Uncategorized

Saudia przerażona postępowaniem Ameryki

Przetlumaczyla z hebraiskiego i przyslala Olga Degani

Wszystkie artykuly ktore przyslala Olga sa w dziale POLITYKA

reunion 69 .1

Senatorzy i reprezentanci Kongresu w Waszyngtonie są coraz częściej monitowani przez przerażonych przywódców Saudii i państw Zatoki, widzących w potędze Ameryki zabezpieczenie ich życia. Ci przywódcy obawiają się śmiertelnych następstw dramatycznego wykruszania amerykańskiej siły odstraszenia, ujawniającego się w rozmowach pomiędzy Waszyngtonem a Teheranem. Są zdumieni wycofywaniem się USA z okopów walk przeciw terrorowi islamskiemu, co wzmacnia uśpione komórki terroru w USA.

Riad obawia się, że USA pod wpływem przyjaznych uśmiechów prezydenta Iranu Rouhani ignoruje dotychczasowe przypadki wprowadzania przez niego w błąd, oszustw i łamania zobowiązań11 października pisał Emir Taheri, redaktor renomowanej kolumny w saudyjskim dzienniku Asharq al Avsat, dziennika zbliżonego do władzy saudyjskiej : “przywódctwo irańskie stosuje taktykę oszustwa wobec wrogów wewnętrznych i zewnętrznych (niewiernych. O.). Na przykład Taqiyya zezwala muzułmanom na skrywanie wiary i przekonań aby wyprowadzic w pole wrogów. “Kitman” zezwala na kłamliwą prezentację, udawanie i skrywanie zamiarów. “Do-pahlu” zezwala na wprowadzenie w błąd przez użycie wyrażeń o podwójnym znaczeniu.”

Rijad zdaje sobie sprawę z tego, że Saudia i inne państwa naftowe Zatoki – a nie Izrael – będą głównym celem ataku jądrowego Iranu, że Iran zakłóci regularne dostawy i ceny nafty i ugodzi w gospodarką USA. Rijad wie, że megalomańskim celem Iranu jest zawładnięcie Zatoką Perską i państwami sunnickimi.

Rijad jest przekonany że Iran z bronią jądrową doprowadzi szantażem i podstępem kraje pro-amerykańskie w Zatoce do upadku , szczególnie w rejonie nafty saudyjskiej el Hasa, z większością szyickiej ludnosci . Rijad jest zaniepokojony poparciem dla wyścigu zbrojeń jądrowych i dla terroru islamskiego (opłacanym przez Rijad haraczem za “opiekę”) grożącym każdemu pro-amerykańskiemu państwu arabskiemu.

Eyad Abu Shakra, redaktor Asharq al Awsat pisał 17-go października ” Stanowcze oświadczenia Waszyngtonu o “czerwonych liniach” nie robią wrażenia na przywódcach Rosji, Chin i Syrii…Obama zachowuje się jak mały handlarz na regionalnym bazarze, a nie jak przywódca społeczności światowej“.

Amir Taheri, znany wśród zachodnich inspiratorów politycznych felietonista, przestrzega w artykule z 4-go października: “Dziś Amerykanie są ostrzegani przed niebezpieczeństwem terroru w 40-tu krajach na świecie. Dalsze cofanie się Obamy podniesie liczbę tych państw …” brutalne reżimy – jak na przykład Iran – zajmują próżnię, którą pozostawia USA.

Rijad wie, że Iran jądrowy wypełni wiatrem żagle “arabskiego tsunami”, to nie doprowadzi do demokracji, lecz wzmoże brutalność. Rijad stwierdza, że remis w obecnej grze świata arabskiego nie jest pomiedzy demokracją a dyktaturą, lecz pomiedzy dyktatorami popieranymi przez wojsko a dyktatorami terrorystami anty-amerykańskimi. Iran jądrowy przeważy szalę na korzyść dyktatorów antyamerykańskich.

Rijad zastanawia się, czy USA ignoruje fakt że 28 lat sankcji, nacisku i wojny cybernetycznej nie odwiodły Iranu od dążenia do uzbrojenia jądrowego; że 60 lat sankcji i bojkotu przeciw północnej Korei doprowadziły do jej uzbrojenia jądrowego; że sankcje i pertraktacje dają Teheranowi więcej czasu na dojście do broni jądrowej; że sankcje niszczą gospodarkę Iranu, ale nie powodują zadraśnięcia na irańskim wysiłku zbrojenia jądrowego; żeopcja militarna – a nie gospodarcza i dyplomatyczna – doprowadziła do wyzwolenia Queitu w 1991 roku i do niepodległości państw będących w przeszłości częścią Jugosławii w 1991 do 1995 roku.

Jakie USA wyciągnie wnioski z historii – unikając, czy powtarzając błędy z przeszłości?

Obrazek
Amb. ret. Yoram Ettinger

tlumaczyla z hebraiskiego Olga Degani
edycja angielska tutaj

http://fzp.net.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=9523

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.