Uncategorized

Pomnikowi Sprawiedliwych przy muzeum Polin?

Nadeslal Hemiek Lewkowicz

henry lewkowicz

cropped-cropped-cropped-reunion69logo120k1.jpg

Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich (Fot. PETER ANDREWS REUTERS)

Bojownicy warszawskiego getta piszą do prezydenta Rzeczpospolitej i Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie pomnika Sprawiedliwych. Chodzi o lokalizację.

To kolejny głos przeciw temu, żeby honorować Polaków ratujących Żydów podczas okupacji pomnikiem tuż obok Muzeum Historii Żydów Polskich oraz pomnika Bohaterów Getta.List otwarty podpisali Simcha Rotem Ratajzer (ps. Kazik) oraz Pnina Grynszpan Frymer, oboje walczyli w getcie.

Rzeczpospolita Polska, nasza pierwsza Ojczyzna, odznaczyła nas orderami za to, że nieustępliwie walczyliśmy z hitlerowskim okupantem. W walce często byliśmy osamotnieni, ale ocaleliśmy z Zagłady. Zachowaliśmy życie również dzięki pomocy i wsparciu polskich Sprawiedliwych. Chwała im za to i nasza dozgonna wdzięczność! Popieramy ideę uhonorowania ich pomnikiem, zwłaszcza że zapewne nie wszyscy znani są z imienia – wszak musieli się, jak my, ukrywać przed sąsiadami

– czytamy w liście.

Nie możemy jednak zrozumieć, dlaczego ten pomnik miałby stanąć w miejscu, gdzie setki tysięcy ludzi zginęły samotnie, nie doczekawszy pomocy, w sąsiedztwie pomnika, który jest ich symbolicznym nagrobkiem, miejscem pamięci”. (…) “Prosimy o zachowanie dla nich tego skrawka byłego getta, o uszanowanie uczuć tych, którzy czują się strażnikami pamięci. Uczyńmy z niego chronioną strefę pamięci, podobną strefom ochronnym w Auschwitz i Birkenau. Warszawa jest wielka. Na pamięć należną Sprawiedliwym na pewno można znaleźć w Warszawie wiele godnych miejsc. Bardzo o to prosimy.”

Ale pomysł jest taki, żeby pomnik stanął w sercu dawnej żydowskiej dzielnicy Warszawy zamienionej przez Niemców w getto, na tyłach muzeum Polin. Ma go sfinansować fundacja Pamięć i Przyszłość założona przez Zygmunta Rolata. To pochodzący z Częstochowy amerykański przedsiębiorca i filantrop. Fundacja zorganizowała międzynarodowy konkurs na projekt upamiętnienia Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji. Został ogłoszony jesienią. Pomysł już wcześniej zdążył wywołać spory. Sprzeciwił mu się zespół Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN. Kierująca nim prof. Barbara Engelking w artykule zamieszczonym w “Wyborczej” napisała, że pomnik poświęcony Polakom “nie powinien stanąć w tym miejscu, które opowiada o żydowskim cierpieniu, a nie o Polakach. Ten malutki fragment Warszawy należy do Żydów i nie wolno go zawłaszczać”.

Ponizej link do listu po angielsku

 Nie na miejscu Getta Warszawskiego! – Not on the Grounds of the Warsaw Ghetto! – Niszt Ojfn Ort fund der Warszawer Getto!

http://yiddish.forward.com/articles/184784/anywhere-but-on-the-warsaw-ghetto-site/?p=1

 

Dzisiaj, 23-go Stycznia, 2015, w przeddzień obchodόw Dnia Holocaustu, Nowo-Jorski dziennik Daily Yiddish Forward zamieścił  na swoich łamach obszerny artykuł o kontrowersji związanej z lokalizacją Pomnika Polskich Sprawiedliwych  na terenie byłego Getta Warszawskiego.

Artukuł napisany w Jidysz, języku Getta Warszawskiego i Żydow Polskich jest głosem tych co odeszli.

My, Drugie pokolenie – potomkowie Ocalałych z Holocaustu, przyłączamy się do apelu Kazika Ratajzera – Symchy Rotema i Pniny Grynszpan Frymer i prosimy.

 

Niszt Ojfn Ort fund der Warszawer Getto!

Nie na miejscu Getta Warszawskiego!

Not on the Grounds of the Warsaw Ghetto!

Obowiązek spełnienia ich prośby spoczywa teraz w rękach władz, RP i Prezydenta Bronisława Komorowskiego a także władz Miasta Stołecznego Warszawy i jej Prezydenta Hanny Gronkiewicz-Waltz.

 

 

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

  1. Wypowiedz Pani Profesor Barbary Engelking “….ten malutki skrawek Warszawy nalezy do Zydow i nie wolno go zawlaszczac .” powinna trafic do kazdego ! Do mnie trafila.
    Bardzo dziekuje
    Gabrys

  2. Pomnik zywych nie powinien stac na cmentarzu,niestety gdzie stoi pomnik Bohaterow Getta to jest cmentarz zydowski i takie pomniki tych co uratowali i zyja nie powinien byc w tym miejscu gdzie sie czci zmarlych. Mira.

  3. Pomnik Sprawiedliwym nie powinien stac na terenie getta, bo przeciw temu glosuja Zydzi zyjacy i zmarli. Ten pomnik powinien stanac w Lazienkach. Gdyby to cialem sie stalo, bylby to i wynik i swiadectwo prawdziwego dzis stosunku polskiego spoleczenstwa do Sprawiedliwych, a nie tego co z Nich robia ci, co Zydom sa najmniej przyjazni, czyt. antysemici. Bo dla tych jest to przeciez tylko jeszcze jeden “kij na Zyda”. Boli o tylko Zydow, i mimo ze absolutnie nikt nie ma co do tego watpliwosci, inni milcza, procz niewielu “nowych sprawiedliwych”, mimo ze kar za to juz nie ma.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.