Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 9 – 10 czerwca

 

9 czerwca 2015 r. Szef CIA John Brennan „sekretnie” odwiedził w ubiegłym tygodniu Izrael. Powodem wizyty były toczące się negocjacje sześciu światowych mocarstw z Iranem na temat jego programu nuklearnego.

9 czerwca 2015 r. minister obrony yaalonMosze Jaalon spotkał się z Przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Martinem Dempsey. Gen. Dempsey został odznaczony honorowym medalem. Jaalon powiedział: „Wszyscy stoimy w obliczu wyzwania, jakim jest dżihad w regionie. Zagrożenie obejmują zarówno grupy islamskie sunitów i szyitów w Syrii i Libanie, radykalna infrastruktura ISIS na Synaju i infrastruktura terrorystyczna w Strefie Gazy. Wierzymy, że wobec tych wszystkich regionalnych zawirowań Izrael i Stany Zjednoczone są po tej samej stronie, dążąc do rozwiązania tych problemów. Strategiczne partnerstwo między Izraelem i Stanami Zjednoczonymi – pomimo różnic politycznych – zawsze było wyjątkowe i głębokie. Bardzo cenimy zaangażowanie Stanów Zjednoczonych dla naszego bezpieczeństwa. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni rolą Iranu w regionie, nie tylko w chwili obecnej, ale jeszcze bardziej możliwością podpisania z nim umowy. Zdajemy sobie sprawę z obecności odcisków palców Iranu w każdym konflikcie na Bliskim Wschodzie. Irański reżim odgrywa bardzo nie dobrą rolę, i obawiamy się, że umowa pozwoli Irańczykom odbudować swoją gospodarkę i zwiększyć swoje poparcie dla terroryzmu na Bliskim Wschodzie i na świecie. Zawirowania na Bliskim Wschodzie są ogromne. W samej tylko Syrii istnieje 30 organizacji terrorystycznych, które obecnie nie angażują się w walkę z nami i nie angażują się w sytuację. Ale może nadejść czas, że to wszystko się zmieni. W takim przypadku będziemy musieli zadać im ciężki cios.” Dempsey podziękował za medal: „Dziś otrzymałem medal Sił Obronnych Izraela. Ten medal przyjąłem w imieniu setek tysięcy amerykańskich żołnierzy i kobiet, którzy czują partnerstwo, przyjaźń i zaangażowanie jakie istnieje między Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Izraelski szef sztabu Gadi Eizenkot i ja rozmawiamy prawie co miesiąc. Jestem tu piąty razy. Problemy i wyzwania wymagają relacji takich jak te. Nie mogę sobie wyobrazić świata, w którym nie ma takiego związku. Jestem dumny z bycia jego częścią, i jestem całkowicie przekonany, że mój następca będzie je kontynuować, a nawet wzmocni je dalej.

9 czerwca 2015 r. Centrum Polityki i Badań z siedzibą w Ramallah opublikowało wyniki ankiety przeprowadzonej wśród Palestyńczyków. Ponad 50% respondentów rozważa emigrację ze Strefy Gazy, natomiast w Judei i Samarii dotyczy to 25% Palestyńczyków. Nie chcą oni mieszkać w Autonomii Palestyńskiej i pragną wyemigrować. 59% Palestyńczyków uważa, że Hamas wygrał wojnę z minionego lata (9 miesięcy temu uważało tak 69% rspondentów) – jednak wśród mieszkańców Gazy uważa tak zaledwie 47%. Pokazuje to rozczarowanie mieszkańców polityką Hamasu w Strefie Gazy. Przy tym, 63% jest niezadowolonych z wyników tej wojny, a 35% wyraziło zadowolenie z osiągnięć wojny. W sondażu politycznym al-Fatah uzyskał poparcie 63%, Hamas 34%. Aż 79% Palestyńczyków uważa, że korupcja jest poważnym problemem w instytucjach Autonomii Palestyńskiej.

avi10 czerwca 2015 r. dowódca Północnego Dowództwa gen. Awiw Kochavi powiedział: „Teatr północny przechodzi radykalne zmiany, a pojawiające się trendy obejmują negatywne zjawiska. Obok szyickiego ekstremizmu, na syryjskiej arenie i na Wzgórzach Golan rozprzestrzenia się globalny dżihad. Jest to zaszczepienie na Bliskim Wschodzie wojny religijnej. Granica syryjska stała się sceną działalności terrorystycznej przeciwko państwu Izrael. Iran nadal wzmocnia naszych wrogów w pociski i rakiety, zwiększa swoją obecność w regionie, wyposaża naszych wrogów i kieruje ich, aby nas zaatakowali. Nie powinniśmy wyciągąć wniosków z krótkiego okresu czasu, w którym państwa i organizacje terrorystyczne są zajęte sobą. Należy opracować strategię i budować siły militarne w świetle obecnej zwodniczej, przemijającej i niestabilnej sytuacji. Sytuacja może nagle się zmienić. Musimy przygotować nasze siły do wojny, zarówno na froncie libańskim i na froncie syryjskim. Przygotowujemy ostre i zdecydowane odpowiedzi, których wyniki będą jasne i jednoznaczne.
 10 czerwca 2015 r. duży pożar wybuchł w południe w zakładach chemicznych Rotem Amfert w pobliżu Dimona na pustyni Negew. Do wieczora z ogniem walczyło 17 drużyn strażackich.
    10 czerwca 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami autobus turystyczny w pobliżu Zachodniego Muru przy Starym Mieście Jerozolimy. Ranny został 1 turysta.

10 czerwca 2015 r. izraelscy komandosi wkroczyli nad ranem do Dżenina w Samarii, w celu aresztowania poszukiwanego terrorysty. Podczas operacji, Palestyńczyk usiłował rzucić improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli ogniem, zabijając napastnika.
    10 czerwca 2015 r. przewodniczący palestyńskiej Komisji Muru i Osiedli, Walid Assaf, powiedział: „Jesteśmy dziś świadkami początku kampanii osadniczej na wszystkich palestyńskich ziemiach, począwszy od miejscowości Sussia, przez zajęte doliny na wschód od Al-Quds, a kończąc na wschodzie Taby. Działalność ta ma na celu stworzenie połączeń między blokami osiedli i stworzyć ostateczną mapę osiedli. Plany ekspansji osadnictwa izraelskiego w ciągu najbliższych czterech lat doprowadzą nas do pełnego zrozumienia, że sytuacja nie pozostawia możliwości na rozwiązanie dyplomatyczne w oparciu o koncepcję dwóch państw. Bez zaprzestania budowania osiedli nie będzie powrotu do negocjacji. Jeśli proces dyplomatyczny nie przyniesie końcowego porozumienia, będziemy świadkami powszechnego narodowego wystąpienia.”

10 czerwca 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podczas wizyty w Belgradzie (Serbia) wezwał do przejrzenia i rewizji wszystkich umów politycznych, ekonomicznych i bezpieczeństwa zawartych z Izraelem. „Izrael musi zaprzestać naruszać umowy i zacząć stosować się do nich. Powinni zaprzestać działalności osadniczej, judaizacji Jerozolimy, niszczenia jej chrześcijańskiej i islamskiej tożsamości oraz funkcji religijnych, i uwolnienić więźniów.” Abbas powtórzył również, że nie zgodzi się na żadne przejsciowe porozumienie z tymczasowymi granicami.
    10 czerwca 2015 r. rząd Luksemburga przeprosił za żydowskie cierpienia podczas II wojny światowej. Z 3700 Żydów żyjących przed wojną w Luksemburgu zginęło 1200 osób. „Rząd przeprasza gminę żydowską za cierpienia, które zostały im zadane i niesprawiedliwości popełnione przeciwko nim, i uznaje odpowiedzialność funkcjonariuszy publicznych za niektóre popełnione niewybaczalne wydarzenia.”

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

http://www.izrael.badacz.org/historia/news.html

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.