Uncategorized

Nina, prawdziwa historia – opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości

 Nadeslala Ewelina Rubinsteinewelina rubinstein

 

Nina, prawdziwa historia to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, o zmierzeniu się z własnymi słabościami i lękami.
Nina ksiazka

Młody wykładowca prawa tymczasowo wykładający na Uniwersytecie Johanna Gutenberga, zostaje odwiedzony przez tajemniczego gościa nazwiskiem Ernest Schneider. Mężczyzna, jak na nieznajomego, bardzo dużo wie o życiu Daniela. Pozostawia mu także dziwny wpis w książce, którą szczególnie się zainteresował: Aby to, co było we mnie, nie umarło razem ze mną. Dla Daniela, Nina. Daniel, nie rozumiejąc sytuacji, rozpoczyna poszukiwania nieznajomej Niny. Choć kobieta okazuje się prostytutką, nie oburza go to, płaci za seks i obsesyjnie zaczyna myśleć o pięknej Ninie. Kiedy wyjeżdża na zagraniczny staż do Paryża, wspomnienia znów odżywają. Dziwnym zbiegiem okoliczności znów natyka się na Ernesta Schneidera – dziwacznego starca, który wcześniej wtargnął do jego mieszkania. Daniel znów zaczyna myśleć o Ninie. Spotyka się z nią, przezywając dziwną, erotyczną przygodę również z towarzystwem mężczyzny… Pozostaje jednak jeszcze nierozwiązana zagadka zabytkowego wydania „Nędzników”, którego tłumaczem okazał się być nie kto inny, jak sam Schneider. Daniel wraz z grupą znajomych postanawia rozwikłać tę tajemnicę. Do jakiego wniosku dojdzie? Czy historia, która mu się przydarzyła , miała na celu coś mu uzmysłowić? Przekonacie się, czytając debiutancką powieść Eweliny Rubinstein Nina, prawdziwa historia.

Ewelina Rubinstein – dziennikarka, prawniczka. Urodzona w Zgorzelcu; ukończyła studia prawnicze w Warszawie i tam stawiała swoje pierwsze kroki jako dziennikarka. Współpracowała m.in. ze studenckim miesięcznikiem „Obsesja”, „Warszawskim a b c” oraz z Akademickim Radiem Kampus. Od ponad roku związana na stałe z lokalnym dwutygodnikiem „Głos Wolsztyński”. Jest członkiem Otwartej Rzeczpospolitej- Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii.  „Nina, prawdziwa historia” to jej debiutancka powieść.

http://autorzy365.pl/nina-prawdziwa-historia-opowiesc-o-poszukiwaniu-wlasnej-tozsamosci_a845

Recenzja Ksiazki

 

 

Życie nie zawsze pisze scenariusze, o jakich marzymy. Czasami jesteśmy na szczycie, by po chwili spaść na samo dno. Najważniejsze, by zawsze wiedzieć, dokąd zmierzamy. By żyć w zgodzie ze sobą, choć często na przekór innym. Jednak zdarza się, że gubimy drogę w odmętach codzienności. Tracimy poczucie celu, a może nawet świadomość, kim tak naprawdę jesteśmy. Ale to, że zgubimy drogę, wcale nie oznacza, że jesteśmy straceni. I właśnie o tym jest “Nina, prawdziwa historia”. O odnalezieniu samego siebie.

Na początek – niespodzianka!

Streszczenie. Tak, streszczenie na dzień dobry. Moja pierwsza myśl: o cholera, przecież nie będzie mi się chciało czytać, gdy cały zarys historii poznam już na samym początku. Myliłam się. Autorka tak zgrabnie splotła całość, że w ogóle nie zwracało się uwagi na fakty z pierwszych stron. Historia snuła się niczym senne marzenie, oplatając mnie coraz bardziej.

Gdy nie jesteś tym, kim chciałbyś być

“Nina, prawdziwa historia” wbrew pozorom nie opowiada o Ninie. Głównym bohaterem jest Daniel. Prawnik, specjalista z zakresu prawa rzymskiego, bystry i poukładany. Ale Daniel ma też drugą twarz. Samotnego, nadużywającego alkoholu i spragnionego bliskości kobiety. Mężczyzny, który wie, że jego życie nie tak powinno wyglądać. Że powinno być lepsze. Sam o sobie mówi, że nie ma sumienia. Żyje jak chce, moralność właściwie dla niego nie istnieje. I właśnie wtedy w jego życiu pojawia się Ernest Schneider.

Jak jeden egzemplarz “Nędzników” może zmienić życie

Spotkanie ze starym Schneiderem, który tak niespodziewanie wkracza w życie Daniela, zmienia wszystko. Wiadomość od tajemniczej Niny, zostawiona przez staruszka właśnie w “Nędznikach”, staje się początkiem zmian. Nina okazuje się prostytutką, kobietą bez zahamowań. I kimś, kto dla głównego bohatera staje się obsesją. Ale stopniowe poznawanie prawdy powoli zaczyna zmieniać Daniela. Pozwala mu dostrzec to, co jest naprawdę ważne.

Wciąga, urzeka i nie pozwala się odłożyć na półkę

Ciągłe zmiany miejsc, od Moguncji, przez Paryż aż po Wolsztyn i Warszawę, to niebywały plus tej książki. Otoczenie cały czas się zmienia, dzięki czemu akcja jest dynamiczna, a kolejne miejsca odwiedzane przez bohaterów sprawiają, że w powietrzu wisi jakaś nutka magii. Pomysł na fabułę był oryginalny, a sposób napisania “Niny…” udowodnił, że nie trzeba opasłych tomiszczy, aby pokazać zawiłości ludzkiej psychiki. Czytając, sama momentami nie wiedziałam co jest prawdą, a co fikcją. Bardzo udane wymieszanie tych dwóch elementów sprawiło, że czytałam z coraz większą ciekawością jak skończy się ta historia.

Oj, mały zgrzyt

Literówki! Nawet najlepszy autor nie jest w stanie się ich ustrzec, ale korekta powinna wychwycić większość takich negatywnych niespodzianek. Niestety im bliżej końca książki, tym literówek było więcej, kilka razy zgrzytnęły mi też błędy gramatyczne. Okładka jest tajemnicza, przyciąga wzrok i naprawdę mi się podoba, choć nie przepadam za zdjęciami (wolę grafiki). Jedyne, co mi przeszkadza, to folia nie trzymająca się rogów. Ale ten problem zawsze można rozwiązać kupując ebooka.

Udany debiut

Ewelina Rubinstein jest dziennikarką i świetny pisarski warsztat jest tym, co pierwsze rzuca się w oczy. Język powieści nie jest potoczny, ale nie jest też przesadnie wyrafinowany. Ciekawy styl urzeka już od pierwszych stron. Cała historia widziana oczami Daniela daje nam interesujący obraz faceta, który tak naprawdę nie wie, co zrobić ze swoim życiem. Pije na umór, marzy o niezobowiązującym seksie, a gdy rankiem budzi się z potwornym kacem, widzi tylko puste mieszkanie. Wszystkie emocje targające głównym bohaterem zostały bardzo dobrze ukazane, co nie jest łatwe, gdy autorka opowieści jest kobietą. Również pozostałe postacie nie są papierowe i odróżniają się od siebie tak bardzo, że od razu się je zapamiętuje. I to ze wszystkimi szczegółami. Całe szczęście, że bohaterów nie ma zbyt wielu, bo dzięki temu nasza uwaga cały czas jest skupiona na Danielu i jego przeżyciach, co ułatwia odbiór książki.

“Dziwka to nie zawód, to po prostu moralność.”

Historia pewnego rodu, tajemnica sprzed lat i walka z własnymi słabościami. Do tego piękne zakątki, garść historii i szczypta erotyki. Dorzucając świetne wykonanie, dostajemy nietuzinkową powieść, po którą warto sięgnąć. Mam nadzieję, że to pierwszy, ale nie ostatni krok autorki do rozwinięcia pisarskich skrzydeł. Czekam na więcej tak oryginalnych książek.
Informacje o książce:
Autor: Ewelina Rubinstein
Tytuł: “Nina, prawdziwa historia”
Wydawnictwo: Psychoskok
Data wydania: październik 2014
Liczba stron: 128

http://www.poprostuksiazki.eu/2014/11/nina-prawdziwa-historia-ewelina.html

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.