Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 20 – 22 maja

izraelska flaga

20 maja 2015 r. palestyński terrorysta wjechał rano samochodem w grupę izraelskich żołnierzy straży granicznej w rejonie Wzgórza Oliwnego we Wschodniej Jerozolimie. Ranne zostały 2 kobiety żołnierze. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika. Palestyńczycy obrzucili kamieniami służby medyczne przybyłe na miejsce ataku.

 20 maja 2015 r. dziesiątki zamaskowanych Palestyńczyków wszczęło przed południem zamieszki w pobliżu wejścia do Jabel Mukaber, w południowej części Jerozolimy. Obrzucono kamieniami policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozproszenia tłumu.

   20 maja 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z szefową dyplomacji zagranicznej Unii Europejskiej Federicą Mogherini. Netanjahu powiedział: “W ciągu kilku ostatnich tygodni, podjęliśmy pewne konkretne kroki, które przyniosą korzyści materialne ludności palestyńskiej. Podjęliśmy kroki ekonomiczne, przeznaczając środki na odbudowę i rozwój, oraz zapewnienie stałej pomocy humanitarnej. Nadal będziemy podejmować praktyczne kroki, a w tym samym czasie będziemy w dalszym ciągu działać na rzecz pokoju. Izrael chce pokoju. Chcę pokoju. Chcemy pokoju, który zakończy konflikt raz na zawsze. Moje stanowisko nie uległo zmianie. Nie popieram rozwiązania jednego państwa – nie wierzę, że byłoby ono w ogóle możliwe. Popieram wizję dwóch państw dla dwóch narodów – pzdemilitaryzowanego państwa palestyńskiego, które uznaje państwo żydowskie. Czekam na rozmowy z wami, jak można rozwinąć tę wizję w praktyczny, bezpieczny i odpowiedzialny sposób. Wiem, że podzielacie nasz cel i spostrzegamy Was jako przyjaciela, który pomoże zrealizować ją. Ale jeśli rozejrzymy się w naszym regionie i po świecie, to najbardziej niebezpiecznym zagrożeniem pokoju jest Iran. Iran zbroi i szkoli terrorystów Hezbollahu w Libanie i Hamas w Gazie. Irańscy terroryści otwierają trzeci front terroru przeciwko Izraelowi na Wzgórzach Golan, i realizują swój program nuklearny, który, jak uważam, stanowi największe zagrożenie dla regionu i dla świata. Obawiam się, że porozumienie z Lozanny nie zablokuje drogi do irańskiej bomby. Zgoda mocarstw ułatwiła i dała legitymizację irańskiego programu broni jądrowej. Na złagodzenie sankcji jest przedwcześnie, a umowa pozwoli Iranowi uzyskać wiele miliardów dolarów, które sfinansują jego agresję i ogólnoświatową kampanię terroru. Po porozumieniu w Lozannie sankcje już nie istnieją. W ostatnich tygodniach do Iranu zostały sprzedane samoloty Airbusa, co jest bezpośrednim naruszeniem sankcji. Jeśli ciśnienie jest dzisiaj zmniejszane, co pozostanie dźwignią, która zapewni, że Iran będzie jutro pokojowy? Uczciwa odpowiedź brzmi: Nie pozostanie nic, co zapewni, że Iran będzie przestrzegać porozumienia, albo że Iran zaprzestanie agresji i terroru. Jeżeli chcemy wiedzieć, co się stanie z Iranem w wyniku tej transakcji, wystarczy spojrzeć na to, co się stało z Koreą Północną w wyniku podobnej umowy. Pomimo kontroli i pomimo zobowiązań, Korea Północna rozwinęła siłę jądrową. Tylko w tym tygodniu Korea Północna ogłosiła, że udało się jej zminiaturyzować broń nuklearną. Myślę, że społeczność międzynarodowa ma zamiar popełnić ten sam błąd z Iranem, jak to miało miejsce w Korei Północnej. I obawiam się, że Lozanna dokładnie to robi. Pokój i bezpieczeństwo w regionie i światowe pragnienia, oczekują lepszej oferty. Jeszcze nie jest za późno, aby to zrobić.”

20 maja 2015 r. palestyński dyplomata Nabil Abu Zneid (ambasador Autonomii Palestyńskiej w Holandii) poinformował, że Autonomia Palestyńska złoży w dniu 25 czerwca dwie skargi przeciwko Izraelowi do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadzie. Są one związane ze społecznością żydowską na Zachodnim Brzegu oraz izraelską operacją wojskową w Strefie Gazy z ubiegłego roku.

20 maja 2015 r. organziatorzy festiwalu “World Village” w Finlandii oświadczyli, że organizacje izraelskie, w tym Żydowski Fundusz Narodowy, nie będą mogły wziąć w nim udziału. Ambasador Izraela w Finlandii, Dan Ashbel oświadczył: “Zastanawiam się, jak ta skandaliczna decyzja jest w zgodzie z takimi wartościami jak przyjazność dla środowiska, sprawiedliwość, tolerancja i pragnienie pokoju Zastanawiam się, czy organizatorzy festiwalu są krytyczni sami względem siebie.” Społeczność żydowska w Finlandii zapowiedziała bojkot festwialu.

20 maja 2015 r. Departament Stanu USA poinformował, że Stany Zjednoczone planują sprzedaż dużej ilości uzbrojenia do Izraela. Umowa obejmuje 3 tys. pocisków rakietowych Hellfire dla helikopterów bojowych, 240 rakiet średniego zasięgu klasy powietrze-powietrze, 4100 bomb lotniczych oraz 50 bomb BLU-113 przeznaczonych do niszczenia podziemnych schronów. Wartość kontraktu wynosi około 1,9 mld USD i stanowi część amerykańskiej polityki wzmocnienia istniejącego arsenału w Izraelu, aby w ten sposób zapobiegać zagrożeniu ze strony Iranu. Wydano oświadczenie: “Stany Zjednoczone są zobowiązane do zapewnienia bezpieczeństwa Izraelowi. Z punktu widzenia amerykańskich interesów narodowych jest ważne, aby pomóc Izraelowi rozwijać i utrzymywać siłę i gotowość możliwości samoobrony. Izrael, który ma już tą amunicję w swoich zapasach, nie będzie miał trudności z przystosowaniem się do dodatkowej ilości amunicji dla sił zbrojnych. Zaproponowanie sprzedaży tej broni nie zmieni podstawowej równowagi militarnej w regionie.” Równocześnie Stany Zjednoczone sprzedadzą do Arabii Saudyjskiej 10 śmigłowców morskich Seahawk wraz z 38 pociskami rakietowymi Hellfire.

21 maja 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się rano z norweskim ministrem spraw zagranicznych Borge Brende. Ostrzegł on Netanjahu, że po podpisaniu porozumienia z Iranem, może teraz nastąpić wzrost międzynarodowej presji na Izrael. Dodał, że aby wznowić negocjacje pokojowe z Palestyńczykami, Izrael będzie musiał przyjąć co najmniej jeden z trzech warunków postawionych przez Mahmouda Abbasa. Netanjahu odpowiedział: “Słyszałem głośno i wyraźnie.”
 

21 maja 2015 r. ministerstwo obrony opublikowało dane z eksportu izraelskiej broni za 2014 r. Wartość sprzedanego uzbrojenia wyniosła 5,66 mld USD – w rozbiciu na regiony: Ameryka Płn. 937 mln USD, Europa 724 mln USD, Ameryka Płd. 716 mln USD, Afryka 318 mln USD i Azja 2,964 mld USD.
  

  21 maja 2015 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem zamieszki w dzielnicy Szuafat we Wschodniej Jerozolimie. W odpowiedzi na kamienie, policja użyła środków do rozproszenia tłumu. Ranny został 1 Arab.

21 maja 2015 r. Światowa Organizacja Zdrowia ONZ potępiła Izrael za naruszanie praw zdrowia Palestyńczyków i Druzów. Przy głosowaniu 104 państwa poparły wniosek, a 4 głosowały przeciwko. Delegacja Syrii uzyskała przy tym prawo wpisu do przyjętego dokumentu następującej notatki: “Izraelskie władze okupacyjne nadal eksperymentują leki i narkotyki na syryjskich i arabskich więźniach, wstrzykując im chorobotwórcze wirusy … Izrael przyjmuje uchodźców wojennych z Syrii, ale po to, by rebelianci wznawiali po powrocie do kraju wywrotowe działania terrorystyczne skierowane przeciwko spokojnym obywatelom tego kraju i jego infrastrukturze.

22 maja 2015 r. Bank Światowy opublikował raport z którego wynika, że gospodarka Strefy Gazy jest w stanie krytycznym, na krawędzi upadku. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy wskazano “oblężenie, wojna i niski poziom usług społecznych“.

Przyslal Efraim

http://www.izrael.badacz.org/

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.