowiązuje, jest w mocy.

Setki wsi i miast w Yosh ** (Jehuda i Samaria) ma biblijne nazwy – w wydźwięku arabskim – i ukazuje cały kraj, a Yosh ze specjalną mocą, jako kolebkę historii żydowskiej. Na przykład Beit Lechem (Betlejem), Hebron, Dura (Adurim), a-Ram (ha-Rama), Anta (Anathoh), Batir (Beitar), Beit Hur (Beit Horon), Bitin (Beit El), Mukhmas (Mikhmash), Seilun (Shilo), Tequa (Teqoah), Burkan (Barqan) Itd.

Odnoszenie się do egzystencji żydowskiej w Yosh jako do “okupacji” wykoślawia rzeczywistość historyczną, prawną i moralną tego okręgu.

amb. ret. Yoram Ettinger

*Artykuł 80 Karty ONZ-tu
Wyjąwszy ewentualne postanowienia poszczególnych porozumień powierniczych, zawartych zgodnie z artykułami 77, 79 i 81, a poddających każdy obszar systemowi powierniczemu, i dopóki takie porozumienia nie zostaną zawarte, nic w niniejszym rozdziale nie może być interpretowane bezpośrednio ani pośrednio jako zmieniające w jaki bądź sposób prawo jakiegokolwiek państwa lub ludu, albo warunki istniejących aktów międzynarodowych, w których poszczególni członkowie Narodów Zjednoczonych mogliby być stronami. (podkreślenie moje. O.)** Yosh – skrot: Jehuda i Szomron (Samaria)
http://fzp.net.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=9449

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.