Uncategorized

Z ostatniej chwili ( 11- 15 marca )

Nadeslal Efraim

z ostatniej chwil

11 marca 2015 r. premier Beniamin Netanjahu odwiedził siedzibę policji granicznej w Jerozolimie. “Przyszedłem tu dziś, aby zwrócić uwagę na aktywność sił bezpieczeństwa w służbie dla Jerozolimy, i pochwalić żołnierzy, którzy w ostatnich tygodniach udaremnili próby przeprowadzania ataków terrorystycznych w naszej stolicy … Oczy całego świata zwrócone są na Jerozolimę, naszą stolicę. Są tacy, którzy starają się to podważyć. Są tacy, którzy próbują rozpalić tutaj wojnę religijnę. Czujność, mądrość i odpowiedzialność dowódców, żołnierzy, pracowników ochrony i obywateli mają kluczowe znaczenie w celu utrzymania bezpieczeństwa w mieście i zapobieżenie tej pożodze, którą ekstremistyczny Islam rozpala na całym Bliskim Wschodzie.”

11 marca 2015 r. ministerstwo obrony wydało opinię, że ostatnie działania palestyńskich sił bezpieczeństwa są próbą wpłynięcia na wynik wyborów w Izraela, aby zachęcić ludzi do oddawania głosów na lewicę. Palestyńskie siły bezpieczeństwa prowadzą szeroką operację aresztowania działaczy Hamasu, uniemożliwiając przeprowadzanie ataków terrorystycznych. Podobne wysiłki koncentrują się na uspokojeniu ulicy, która w poprzednich miesiącach była nieustannie podżegana przeciwko Izraelowi.

11 marca 2015 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Hanija powiedział, że jego organizacja nie dąży do nowej wojny w Strefie Gazy. Podkreślił, że jego celem jest zapewnienie mieszkańcom Gazy wolności i godnego życia.

12 marca 2015 r. władze izraelskie zezwoliły na import 27 ton pomidorów i 5 ton bakłażanów ze Strefy Gazy do Izraela. Jest to pierwsza taka zgoda od 2007 r., kiedy to Hamas przejął kontrolę nad Strefą Gazy. Decyzję tę podjęto, aby wspomóc gospodarkę w Gazie.

12 marca 2015 r. ministerstwo obrony i finansów podpisały porozumienie o ewakuacji baz wojskowych Tel Haszomer, Tzifrin i Sirkin, oraz częściowe opuszczenie bazy Ramat Gan. Ministerstwo finansów sfinansuje 80% kosztów wycofania armii i przejęcia gruntów. Wstępny plan przewiduje wybudowanie na miejscu opuszczonych baz około 60 tys. nowych domów.

12 marca 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę, która spadła do Morza Śródziemnego. Był to kolejny test rakietowy Hamasu.

13 marca 2015 r. w Jerozolimie odbył się doroczny maraton z udziałem 26 tys. biegaczy z 60 krajów. Zwycięzcą okazał się Tadesse Dabi z Etiopii. Służby medyczne udzieliły pomocy 76 osobom.

13 marca 2015 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zaleciły budowę bariery bezpieczeństwa wzdłuż granicy z Jordanią. Obecnie trwają prace przy budowie bariery granicznej w pobliżu Ejlatu. Uzasadnieniem dla budowy dalszych zabezpieczeń granicznych jest rosnące zagrożenie terrorystyczne ze strony Państwa Islamskiego.

13 marca 2015 r. wysoki urzędnik biura politycznego Hamasu, Khalil al-Hajja powiedział, że jego organizacja jest zobowiązana do utrzymania zawieszenia broni. “Nie jesteśmy miłośnikami wojny, i jeśli okupanci będą utrzymywać umowę rozejmu, my także będziemy ją przestrzegać.”

13 marca 2015 r. Palestyńczycy wzniecili wieczorem zamieszki przy wjeździe do obozu uchodźców Jalazun przy mieście Ramallah. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozproszenia tłumu. Ranny został 1 Palestyńczyk.

14 marca 2015 r. sekretarz stanu USA John Kerry spotkał się w Szarm el-Szejk (Egipt) z jordańskim królem Abdullahem II. Głównym tematem rozmów były zagadnienia bezpieczeństwa w regionie, walka z Państwem Islamskim oraz problemy gospodarcze Autonomii Palestyńskiej. Kerry wyraził nadzieję, że Izrael wybierze rząd, który rozwiąże potrzeby państwa, a także “spełni nadzieję na pokój.” Wcześniej Kerry spotkał się w Kairze z egipskim prezydentem Abdel al-Sisi Fattah.

15 marca 2015 r. w stałych bazach wojskowych Sił Obronnych Izraela rozpoczęły się wybory parlamentarne. Potrwają one kilka dni, aby uwzględniając rotację żołnierzy na posterunkach umożliwić wszystkim chętnym oddanie głosów.

15 marca 2015 r. palestyński minister spraw religii szejk Jusuf Aidais powiedział, że Grobowiec Patriarchów w Hebronie jest muzułmański i jego prawidłowa nazwa to meczet in-Ibrahim. Dodał, że wysiłki Żydów zmierzające w kierunku judaizacji tego miejsca są nielegalne, niemoralne i nieludzkie. Ostrzegł, że takie działania mogą doprowadzić do wybuchu wojny religijnej, która przyniesie katastrofę całemu regionowi.

15 marca 2015 r. wysoki przywódca Hamasu, Mahmud Zahar powiedział, że negocjacje Autonomii Palestyńskiej z Izraelem nie powiodły się, a teraz przyszła kolej na stworzenie uzbrojonych komórek Hamasu w Judei i Samarii, których zadaniem będzie “wyswobodzenie całej Palestyny.” Dodał, że “mamy święty obowiązek przenieść walkę na Zachodni Brzeg.”

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.