Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 5 – 10 kwietnia

5 maja 2015 r. Siły Obronne Izraela przeprowadziły rano test rakiety balistycznej dalekiego zasięgu. W centralnej części kraju widoczny był na niebie ślad lotu rakiety i słyszalny był głośny huk silników. Prawdopodobnie był to test rakiety Jericho.
    5 maja 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami grupę żydowskich studentów jesziwy, którzy udawali się do domu rabina w dzielnicy Beit Orot we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk.

5 maja 2015 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah, potwierdził swoje pełne poparcie dla syryjskiego reżimu Baszara al-Assada. Nasrallah dodał, że „jeśli prezydent Assad i jego rząd upadną, będzie to również oznaczać upadek Hezbollahu.” Równocześnie Hezbollah potwierdził, że jego członkowie uczestniczą w walkach z siłamiFrontu Nusra w Syrii i we wschodnim Libanie.

6 maja 2015 r. tysiące Żydów zgromadziło się wieczorem w rejonie góry Meron w Górnej Galilei, aby obchodzić święto Lag ba-Omer. W całym kraju postawiono z tego powodu w podwyższonej gotowości straż pożarną oraz zespoły pierwszej pomocy medycznej.

6 maja 2015 r. Sudan oskarżył Izrael o zbombardowanie w nocy wojskowych celów położonych w pobliżu Chartumu. Sudańska armia poinformowała, że zestrzelono izraelski samolot bezzałogowy. Izrael nie skomentował tych doniesień.

 6 maja 2015 r. tuż przed upływem konstytucyjnego terminu przywódca partii Likud i premier Benjamin Netanjahu utworzył późnym wieczorem koalicję złożoną z partii prawicowych i ortodoksyjnie religijnych, umożliwiającą powołanie nowego rządu. Po przystąpieniu do koalicji partii Żydowski Dom (HBHJ) Netanjahu zapewnił sobie minimalną większość – 61 mandatów w 120-miejscowym Knesecie. Wcześniej Netanjahu zapewnił sobie poparcie centrowej partii Kulanu i dwóch niewielkich ortodoksyjnych ugrupowań religijnych – Zjednoczonego Judaizmu Tory (JH) i Sefardyjskiej Partii Strażników Tory (Szas). Analitycy podkreślają, że minimalna przewaga zaledwie 1 głosu w parlamencie spowoduje, że Netanjahu stanie się zakładnikiem żądań nawet najmniejszych ugrupowań koalicyjnych, co z kolei oznacza kontynuację tradycji niestabilnej sytuacji na scenie politycznej. Żydowski Dom opowiada się m. in. za rozszerzeniem żydowskiego osadnictwa na terytoriach okupowanych oraz za aneksją części Zachodniego Brzegu, gdzie Palestyńczycy chcą utworzyć swoje państwo. Żydowski Dom powiedział, że wynik wyborów jest największym w historii zwycięstwem syjonizmu religijnego.

7 maja 2015 r. władze miejskie Jerozolimy zatwierdziły plan budowy 900 nowych domów w dzielnicy Ramat Szlomo, w północnej części miasta. W marcu 2010 roku rząd zatwierdził plan budowy 1600 domów w tej dzielnicy, jednak wstrzymał jego realizację pod naciskami Stanów Zjednoczonych. W 2013 roku wybudowano nowe drogi dojazdowe do przyszłych osiedli mieszkaniowych. Teraz budowa może się rozpocząć.

7 maja 2015 r. rzecznik palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa, Nabil Abu Rudeineh zwrócił się do nowego izraelskiego rządu, mówiąc, że musi on wybrać między pokojem a osiedlami i chaosem. Rudeineh dodał, że ze względu na prawicowy charakter nowego rządu, Autonomia Palestyńska będzie kontynuować swoje działania przeciwko Izraelowi w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze.
    7 maja 2015 r. salaficka grupa Al-Maqdis zagroziła rozpoczęciem wojny przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. Przyczyną ma być zburzenie przez Hamas meczetu wykorzystywanego przez salafitów i aresztowanie 40 jej członków. Napięcie rośnie także z powodu zajęcia przez siły Państwa Islamskiegoobozu uchodźców palestyńskich Jarmouk na przedmieściach Damaszku – Al-Maqdis jest ściśle związany z Państwem Islamskim (ISIS). W obozie Jarmouk ścięto wysokiego dowódcę Hamasu, w odpowiedzi na co, organizacja ta przysięgła zemstę. Aresztowani członkowie salafickiego Al-Maqdis są zakładnikami, gwarantującymi Hamasowi, że Państwo Islamskie nie zabije aresztowanych członków Hamasu w obozie Jarmouk.

7 maja 2015 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wyraził nadzieję, że nowy izraelski rząd wznowi negocjacje pokojowe z Palestyńczykami, osiągając szybko sprawiedliwe porozumienie w oparciu o rozwiązanie dwupaństwowe.

8 maja 2015 r. grupa Palestyńczyków weszła do zakmniętego obszaru przy barierze granicznej na północy Strefy Gazy. Demonstracyjnie zignorowali wezwania do zatrzymania się i ostrzegawcze strzały. Izraelscy żołnierze otworzyli wówczas ogień, raniąc 17-letniego Araba.

9 maja 2015 r. Unia Europejska wyraziła zaniepokojenie decyzją Izraela o budowie nowych domów żydowskich we Wschodniej Jerozolimie. Rzecznik UE powiedział, że decyzja stanowi zagrożenie potencjalnemu porozumieniu pokojowemu w oparciu o rozwiązanie dwupaństwowe.

10 maja 2015 r. palestyński terrorysta staranował w nocy samochodem izraelskiego żołnierza, który zatrzymał go do rutynowej kontroli w pobliżu Hebronu, w Judei. Żołnierz został ranny, a napastnik uciekł z miejsca ataku. Podczas akcji pościgowej znaleziono porzucony samochód, a rano aresztowano 2 podejrzanych Palestyńczyków.
  10 maja 2015 r. palestyńskie służby bezpieczeństwa ostrzegły, że Państwo Islamskie (ISIS) stara się utworzyć swoje bazy terrorystyczne w Strefie Gazy, aby następnie rozwinąć stamtąd działalność na Półwyspie Synaj. W ostatnich latach zaobserwowano działalność ośmiu ekstremistycznych ugrupowań terrorystycznych w Strefie Gazy. Uważa się, że zyskały one co najmniej kilkuset zwolenników, którzy byli dawnymi członkami Hamasu.

Zebral i przyslal Efraim

http://www.izrael.badacz.org/

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.