Uncategorized

Osadnictwo – omyłki i fakty

Przetlumaczyla z hebrajskiego i przyslala

Olga Degani

reunion 69 .1

1. Czy osadnictwo w Yosh * jest legalne według prawa miedzynarodowego?
Sędzia Stephen Schwebel (art. w hebr.), były sędzia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości i były radca prawny Departamentu Stanu USA orzekł, że obecność izraelska w Judei i Samarii jest wynikiem samoobrony a nie agresji czy “okupacji”. Prof Eugene Rostow (art. w ang.), jeden z redaktorów rezolucji 242 ustalającej kryteria porozumienia, był dziekanem wydziału prawnego Uniwersytetu Yale i zastępcą Sekretarza Stanu , uchwała 242 nie nawołuje do wycofania się do linii 1967 roku, Izrael już wycofał sie z 90% terenów z 1967 roku (półwysep Synajski), ” nie można ograniczyć legalności osadnictwa w Judei i Samarii inaczej niż drogą umowy pokojowej i także wówczas osadnictwo będzie legalne w świetle art. 80 Karty ONZ-u zatwierdzającego Mandat Brytyjski (1922-1948), widząc w Judei i Samarii nierozdzielną część Żydowskiej Siedziby Narodowej”. Także: ” Żydzi mają prawo osiedlania się zarówno w Hajfie jak i w Yosh”
Porozumienia Oslo nie zabraniają osadnictwa w Yosh *.

2. czy osadnictwo jest przeszkodą do osiągnięcia pokoju?
Osady zostały założone po wojnie 1967 roku. Pomimo to, już w latach 20-tych, 30-tych, 40-tych arabski terror mordował Żydów w Hebronie, Gusz Ecjon, w Gazie, Jerozolimie, w Tel Avivie i w Galilei.
Arabski terror usiłował nie dopuścić do powstania państwa “niewiernych” Żydów w “islamie”. Wojska arabskie najechały Izrael w momencie ustanowienia państwa w 1948 roku i terror arabski dalej kontynuował ataki.

3.Czy celem strategicznym Mahmuda Abbasa jest wykorzenienie osadnictwa w Yosh?
Mahmud Abbas jest przywódcą Aszaf **, stworzonym w 1964 roku. OWP jest źródłem władzy Autonomii Palestyńskiej i nią włada. Konwencja OWP z 1964 roku mówi o “wyzwoleniu” terytoriów tylko sprzed 1967 roku. Od 1968 roku zajmuje się “wyzwoleniem” całego obszaru pomiędzy Jordanią do morza śródziemnego. Abbas jest przywódcą Fatach**, od 1959 roku, 8 lat przed rozpoczęciem osadnictwa w Yosh*. Decyzje szóstej konferencji Fatachu (art. w hebr.) z września 2009 roku nawołują do “ofensywy wyzwolenia Palestyny i wytępienia obecności syjonistów, której nie przerwie się aż do zlikwidowania tworu syjonistycznego**** i wyzwolenia Palestyny”. Celem strategicznym Abbasa – twórcy wychowania w autonomii do nienawiści i podburzania – nie jest zlikwidowanie osadnictwa w Yosh, lecz zlikwidowanie Izraela.

4.Czy wykarczowanie osad przyniesie pokojowe współistnienie?
Pokojowe współistnienie i wyrzucanie Żydów, czy Arabów są wzajemną sprzecznością. 1.6 miliona Arabów wśród 6 milionówŻydów w granicach “zielonej linii” nie jest przeszkodą do pokoju. W ten sam sposób 350 000 Żydów wśród 1.7 miliona Arabóww Judei i Samarii. Usunięcie osiedli arabskich w “zielonej linii” (“arabrhein”) – czy usuniecie osiedli żydowskich w Judei i Samarii (“judenrhein”) – jest absolutnie niemoralne. Probierzem intencji arabskich jest ich zgoda – albo brak zgody – na osadnictwo żydowskie w Yosh.

5. Czy budownictwo żydowskie w Yosh przesądza z góry wyniki pertraktacji?
Budownictwo palestyńskie w Yosh – w siedmiokrotnie szerszym zakresie niż budownictwo żydowskie – ustala fakty tak samo jak budownictwo żydowskie. Miedzynarodowa inklinacja do potępiania budownictwa żydowskiego i jednoczesne ignorowanie budownictwa arabskiego w Yosh dowodzi … że z góry przesądza się wyniki pertraktacji. Rząd izraelski burzy nielegalne budownictwo żydowskie w Yosh. Powinien także burzyć 1.100 arabskich mieszkań bezprawnych, corocznie wznoszonych w Jerozolimie i tysiące bezprawnych arabskich mieszkań budowanych w Yosh.

6. Judea i Samaria*** (pochodzenia żydowskiego) czy Zachodni Brzeg (pochodzenia arabskiego) ?
Formalną nazwą tego obszaru był Yosh, od czasów biblijnych aż do 1950, gdy Jordania go zajęła, zaanektowała i zmieniła nazwę na “Zachodni Brzeg”. Także dokumenty Mandatu brytyjskiego i ONZ-tu używały nazwy “Yosh”. Judea pochodzi z imienia Jehuda i Judea wraz z Samarią są kolebką historii, religii, narodu, języka, kultury i nostalgii żydowskiej .

Ofensywa przeciw osadnictwu opiera się na błędach i wprowadzaniu w błąd i nie przybliża pokojowego współżycia .

,

Obrazek
amb. ret. Yoram Ettinger

* Yosh : w języku hebrajskim skrót od Yehuda i Szomron
** Aszaf to PLO, czy OWP (Organizacja Wyzwolenia Palestyny), Fatach to Palestyński Narodowy Ruch Wyzwolenia, jedna z frakcji, które połączyły się w OWP
*** Yehuda i Szomron (O.)
**** Twór syjonistyczny , dosłownie istota, jednostka, osobowość syjonistyczna . Arabowie przeciwni istnieniu Izraela unikają określenia “państwo żydowskie”, uzywajac innych. (O.)

tłumaczyła z hebrajskiego Olga Degani

http://fzp.net.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=9345

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.