Uncategorized

DRUGIE ZABICIE PSA. NAWRÓCONY W JAFFIE Marek Hłasko

Nadeslala Aleksandra Buchaniec-Bartczak

bobe majse

 

Osiemdziesiąta rocznica urodzin i czterdziesta piąta śmierci… Okrągłe rocznice kojarzą się z dobrymi książkami – wydawniczymi nowościami i wznowieniami klasyki, jeśli rzecz dotyczy pisarza.

hlasko 1

“Piękni dwudziestoletni”, “Pierwszy krok w chmurach”, “Sowa, córka piekarza”, “Listy” i “Drugie zabicie psa…” to zasługa Marka Hłaski, a teraz także Wydawnictwa Agora. Na okładkach serii rozpoznawalny portret autora – cyniczny wyraz twarzy, przyklejony do ust papieros.

Kontestował system, socrealistyczną rzeczywistość, kontestował życie. Przystojny jak James Dean, przyciągający uwagę oryginalnym strojem zadziorny awanturnik, zdolny i modny pisarz młodego pokolenia.

Trudny charakter, maska siły i obojętności, autodestrukcja? Sam o sobie powiedział: “Stanowię produkt czasu wojny, głodu i terroru. Stąd bierze się nędza intelektualna moich opowiadań; ja po prostu nie potrafię wymyślić opowiadania, które nie kończyłoby się śmiercią, katastrofą, samobójstwem czy też więzieniem.”

“Drugie zabicie psa. Nawrócony w Jaffie” – dwie minipowieści izraelskie Hłaski to… cały Hłasko. Ich bohaterowie – oszuści matrymonialni nie podrywają kobiet, tylko forsę. Cały “proces” mają przemyślany w najdrobniejszym detalu, rozpisany na kwestie, niczym sztukę teatralną, lub scenariusz filmowy.

W pewnym momencie jeden z nich nie wytrzymuje napięcia, a może tylko działania chamsinu? i opowiada “rozpracowywanej” kobiecie kim jest naprawdę. Ta nie wierzy, więc… można włączyć nowy tekst do starej gry.

Wegetacja, cynizm, wyrachowanie. Nic dobrego, nic optymistycznego, nic humanitarnego, czyli wszystko to, za co kochamy Hłaskę.

Pisał jak żył, czy żył jak pisał? Tego nie dowiemy się już chyba nigdy.

Aleksandra Buchaniec-Bartczak

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Agora.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Obowiązkowo przeczytać: Piękni dwudziestoletni.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.