Uncategorized

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI 14.06. 2014 r.

Nadeslala Maria Ciesielska

maria ciesielska

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI 14.06. 2014 r.

Zbliżają się obchody 74. Rocznicy Deportacji do KL Auschwitz Pierwszego Transportu Polskich Więźniów Politycznych. Ich głównym punktem będzie zaplanowana w dniu 14 czerwca 2014 r. na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz, uroczysta Msza Święta w intencji Ofiar KL Auschwitz. Przewodniczył jej będzie Ordynariusz Diecezji Bielsko – Żywieckiej – ks. bp Roman Pindel. Rozpoczęcie nabożeństwa zaplanowano na godzinę 10:00. W uroczystościach wezmą udział ostatni z żyjących byłych więźniów z pierwszego transportu do KL Auschwitz.

W tym dniu również, dzięki niecodziennej akcji zorganizowanej w porozumieniu z Polskimi Liniami Kolejowymi S.A., przez megafony największych stacji kolejowych w Polsce zostanie dwukrotnie wygłoszony specjalny komunikat dla podróżnych mówiący o tym przypadającej rocznicy:

“Dziś mija siedemdziesiąta czwarta rocznica deportacji pierwszego transportu polskich więźniów politycznych, do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W dniu 14 czerwca 1940 roku niemieccy okupanci przywieźli z więzienia w Tarnowie do obozu koncentracyjnego Auschwitz – grupę 728 Polaków, głównie ludzi młodych – harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku. Dzień deportacji pierwszych Polaków do Auschwitz uznawany jest za początek funkcjonowania tego największego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady, w którym osadzono 150 tysięcy Polaków, a około 75 tysięcy spośród nich tam zginęło. Wielu z nich umierało z okrzykiem na ustach „Niech żyje Polska !” Nigdy o nich nie zapomnijmy! Od 2006 roku uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – dzień 14 czerwca ustanowiony jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.”

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.