Uncategorized

Zaproszenie dla tych co beda w Warszawie 28. czerwca

Nadeslal Slawomir Grunberg

slawomir grunberg

reunion 69 .1

 

“Powroty Szymona” (Shimon’s Returns) – pokaz przedpremierowy.

PO PROJEKCJI ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z BOHATEREM I TWÓRCAMI FILMU
Reżyseria: Sławomir Grünberg i Katka Reszke
53 minuty, English/Polish version
Q&A with Shimon Redlich, Katka Reszke and Slawomir Grunberg follows the screening.KOLEKCJONER WSPOMNIEŃ I POSZUKIWACZ DOBREJ WOLI, OCALONY Z HOLOKAUSTU – SZYMON REDLICH WYBIERA SIĘ W PODRÓŻ PO POLSCE I UKRAINIE, ODKRYWAJĄC JAŚNIEJSZE STRONY NAJCIEMNIEJSZYCH CZASÓW. W 1948 roku, ocalały z Holokaustu chłopiec Szymon Redlich wystąpił w głośnym później filmie „Unzere Kinder” czyli „Nasze Dzieci”, filmie fabularnym w języku jidysz, do którego większość scen nakręcono w Domu Dziecka w Helenówku. W filmie dokumentalnym w reżyserii Sławomira Grünberga i Katki Reszke ów epizod aktorski Szymona przeplata się z jego prawdziwą historią i jego walką o przetrwanie w czasie Holokaustu. „Powroty Szymona” („Shimon’s Returns”) to przede wszystkim opowieść o człowieku, który sam o sobie powiada, że „kolekcjonuje pamięć”. Dlatego wciąż powraca do Polski i na Ukrainę, do miejsc ze swojej młodości i miejsc, gdzie spotkał ludzi, bez których te powroty nie byłyby mu dane.

Bohater:

Szymon Redlich jest uznanym historykiem, wykładowcą na Uniwersytecie Ben Guriona. Dzieciństwo spędził w Brzeżanach, niewielkim, wielokulturowym miasteczku na terenie dzisiejszej Ukrainy. Dziś mieszka w Izraelu.

Twórcy:

Katka Reszke doktoryzowała się na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Zajmuje się historią, kulturą i tożsamością Żydów jako pisarka, dziennikarka i reżyserka filmów dokumentalnych. Jest autorką między innymi książki „Powrót Żyda. Narracje tożsamościowe trzeciego pokolenia Żydów w Polsce po Holokauście.

Sławomir Grünberg ukończył PWSFTiTV w Łodzi. Jako niezależny twórca zrealizował „Perecowiczów”, „Dziedzictwo Jedwabnego”, „Uratowanych przez deportacje. Nieznaną odyseję polskich Żydów” i ponad 40 innych filmów dokumentalnych nagradzanych na międzynarodowych festiwalach.

PARTNEREM WYDARZENIA JEST INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.