Uncategorized

Prof. Jan Gross o planowanym Pomniku Sprawiedliwych

Nadeslal Heniek Lewkowicz

henry lewkowicz

cropped-cropped-cropped-reunion69logo120k1.jpg

Misiu,

Jesli zechcesz to zamiesc ta informacje z prosba o

Like strony

Czy upamiętnić Sprawiedliwych na terenie byłego getta

Dla tych ktorzy nie sa na Facebook, wystarczy ze doslesz mi albo oni dosla do mnie email na henry@contextdiscovery.com  nawet tak krotko: Popieram czy Zgadzam sie

**********************************

Tekst Jana Grossa:

Na zakończenie chciałbym dodac dwa slowa do niedawnej dyskusji na temat wybudowania Pomnika Sprawiedliwych tuż obok Muzeum Historii Żydow Polskich. Spόr dotyczył wyłącznie kwestii lokalizacji pomnika chociaż w polskim społeczeństwie, jak już mόwiła profesor Tokarska-Bakir, nie ma zgody co do tego jaką rolę odgrywali Sprawiedliwi w czasie wojny.

I bez zastanowienia co o nich na planowanym pomniku powiedzieć skończy się tym, że inicjatywa będzie odebrana jako ustawianie biegu z przeszkodami przez Ławeczke Karskiego, Ścieżkę Sendlerowej, Pomnik Sprawiedliwych i dla najbardziej wytrzymałych jeszcze drugi Pomnik Sprawiedliwych projektowany przez srodowiska endekow ienerowcow pod kosciolem Wszystkich Świetych na Placu Grzybowskim aby wbić do głowy odwiedzającym Muzeum jeszcze zanim przekroczą prόg budynku jak bardzo Polacy troszczyli się w czasie okupacji o swoich żydowskich wspόlobywateli.

A jako że Polska w tej sprawie jest na cenzurowanym efekt szczegόlnie na cudzozniemcow będzie dokładnie odwrotny od zamierzonego. Zaś że pytanie co pomnik ma wyrażac nie zostało przemyślane zrozumialem kiedy uslyszalem jako ważny argument za od osoby popierającej tą inicjatywę że Polska ani grosza na pomnik nie wyda bo w całosci będzie sfinansowany przez żydowskie pieniądze.

Taka skądinad chwalebna troska o budżet publiczny swiadczy o kompletnym pomyleniu racji ktόre tutaj naprawdę wchodzą w grę.

Żydzi bez przerwy od 1953 roku kiedy utworzyli w Jerozolimie państwową instytucję pamięci o Zagładzie – Yad Vashem – dziękują Polakom ktόrzy ratowali Żydow w czasie okupacji i honorują ich pamięć wsadzając drzewka dedykowane Sprawiedliwym na zboczach Gόry Pamięci – the Mount of Rememberance – Har HaZikaron – niedaleko grobowca Herzla, a więc w bardzo ważnym lieu de mémoire żydowskiego państwa.

Przez cały ten czas najlepsze co dałoby się powiedzieć o stosunku polskiego państwa i społeczeństwa do Sprawiedliwych to że o nich kompletnie zapomniano.

Sąsiedztwo Muzeum Historii Żydow stwarza wreszcie świetną okazję aby po upływie 70 lat od końca wojny i polskie społeczeństwo uhonorowało Sprawiedliwych tak jak na to zaslugują. Bo kwestia Sprawiedliwych, jak z resztą calość problematyki dotyczącej polsko-żydowskich stosunkόw w czasie okupacji, nie jest sprawą do wyjasnienia między Żydami i Polakami tylko wewnetrzną sprawą polska.

Ale pedagogiką spoleczna na terenie lieu de mémoire – jakim jest centrum Warszawskiego Getta – powinny się zajmowac autorytety państwowe a NIE osoby prywatne.

Sprawiedliwi to są przecież tak naprawdę  Żołnierze Wyklęci ktorzy wbrew zarowno Niemcom i wspόłziomkom przechowali w czasie wojny nie tylko Żydόw ale rόwnież honor i godność narodową  Polakow.

Żydowski filantrop ktόry przeżył Zagladę wystawiajac w tym miejscu pomnik wdzięcznosci za własne pieniądze nie miałby tytułu żeby zamieścic na nim tabliczkę zawierającą intencje donatora takimi słowami:

“Polakom ktόrzy narażajac na śmierć z rąk niemieckiego okupanta siebie i najbliższą rodzine nieśli bezinteresowną pomoc bliźniemu, Żydowi, działając w osamotnieniu, wbrew wrogości polskiego otoczenia, ratując w ten sposόb rόwnież i honor narodu polskiego.

Wdzięczni rodacy

I pasowałoby żeby na cokole znalazł się jeszcze podpis:

Prezydent, Sejm i Senat Rzeczypospolitej

Byłoby wielką szkodą dla polskiego interesu narodowego, dla przyszłych pokoleń polskiej młodzieży odwiedzającej  nekropolię warszawskiego getta aby zpoznać się z historią własnego kraju, gdyby takiego napisu w jakimś wariancie nie można byłoby nigdzie znaleźć w okolicy Muzeum Historii Żydόw Polskich

A kiedy potrafimy tę prawdę wypowiedzieć w przestrzeni publicznej to będzie znak, że Żydzi od tysiąca lat, wspόlgospodarze tych ziem, powoli przestają byc polskim problemem i stają się nareszcie częscią  polskiej historii.

Dziękuję

————————————————————————————————————————————

Odpowiedź Jana Tomasza Grossa do uwag Konstantego Geberta dotyczącej jego prawa wyrażenia jego prywatnej wdzięcznosci –

Absolutnie nie jest w mojej intencji odbierania Tobie, ani komu innemu, prawa do tego żeby prywatnie wyrażać cokolwiek rownież wdzięczność za to że zostalo się uratowanym będac Żydem w Polsce w czasie okupacji.

Wszelako,  lieu de mémoire to nie jest miejsce na ktόrym  z natury i z tytułu rzeczy istnieje wolność słowa że prywatna osoba, każda prywatna osoba, może sobie stawiac pomnik dlatego że zarobiła wystarczającą ilość pieniędzy.

Jeśli chodzi o Pana Rolata ktόry jest tutaj donatorem to absolutnie może sobie postawic taki pomnik, nie sobie oczywiscie ale wyrażajacy swoje intencje.

Ma świetną do tego lokalizacje, na pewno jest to zrealizowania. Jako Żyd z Częstochowy, i jak dobrze rozumiem jest honorowym obywatelem tego miasta, mόgłby postawic ten pomnik, no już nie mowie  o Jasnej Gόrze, tu trzeba sie dogadac bo to jest kolejne lieu de mémoire jednak on tak sobie z tego tytułu że go po prostu na to stac, może mu na to nie pozwola, ale może Ojcowie Paulini zechcą tutaj mieć otwartą głowę.

Ale w samej Częstochowie to tak bo tamtędy idą pielgrzymki co roku w dużych ilosciach. To by było niezwykle edukacyjne i ważne miejsce.

Tutaj – w Warszawie, w pobliżu Muzeum – powinien stać pomnik ktory ma wyrażaćprawdę ktόrej Pan Rolat nie jest w stanie ze względόw przyzwoitości podpisac.

Oczywiscie zapoznam sie z warunkami konkursu ktore sformułowaliscie Panowie na Pomnik Sprawiedliwych ale jestem przekonany ze nie proponujecie tam aby na cokole pomnika było napisane:

wdzieczni rodacy dziękuja Polakom za to że wbrew oporowi społecznemu ratowali honor narodu polskiego pomagając bliźniemu Żydowi

****************

Panel dyskushyjny – POLACY – ŻYDZI: EWOLUCJA POLSKIEJ TOŻSAMOŚCI


 

 

 

 

 

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.