Uncategorized

Fundacja Pamiec, ktora trwa

Nadeslal Aaron Bitterman

O fundacji

*******
Fundacja została założona aby utrwalać pamięć o wspólnej historii Polaków i Żydów. Jej utworzenie stanowiło wyraz długoletniego zaangażowania się obecnych członków Zarządu w gromadzenie i upowszechnianie wiedzy dla upamiętnienia miejsc i zdarzeń związanych z Polakami i Żydami. Zarazem stanowiło też chęć kontynuowania niesienia wymiernej i zorganizowanej pomocy tym , których rodziny zginęły za pomoc Żydom a teraz będących w trudnych warunkach życiowych.

Nasze dotychczasowe działanie przyniosło organizację wystaw i prelekcji w ośrodkach kultury, szkołach i na zaproszenie różnych organizacji społecznych by przekazywać wiedzę historyczną. Sfotografowaliśmy ponad 400 cmentarzy żydowskich, uczestniczyliśmy w akcji ratowania macew, oprowadzaliśmy grupy po miejscach pamięci oraz zebraliśmy wiele relacji od świadków wydarzeń. Działalność ta została doceniona wyróżnieniami w postaci dyplomów i odznaczeń.

 

Utworzenie Fundacji “Pamięć, Która Trwa” pozwoliło na prowadzenie bardziej kompleksowych i rozszerzonych działań. Docieramy do wielu nieznanych i niemal zapomnianych miejsc i ludzi , świadków Holocaustu. Odnajdujemy nieoznakowane groby Żydów pomordowanych podczas II wojny światowej, w tym groby masowe, które upamiętniamy pomnikami. Na bieżąco powstaje dokumentacja tych miejsc. Działania te prowadzimy we współpracy z Komisją Rabiniczną d.s.Cmentarzy Naczelnego Rabina Polski. Zgromadzoną wiedzę przekazujemy młodemu pokoleniu w szkołach, często są to spotkania przy udziale świadków wydarzeń. Na polu tych działań współpracujemy z Kancelarią Prezydenta RP, Towarzystwem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i Stowarzyszeniem “Dzieci Holocaustu“. Docieramy z wykładami o wspólnej historii Polaków i Żydów do ośrodków kultury, stowarzyszeń i więzień. Gromadzimy nieopisane relacje dotyczące ratowania Żydów podczas okupacji hitlerowskiej. Nawiązaliśmy współpracę z Izraelskim Instytutem Pamięci Narodowej Yad Vashem. Niesiemy pomoc materialną i emocjonalną coraz większej liczbie osób, których rodziny zginęły za pomoc Żydom podczas Holocaustu. Oprowadzamy grupy po miejscach Pamięci oraz przeprowadzamy biegi Pamięci trasami miejsc męczeństwa Żydów i ich ukrywania przez polskich Sprawiedliwych.
Celami Fundacji „Pamięć, która trwa” są:

  • dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy o wspólnej historii Polaków i Żydów,
  • pogłębianie i upowszechnianie wiedzy o Holokauście,
  • upamiętnienie nieoznakowanych miejsc męczeństwa i pochówków Żydów i ich dokumentacja,
  • przekazywanie wiedzy historycznej młodemu pokoleniu, także w miejscach pamięci i przy udziale świadków wydarzeń,
  • zbieranie relacji od ostatnich żyjących świadków jako uzupełnienie historii społeczności żydowskiej,
  • niesienie pomocy w formie rzeczowej i emocjonalnej osobom, których rodziny zginęły za pomoc Żydom a teraz będących w trudnych warunkach życiowych,
  • docieranie do osób, które ratowały Żydów aby utrwalać pamięć o ich czynach ,
  • ratowanie zabytków kultury żydowskiej, głównie cmentarzy,
  • oprowadzanie grup po miejscach pamięci,
  • organizowanie spotkań, zjazdów, wycieczek, rajdów i imprez sportowych.

 

 

Zarząd Fundacji

 

 

Na zdjęciu Zarząd Fundacji „Pamięć, Która Trwa” podczas eksploracji na Lubelszczyźnie śladami Żydów- na dawnym cmentarzu w Modliborzycach.

Z lewej prezes i założyciel Fundacji, Zbigniew Niziński. Od 1999r. przemierza Polskę w poszukiwaniu ginących cmentarzy żydowskich i niszczejących synagog.  Odwiedził ponad 400 cmentarzy żydowskich oraz miejsc masowej zagłady. Dotarł do sędziwych świadków Zagłady Żydów , w tym także do żyjących polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Działa w Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy. Za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce wyróżniony dyplomem przez Ambasadę Państwa Izrael i Żydowski  Instytut Historyczny. Na wniosek Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu”  wyróżniony medalem przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej. W 2008r odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010r został honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W 2013r otrzymał Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej nadany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Z  prawej wiceprezes Fundacji, Daniel Starzyński, wykładowca UJ, dr hebraistyki, kulturoznawca. Autor pracy o twórczości Szmuela Josefa Agnona. Od kilkunastu lat odwiedza i fotografuje cmentarze żydowskie. Przewodnik w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Link do portalu fundacji

KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.