Uncategorized

Ciekawostka artystyczna

Nadeslal Marcin Piatkowski

1 czerwca 1898 roku (podawana jest też data 28.II.) w Nowym Jorku urodziła się aktorka, gwiazda teatru i filmu w języku jidysz, autorka tekstów piosenek filmowych, pochodząca z Polski – Molly Picon…
molly Picon
  • Urodziła się w Nowym Jorku jako Małka Opiekun w rodzinie żydowskich emigrantów z Polski, Clary i Louisa (lub Denisa) Opiekunów. W wieku sześciu lat po raz pierwszy wystąpiła na scenie Yiddish Theatre. Jej debiut miał miejsce w 1912 w Arch Street Theatre w Nowym Jorku. W 1931 otworzyła własny Molly Picon Theatre. Do końca lat 30. XX wieku grała wyłącznie w języku jidysz.

  • Na ekranie zadebiutowała w 1921 w austriackim filmie Żydowskie dziewczę. W Polsce zagrała główne role w dwóch filmach kręconych z myślą o żydowskich widzach: Judeł gra na skrzypcach (1936, scenariusz i reżyseria Konrad Tom) i Mateczka (1938, scenariusz i reżyseria Józef Green). Po II wojnie światowej zagrała m.in. w filmach Nagie miasto, Dla dobra Pete’a oraz w musicalu Skrzypek na dachu.
    Zmarła w Lancaster w Pensylwanii w wieku 93 lat, cierpiąc na chorobę Alzheimera. Jej mężem był Jacob Kalich, z którym związana była od 1919 do 1975, kiedy zmarł na raka. Nie mieli dzieci. Jest pochowana w kwaterze aktorów Yiddish Theater na Mount Hebron Cemetery.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.