Uncategorized

Szef FBI o Holocauście i pare ciekawych komentarzy

Dobrzy ludzie pomagali mordować miliony. Mordercy i współwinowajcy z Niemiec, Polski, Węgier

fbi

Dyrektor FBI James B. Comey (JOSHUA ROBERTS / REUTERS / REUTERS)

– Mordercy i ich współwinowajcy z Niemiec, Polski, Węgier przekonali samych siebie, że uczynili to, co było słuszne i od czego nie było ucieczki. To jest to, co robią ludzie. I to powinno nas naprawdę przerażać – powiedział dyrektor FBI James B. Comey w Muzeum Holocaustu.
Amerykański dziennik „The Washington Post” opublikował dzisiaj przemówieniedyrektora FBI Jamesa B. Comeya o tym, dlaczego wszyscy powinni odwiedzić Muzeum Holocaustu. – Holocaust to najbardziej przerażający obraz w historii dehumanizacji – rozpoczął. – To nasz obowiązek, by zdać sobie sprawę, że czasem dobro pochodzi od niewyobrażalnego zła.Comey mówił, że wizyty w muzeum wymaga od każdego nowego agenta FBI. – Chcę, by ujrzeli, do czego zdolna jest ludzkość. Chcę, by zobaczyli, że ta rzeź była nadzorowana przez złych i chorych ludzi. Że ci źli i chorzy przywódcy znaleźli popleczników wśród ludzi, którzy kochali swoje rodziny, pomagali swoim sąsiadom w potrzebie, chodzili do kościoła i dawali jałmużnę – mówił na spotkaniu w Muzeum Holocaustu z przedstawicielami środowisk żydowskich.

„Mordercy i ich współwinowajcy z Niemiec, Polski, Węgier”

Dodał, że „dobrzy ludzie pomagali mordować miliony”, a co najbardziej przerażające, okazało się, że my – ludzie – jesteśmy zdolni do rezygnacji z naszej indywidualnej moralności na rzecz grupy i tych, którzy są przy władzy. – Jesteśmy w stanie przekonać się do prawie wszystkiego” – powiedział szef FBI.

– W ich mniemaniu mordercy i ich współwinowajcy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu innych miejsc nie zrobili niczego złego. Przekonali samych siebie, że uczynili to, co było słuszne i od czego nie było ucieczki. To jest to, co robią ludzie. I to powinno nas naprawdę przerażać – podkreślił.

Dodał, że właśnie dlatego wymaga do swoich agentów wizyty w muzeum. – Chcę, żeby patrzyli na nas wszystkich i zdali sobie sprawę z naszej zdolności do racjonalizacji i moralnego upadku. Chcę, żeby wiedzieli, że to jest konieczne, byśmy sami siebie sprawdzali, bo tacy właśnie jesteśmy – zakończył.

****************

Prof. Smolar Na temat artykulu

*****************

Mordobicie w Rocznice (dyrektor FBI na cenzurowanym)

Przyslal Wlodek Rozenbaum

http://ziomecki.natemat.pl/140529,mordobicie-w-rocznice

***************

List od

Sławomir Grunberg, reżyser, producent –Dziedzictwo Jedwabnego, Wyrzutki         

Dariusz Jabłoński, producent, reżyser – Fotoamator, Pokłosie   

Szanowny Pan
James B. Comey
Dyrektor FBI

Warszawa, 24 kwietnia 2015 r.

Szanowny Panie,

Jako twórcy polsko-amerykańskiego filmu dokumentalnego „Karski i władcy ludzkości” przekazujemy Panu – za pośrednictwem Ambasady USA – kopię filmu, który dziś, w 101. rocznicę urodzin Jana Karskiego, wchodzi na ekrany polskich kin. [ZWIASTUN https://youtu.be/R2irw3re_LY]

Z tego filmu dowie się Pan, co w sprawie mordowania przez Niemców milionów polskich Żydów w czasie II wojny światowej zrobiło Polskie Państwo Podziemne. Polski rząd nie podjął kolaboracji z Niemcami, co było jednym z niewielu wyjątków w okupowanej Europie.

Historia Jana Karskiego opowie Panu, co robili Polacy, by pomóc swoim sąsiadom Żydom. Karski został wyznaczony przez Polskie Podziemne Państwo, by przekraść się przez okupowaną Europę i przekazać na Zachód pierwszą informację o planowej zagładzie Żydów, dokonywanej przez Niemców.  Z narażeniem życia z własnej woli dwukrotnie wszedł do getta w Warszawie, a potem do obozu koncentracyjnego w Izbicy Lubelskiej, by zobaczyć nazistowskie zbrodnie na własne oczy i dać światu świadectwo Zagłady.

Karski wykonał zadanie i opowiedział o tym wszystkim przywódcom wolnego świata, w tym przede wszystkim prezydentowi USA Franklinowi Delano Rooseveltowi, błagając ich o pomoc dla polskich Żydów. Z naszego filmu, z ust Karskiego dowie się Pan, co zrobili wtedy przywódcy. Niewiele.

Jan Karski po wojnie został uznanym Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, jednym z 6 532 Polaków odznaczonym przez państwo Izrael za ratowanie Żydów z rąk hitlerowskich oprawców. Polacy stanowią 26% wszystkich odznaczonych, będąc najliczniejszą narodową grupą w tym wspaniałym gronie. Prezydent Barack Obama w 2012 roku pośmiertnie uhonorował Karskiego Medalem Wolności. Jest bohaterem trzech narodów: Polski, Izraela i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

W Polsce pod okupacją niemiecką za pomoc Żydom groziła kara śmierci. W innych krajach okupowanej Europy hitlerowskie prawo nie było aż tak surowe. Mimo to zarówno organizacje związane z władzami Podziemnego Państwa, jak i wielu zwykłych Polaków czynnie angażowało się w działania służące ocaleniu i przetrwaniu Żydów.

Nie wszyscy Polacy w tych strasznych czasach umieli pokonać strach, nie wszyscy zasłużyli na miano Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Niektórzy z nich nie zdali egzaminu odwagi, współczucia i ludzkiej przyzwoitości. Tego nie należy ani usprawiedliwiać – ani uogólniać. Nie pozwala to nikomu nazywać Polaków wspólnikami Hitlera.

O polskiej historii szczerze – czasem do bólu – mówią  polscy historycy, wydane w Polsce książki, przedstawienia teatralne, polskie filmy, w tym i te, które zrobili niżej podpisani. Polska radzi sobie ze swoją niełatwą historią jak wolny i demokratyczny kraj powinien.

Doceniamy i popieramy Pańską intencję dokształcania obywateli na przykładzie tej straszliwej tragedii i zbrodni, jaką jest Holocaust. W związku z tym proponujemy, by zechciał Pan zorganizować dla wszystkich pracowników FBI projekcję filmu KARSKI I WŁADCY LUDZKOŚCI. Mamy nadzieję, że znajdzie Pan czas, by zobaczyć nasz film. Karski był u Roosevelta. Teraz jest u Pana.

Z poważaniem,

Sławomir Grunberg, reżyser, producent –Dziedzictwo Jedwabnego, Wyrzutki         

Dariusz Jabłoński, producent, reżyser – Fotoamator, Pokłosie   

 

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Komentarz do wypowiedzi prof. Smolara: Generalnie zgadzam się, z jednym zastrzeżeniem. Życie każdego człowieka i życie społeczeństw składa się z „drobnych faktów”. Ignorowane „drobne fakty” stają się jak góra lodowa. Trudno ją rozpuścić.

    Po kilkudziesięciu latach milczenia ze strony Polski i Polaków mamy przed sobą górę lodową. Pojedyncze wypowiedzi ludzi podobnych Comey’owi, pojedyncze napisy na grach Fishera (Schindler rescued over 1000 Jews w Nazi Poland – napis uczący, że Niemiec – nazwisko o tym świadczy – uratował 1000 żydów z rąk Polaków w nazistowskiej Polsce), nagłówki gazet w różnych częściach świata: „Polskie obozy koncentracyjne”, rozdziały w książkach szkolnych, w których kontekst Zagłady żydów w Polsce jest sprowadzony do nazistowskiej Polski – to odpryski wielkiej góry lodowej. Reakcje Polaków nie są histeryczne. Są to reakcje ludzi, którzy domagają się od swego rządu powstrzymania antypolskiej histerii. Ci oceniający Polaków ludzie nie mają pojęcia o historii II WŚ w Polsce. Oni muszą się dowiedzieć o własnej niewiedzy.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.