Uncategorized

Ciekawostka z Lublina

W drugi i ostatni dzień obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego, na terenie Szkoły Podstawowej nr 24 przy ul. Niecałej w Lublinie, zasadzono dąb jego pamięci. Następnie uroczystości przeniosły się na lubelski Zamek. Jednym z gości honorowych gali był Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP.

Dąb pamięci Jana Karskiego zasadzono przy ul. Niecałej (ZDJĘCIA) Dąb pamięci Jana Karskiego zasadzono przy ul. Niecałej (ZDJĘCIA) Dąb pamięci Jana Karskiego zasadzono przy ul. Niecałej (ZDJĘCIA)

– Drzewo reprezentuje życie. Mimo, iż nasz bohater, Jan Karski już nie żyje, to jego lekcja dla nas żyje na zawsze. Jak drzewo – zapewniał Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, który we wtorek razem z zaproszonymi gośćmi zasadził dąb Jana Karskiego. Drzewo posadzono na terenie SP nr 24, obok Pomnika Ofiar Getta Lubelskiego, w 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego, słynnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego.

To on w trakcie wojny przekazywał na Zachód informacje o tragicznym losie polskich Żydów pod okupacją niemiecką. – Dobro buduje człowieka, zło go niszczy. Jan Karski był tym człowiekiem, który obrał dobro bardzo trudne do zdobycia i stał się dla nas fantastycznym wzorem do naśladowania. To co zrobił, jest wielkim, bohaterskim czynem – oceniał ks. biskup prof. Tadeusz Pieronek. Następnie uroczystości przeniosły się na lubelski Zamek. Tam wręczono Nagrody Orła Jana Karskiego. Jedną z nich otrzymał były prezydent Aleksander Kwaśniewski. – Jan Karski, to człowiek, który nie wahał się podjąć największe ryzyko i na szalę położyć swoje życie, aby głosić prawdę o dokonujących się zbrodniach – przyznawał prezydent. I dodał. – Nawet w sytuacjach najtrudniejszych, kiedy nie możemy od każdego oczekiwać heroizmu, bo jest to dane nielicznym, to tyle powinniśmy od siebie wymagać aby widzieć, nie zgadzać się i przekazywać innym prawdę.

Wszystkie zdjecia zobaczysz jak

KLIKNIESZ TUTAJ 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.