Uncategorized

Ciekawostka z Rzymu

Nadeslala biblioteka Csne

Biblioteka csn

 

Spotkanie papieża z więźniami Auschwitz

,
Papież Franciszek podczas spotkania z byłymi więźniami obozu w Auschwitz

Papież Franciszek podczas spotkania z byłymi więźniami obozu w Auschwitz

AFP

Wśród sześciu byłych więźniów hitlerowskiego obozu Auschwitz, którzy spotkali się dziś z papieżem Franciszkiem, było kilka osób z Polski. O ich rozmowie z papieżem napisał watykański dziennik „L’Osservatore Romano”.

Delegacja byłych więźniów udała się do Watykanu i uczestniczyła w papieskiej audiencji generalnej w związku z przypadającą 27 stycznia 70. rocznicą wyzwolenia obozu. Gazeta podkreśliła, że opowiedzieli oni Franciszkowi swoje historie.

92-letni Kazimierz Albin trafił do Auschwitz w pierwszym transporcie, gdy miał 18 lat. W 1943 r. uciekł z obozu.

88-letni historyk i dziennikarz Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich, cytowany przez watykański dziennik, mówił o swym zaangażowaniu na rzecz tego, by nie zapomniano o tym, co się wydarzyło.

91-letnia pisarka i scenarzystka Zofia Posmysz, więźniarka Auschwitz i Ravensbrueck, przyjechała do Watykanu z medalikiem wykonanym przez jednego z więźniów tuż przed śmiercią. Podarowała papieżowi Franciszkowi swoją książkę wspomnieniową z opowiadaniem „Chrystus oświęcimski”.

Wśród sześciu byłych więźniów byli też między innymi 90-letni Francuz żydowskiego pochodzenia Raphael Esrail i urodzony w Pradze 92-letni Felix Kolmer. Towarzyszył im wiceprezes Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Christoph Heubner.

Papieżowi wręczono małą rzeźbę, przedstawiającą odwróconą literę „b” z napisu „Arbeit macht frei” z bramy hitlerowskiego obozu zagłady.

http://www.rp.pl/artykul/153228,1169599-Spotkanie-papieza-z-wiezniami-Auschwitz.html

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.