Uncategorized

Z ostatniej chwli ( 7 – 10 marca )

Nadeslal  Efraim

z ostatniej chwil

cropped-cropped-cropped-reunion69logo120k1.jpg

7 marca 2015 r. izraelski okręt patrolowy ostrzelał palestyńską łódź rybacką, która naruszyła zamkniętą strefę wód przy Strefie Gazy. Zginął 1 rybak, a 2 aresztowano.

8 marca 2015 r. izraelscy żołnierze wyburzyli rano nielegalnie wzniesione arabskie budynki w rejonie miasta Ma’ale Adumim w Judei.
8 marca 2015 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały wieczorem co najmniej 28 członków Hamasu w Samarii i Judei. Opublikowany komunikat informuje, że działania podjęto w celu powstrzymania napięć i uniemożliwienie próby przewrotu przez Hamas w Autonomii Palestyńskiej.

8 marca 2015 r. francuski premier Manuel Valls powiedział, że rosnące nastroje anty-izraelskie i anty-syjonistyczne w społeczeństwie francuskim posiadają wszystkie elementy niezbędne do sklasyfikowania ich jako antysemityzm.
8 marca 2015 r. amerykański prezydent Barack Obama zapowiedział, że Stany Zjednoczone nie zgodzą się na zawarcie złego porozumienia z Iranem. „Nie zgodzimy się na układ, w którym nie będziemy w stanie sprawdzić, czy nie działają na rzecz uzyskania broni jądrowej. Chcemy układu, w którym będziemy mieli wystarczająco dużo czasu na podjęcie działań nawet w sytuacji, gdybyśmy zostali oszukani. W ciągu najbliższego miesiąca będziemy w stanie określić, czy ich system jest w stanie zaakceptować to, co byłoby w rzeczywistości rozsądną ofertą. Jak nam mówią, są zainteresowani wyłącznie pokojowym programem jądrowym. Jeśli będzimy mieli przejrzystość tego systemu, będziemy w stanie sprawdzić, czy w rzeczywistości nie rozwijają systemów broni. Będziemy wymagać, aby zaakceptowali kontrole i ograniczenia ich programu, na które jak do tej pory byli skłonni wyrazić zgodę.”

9 marca 2015 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że w ciągu ostatnich kilku tygodni aresztowano ponad 100 członków Hamasu działających na Zachodnim Brzegu. Działania te pokazują, że pomimo decyzji OWP, współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa między Autonomią Palestyńską a Izraelem nadal istnieje.

9 marca 2015 r. Egipt tymczasowo otworzył na 2 dni przejście graniczne Rafah ze Strefą Gazy. Przejście znajduje się pod wzmożonym nadzorem egipskich żołnierzy.
9 marca 2015 r. sekretarz generalny Ligii Arabskiej, Nabil al-Arabi wezwał w Kairze do utworzenia jednolitych arabskich sił zbrojnych do walki z islamskim terroryzmem. „Istnieje pilna potrzeba stworzenia wspólnych arabskich sił zbrojnych … będących w stanie szybko interweniować w celu zwalczania terroryzmu i działań grup terrorystycznych … ważna jest współpraca w dziedzinach związanych z ochroną bezpieczeństwa i wymianą informacji między państwami arabskimi.”

10 marca 2015 r. Na Uniwersytecie w Southampton odbędzie się w kwietniu trzydniowe sympozjum na tematy legitymacji … stwarzania PANSTWA Izraela.”
Forum będzie badać, w jaki sposób „niesprawiedliwość historycznej Palestyny” został ukształtowany przez stworzenie Izraela, a także zasad konstytucyjne w prawie międzynarodowym, które mogą sprostować transgresje, właściwego dla utworzenia państwa żydowskiego, według stronie internetowej uczelni.
Mark Hoban, członek parlamentu i były minister skarbu
, nazwał konferencję „prowokacyjną i bezużyteczną” i wezwał przywódców uczelni, aby do niej nie dopuscić.

10 marca 2015 r. jordański król Abdullah II ostrzegł, że porozumienie izraelsko-palestyńskiej jest niezbędne do zwalczenia islamskich ekstremistów. Król podkreślił, że konflikt izraelsko-palestyński mobilizuje dżihadystów.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.