Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 20 – 24 kwietnia

20 kwietnia 2015 r. prezydent Reuven Rivlin udzielił premierowi Netanjahu kolejnych 14 dni na sformowanie rządu.

20 kwietnia 2015 r. delegacja 10 rabinów z Europejskiej Konferencji Rabinów spotkało się w Watykanie z papieżem Franciszkiem. Głównym tematem rozmów były sposoby walki z antysemityzmem.

21 kwietnia 2015 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w przeddzień Dnia Niepodległości Izraela, populacja państwa wynosi 8 345 000 osób (w maju 1948 r. było to 806 tys. mieszkańców), z czego 6 251 000 Żydów (74,9%), 1 730 000 Arabów (20,7%) i 364 000 inne narodowości (4,4%).

  21 kwietnia 2015 r. Instytut Gallupa opublikował wyniki niedawnego sondażu, z którego wynika, że 65% Izraelczyków uważa siebie za ateistów lub niereligijnych, a tylko 30% respondentów stwierdziło, że są osobami religijnymi. Pomimo to, 90% Izraelczyków podkreśliło swoje przywiązanie do tradycji religijnych.

21 kwietnia 2015 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon wezwał Izrael do powrotu do stołu negocjacyjnego z Palestyńczykami. “W najbliższych tygodniach zostanie utworzony nowy rząd Izraela. Zachęcam przychodzący rząd do potwierdzenia zobowiązania Izraela do rozwiązania dwu państwowego oraz podjęcia wiarygodnych kroków w celu wspierania środowiska sprzyjającego powrotowi do konstruktywnych negocjacji, w tym zamrożenia działalności osadniczej.”

22 kwietnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu przemawiając podczas uroczystości Dnia Pamięci żołnierzy poległych na wojnach i ofiar terroryzmu, powiedział rodzinom poległym: “Wasz ból jest naszym bólem … Nasi wrogowie muszą wiedzieć, że nie mogą nas zniszczyć. Będziemy bronić naszego kraju. Pozostaniemy tu. Izrael będzie się rozwijał tak długo, jak długo będziemy go bronić.” Szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela gen. Gadi Eizenkot powiedział: “Dzisiaj naród Izraela zatrzymuje się i oddaje cześć pamięci synów i córek, którzy walczyli i zginęli za wolność Izraela. My, dowódcy i żołnierze Sił Obronnych Izraela, stoimy dziś i salutujemy na pamięć naszych towarzyszy, dowódców i podwładnych, którzy polegli podczas pełnienia swoich obowiązków. Pomniki stojące w całym naszym kraju są cichym świadectwem walk i wyzwań stojących przed państwem Izrael, jako dowód historii herozimu i zwycięstwa, historii tych, którzy polegli. Naszym obowiązkiem jest upamiętnianie historii ich życia.” W dzisiejszym dniu około 1,5 mln Izraelczyków odwiedziło cmentarze w całym kraju.

23 kwietnia 2015 r. Palestyńczycy zaatakowali rano grupę turystów w rejonie Zachodniego Muru w Jerozolimie. Nikt nie odniósł obrażeń, ale policjanci zatrzymali 2 Arabów.
    23 kwietnia 2015 r. w całym kraju odbywały się uroczystości Dnia Niepodległości Izraela. Część baz wojskowych została otwarta dla zwiedzających.
    23 kwietnia 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w pobliżu miasta Sderot na pustyni Negew. Nie odnotowano żadnych strat. Prawdopodobnie druga wystrzelona rakieta spadła w obszarze Strefy Gazy.

23 kwietnia 2015 r. izraelskie siły powietrzne zwiększyły swoją obecność w obszarze Wzgórz Golan. Działania podjęto w związku ze wzrostem walk w strefie przygranicznej w Syrii.
    23 kwietnia 2015 r. rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow poinformował, że w najbliższym czasie Rosja nie dostarczy Iranowi systemów rakietowych S-300.
    23 kwietnia 2015 r. amerykański wiceprezydent Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone w przyszłym roku dostarczą do Izraela najnowsze myśliwce F-35. Podkreślił, że w ten sposób państwo żydowskie utrzyma swoją przewagę militarną na Bliskim Wschodzie. “Są to nasze najlepsze samoloty. Izrael będzie jedynym krajem na Bliskim Wschodzie posiadającym samoloty piątej generacji. Stany Zjednoczone zobowiązały się, że zapewnią Izraelowi przewagę jakościową. W przyszłym roku rozpoczniemy dostawy F-35 do Izraela … Różnice jakie pojawiły się między naszymi rządami są naturalne dla takich demokracji jak nasze. Jesteśmy jak rodzina. Czasami mamy wiele do powiedzenia i czasami są nieporozumienia, ale nawzajem się kochamy – i nawzajem się chronimy.” Izrael w 2010 r. zakupił 19 myśliwców F-35 za kwotę 2,75 mld USD, a następnie podpisał w lutym kontrakt na zakup kolejnych 14 myśliwców F-35 za około 3 mld USD. W przyszłym roku do Izraela dotrą dwa pierwsze myśliwce, a pełna realizacja kontraktu zostanie zakończona do 2021 r. W tym miesiącu, w bazie lotniczej Netivot zainstalowano symulator F-35. “F-35 został skonstruowany do walki z takimi rodzajami zagrożeń jak zestawy przeciwlotnicze S-300.”

24 kwietnia 2015 r. izraelska artyleria ostrzelała tuż przed północą okolice wioski Beit Hanoun na północy Strefy Gazy. Z tego obszaru wcześniej wystrzelono rakiety na terytorium Izraela. Poinformowano, że celem była infrastruktura terrorystyczna.
    24 kwietnia 2015 r. Hamas nakazał w nocy pełną ewakuację swojej centrali w Gazie, a także urzędów publicznych i ośrodków szkoleniowych w całej Strefie Gazy. Hamas obawia się odwetowych nalotów powietrznych ze strony Izraela.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.