Uncategorized

Na dworze cadyka. Ach, co to był za ślub!

Nadeslal Robert Mielcarek

robert Mielczarekjpg

To było wydarzenie! Specjalne pociągi przywiozły gości z Krakowa, barwny orszak z jeźdźcami towarzyszył licznym uczestnikom ceremonii w drodze do miasteczka. Wesele córki słynnego cadyka z małopolskiej Bobowej w 1931 roku opisywała ówczesna prasa. Zobacz relację naocznego świadka i zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Panna młoda to Chana (Nehama Gołda) Halberstam (powyżej zdjęcie z Narodowego Archiwum Cyfrowego), pan młody – Mojżesz Stempel z Krakowa. Ich ślub i wesele odbyły się w Bobowej, na dworze słynnego cadyka Benziona (inna pisownia: Ben Sion, Ben-Zion, Ben-Cion) Halberstama.

Ilustrowany Kuryer Codzienny donosił wówczas:

IKC

Wśród korespondentów relacjonujących to głośne wydarzenie towarzyskie był Jan Lankau. Swój barwny opis zamieścił na łamach ilustrowanego pisma “Światowid” ( w numerze 12 / 1931), w artykule pt. W Bobowej u cadyka Halberstamma. Fotografie (obecnie w posiadaniu Narodowego Archiwum Cyfrowego) wykonał Wilhelm Aleksandrowicz.

Oto jak zaczyna swą opowieść Lankau:

Gdyby mój wóz miał oczy, to płakałby, jak bóbr. Kazałem mu bowiem w ubiegły wtorek gnać po ślizgawicy i błocie z Krakowa do Bobowej, po drodze pełnej dziur i wybojów i to szybko, aby na miejsce zdążyć na południe. Poczciwa maszyna nie zawiodłam gdyż punktualnie o 12-tej minęła tablice z napisem: Bobowa, pow. Grybów, województwo krakowskie.

– Więc to tu!

Narodowe Archiwum Cyfrowe , wesele Bobowa

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.