Uncategorized

POPARCIE DLA IZRAELA i przeciwko antysemityzmowi.

Nadeslal Adam Konski

adam Konski

reunion 69 .1

Chciałbym poinformować naszych kolegów i koleżanki o ostatnich demonstracjach w Kopenhadze, popierających Izrael .

To są ważne wydarzenia i warto o nich czytać/pisać. Może dodają nam trochę otuchy, może łagodzą nasze sumienia gdy my w diasporze bezpiecznie zapalamy nasze telewizory i na odległość przyglądamy się co dzieje się w naszym Izraelu. Każdy może mieć

swój pogląd na odległość, to nic nie kosztuje. Inaczej jest gdy jest się w samym środku tego i gdy dzieci, wnukowie są na froncie a nieprzespane noce i niepewność czy wrócą cali jest nie do zniesienia. Dlatego każde poparcie dla Izraela jest ważne i potrzebne i nie bójmy się demonstrować tego. Jedyne co my ryzykujemy to obelgi, oplucia i w najgorszym razie to pobicie, Powracamy do naszych bezpiecznych mieszkań, nie musimy leci do schronu czy być budzeni syrenami i żyć w stałym zagrożeniu.

Pierwsza demonstracja 25 lipca zakończyła się dramatycznie. Niestety nie bylem i relacjonuje z opowieści przyjaciela,  gdyż w tym czasie bylem w Warszawie i uczestniczyłem w podobnej demonstranci pod ambasadą Izraela. W Kopenhadze 25 lipca Palestyńczycy demonstrowali przy Ratuszu. Zwolennicy Izraela zorganizowali demonstracje poparcia dla Izraela pod Parlamentem/Sejmem. Gdy Palestyńczycy dowiedzieli się ze nasi ludzie demonstrują pod Parlamentem, przyjechali swoimi samochodami pod Parlament. (odległość od Ratusza do Parlamentu 5 minut samochodem). I zaczęła się nieprzyjemna atmosfera. Policja nie była pewna czy sobie poradzi z agresywnością Palestyńczyków i cała grupa która popierała Izrael została ewakuowana w bezpieczne miejsce na podwórzu Parlamentu. Stąd specjalnymi autobusami pod ochrona policyjną na syrenach wywieziono uczestników demonstracji poza centrum Kopenhagi. Tak skończyła się pokojowa demonstracja pod hasłem FREDSMØDE for Izrael og Palæstina — POKÓJ w Izraelu i Palestynie.

 

Druga demonstracja odbyła się 16. sierpnia i polegała na przemaszerowaniu w jarmułce przez główną ulice kopenhaskiej dzielnicy Nørrebro, zamieszkałą w większości przez Arabów. Demonstracje zorganizował duński polityk Rasmus Jarlov, który w ten sposób chciał podkreślić swoja sympatie dla Izraela i  poprzeć żydowskich mieszkańców Kopenhagi, którzy coraz częściej są obiektem agresji gdy noszą symbol swojej religii. Spacer/demonstracja zakończyła się bez nieprzyjemnych epizodów.

 

Trzecia demonstracja ”POPARCIE DLA IZRAELA i przeciwko antysemityzmowi.” odbyła się w Kopenhadze 17 sierpnia 2014.  Uczestnicy tej demonstracji to marcowi emigranci z Polski, Duńscy Żydzi i Duńczycy.  Demonstracja odbyła się na placu Ratuszowym w Kopenhadze. To była potrzebna demonstracja. Staliśmy w deszczu i wietrze około 2 godziny i słuchali wiele dobrych przemówień i pieśni. W pewnym momencie niektórzy zaczęli tańczyć w kręgu. Każdy był zadowolony i czuliśmy się zjednoczeni we wspólnej sprawie. Posyłaliśmy sobie miłe pozdrowienia i nie czuliśmy żadnego zagrożenia. Trudno mi powiedzieć ilu nas było. Na otwartym placu nie jest łatwo liczyć ludzi chroniących się przed deszczem pod parasolami. Za to policjantów którzy nas chronili naliczyłbym może do 50. Wróciłem do domu w przemoczonych spodniach i butach, ale zadowolony ze spotkałem bardzo wielu ludzi, którzy poparli prawo Izraela do obrony.

 
Poniżej film z demonstracji 17 sierpnia

 


 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.