Uncategorized

Porozumienie nuklearne z Iranem

Izrael ostro sprzeciwia się wstępnemu porozumieniu nuklearnemu mocarstw z Iranem i ocenia, że ostateczne porozumienie będzie zagrażało istnieniu Izraela – powiedział przez telefon prezydentowi USA Barackowi Obamie premier Izraela Benjamin Netanjahu.

CO OZNACZA POROZUMIENIE W LOZANNIE – czytaj analizę Macieja Tomaszewskiego

Kliknij na powyzszy link

Po rozmowie z Obamą Netanjahu oświadczył, że ostateczne „porozumienie, które będzie opierało się na ramowym porozumieniu, będzie zagrażało istnieniu Izraela”. – Alternatywą jest utrzymywanie zdecydowanego stanowiska i zwiększenie presji na Iran do czasu, aż zostanie osiągnięte lepsze porozumienie – podkreślił.

Biały Dom poinformował, że Obama wezwał Netanjahu do dyskusji w rządzie na temat wstępnego porozumienia z Iranem, które – jak argumentował – stanowi znaczący postęp w kierunku wypracowania długoterminowego rozwiązania mającego na celu odcięcie Teheranu od możliwości produkowania broni nuklearnej.

„Deal” z Iranem

Po maratonie negocjacji przedstawiciele sześciu mocarstw – USA, Wielkiej Brytanii, Chin, Francji, Niemiec i Rosji – i Iranu ogłosili w czwartek w Lozannie, w Szwajcarii, porozumienie w sprawie kluczowych punktów przewidzianych jako podstawa dla ostatecznego układu nuklearnego, który powinien być sfinalizowany do 30 czerwca. Ramowe porozumienie zakłada, że ograniczenia w sprawie wzbogacania uranu przez Iran będą obowiązywały przez 10 lat.

W ramach przyszłego porozumienia irańskie zdolności wzbogacania uranu zostaną ograniczone o ponad dwie trzecie; kraj będzie dysponował ok. 6 tys. aktywnych wirówek (wobec 19 tys. obecnie). Iran pozbędzie się też reaktora, który mógłby produkować pluton. W zamian za ograniczenie programu nałożone na Iran amerykańskie i europejskie sankcje zostaną zniesione, ale dopiero wtedy, gdy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdzi wywiązywanie się przez Teheran z zobowiązań. Sankcje będzie można wprowadzić ponownie, jeśli umowa nie będzie przestrzegana.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/netanjahu-na-linii-z-obama-dosadnie-ocenil-umowe-z-iranem,530228.html#.VR5MU9o9gac.facebook

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.