Uncategorized

Bohater polskiej demokracji. Władysław Bartoszewski

Wła­dy­sław Bar­to­szew­ski nie żyje. Jego bio­gra­fią można by ob­dzie­lić kilka osób. Sze­ro­ka dzia­łal­ność kon­spi­ra­cyj­na pod­czas II wojny świa­to­wej, pomoc Żydom w „Że­go­cie”, pobyt w obo­zie kon­cen­tra­cyj­nym w Au­schwitz-Bir­ke­nau, udział w Po­wsta­niu War­szaw­skim, wie­lo­let­nia dzia­łal­ność opo­zy­cyj­na w cza­sach PRL. Prze­pła­cił to wię­zie­niem za sta­li­ni­zmu i in­ter­no­wa­niem w sta­nie wo­jen­nym.

bartoszewskiW wol­nej Pol­sce dwu­krot­nie był mi­ni­strem spraw za­gra­nicz­nych, se­na­to­rem.

Od­zna­czo­ny Or­de­rem Orła Bia­łe­go, Ho­no­ro­wy Oby­wa­tel Izra­ela.

Zmarł dziś w War­sza­wie. Miał 93 lata.

Kategorie: Uncategorized

5 odpowiedzi »

 1. Motto zyciowe profesora Wladyslawa Bartoszewskiego :
  Warto byc uczciwym, choc nie zawsze sie to oplaca.Oplaca sie byc nieuczciwym ,ale nie warto.
  Gabrys

 2. W niedziele sluchalem Go pod pomnikiem w rocznice powstania.Imponujace przemowienie.
  Chodzaca historia, autorytet moralny.Cale zycie spieszyl sie , by tyle jeszcze zrobic.To ostatni z wielkich.Piekne dlugie bogate zycie i absolutnie niewiarygodna zdolnosc przekuwania negatywnych doswiadczen w pozytywne niezachwiane imperatywy moralne.
  Gabrys

 3. JESTEM 90cio LETNIM , CUDEM OCALAŁYM I DUMNYM ŻYDEM , KTÓRY PRZESZEDŁ PRZEZ PRAWIE CAŁĄ TĘCZĘ HORRORÓW PODCZAS TEJ WOJNY PRZECIWKO ŻYDOM.
  PO WIELU UCIECZKACH ZNALAZŁEM SIĘ NA ARYJSKIEJ STRONIE W WARSZAWIE, BEZ PIENIĘDZY, BEZ PRZYJACIÓL, BEZ ZNAJOMYCH, WIELOKROTNIE NIE WIEDZĄC GDZIE BĘDĘ SPAŁ TEJ NOCY. OTOCZONY OBŁĘDEM NIENAWIŚCI DO ŻYDÓW ZE STRONY POLAKÓW, SZUKAŁEM POMOCY, KTÓRĄ POTRZEBOWAŁEM, JAK CHYBA NIKT INNY.
  O ŻEGOCIE DOWIEDZIAŁEM SIĘ DOPIERO PO WOJNIE W AMERYCE, DOKĄD SZCZĘŚLIWIE WYEMIGROWAŁEM. NIESTETY, NIE NATKNĄŁEM SIĘ WTEDY NA ANI JEDNEGO DOBREGO POLAKA ANI niemca.

  Baruch Bergman

 4. Jeszcze 6 dni temu sluchalem jego bardzo dobrego przemowienia w czasie obchodow 72 rocznicy Powstania w Gettcie. Piekna postac – jakich malo.
  Czesc Jego pamieci!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.