Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 11 – 13 czerwca

11 czerwca 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę, którą zestrzelił system antyrakietowy Irone Dome w rejonie miasta Aszkelon. Szczątki rakiety spadły wewnątrz Strefy Gazy. Prawdopodobnie za atak odpowiada Państwo Islamskie.

12 czerwca 2015 r. po raz 17. w Tel Awiwie odbyła się Pride Parade, która przyciągnęła ponad 120 tys. osób. Tegoroczna parada skupia się na promowaniu równych praw członków społeczności transseksualistów i odbyła się pod hasłem: „Tel Awiw kocha wszystkie płcie„.

  12 czerwca 2015 r. wielonarodowa grupa byłych wyższych dowódców wojskowych przedstawiła swój raport z dochodzenia w sprawie izraelskiej operacji Obronny Brzeg w minione lato w Strefie Gazy. Grupa składała się z 11 osób ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Włoch, Australii i Kolumbii. Szefem grupy był gen. Klaus Naumann, były szef sztabu Bundeswehry i przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO. Wydano oświadczenie: „Nasza misja w Izraelu była bezprecedensowa. Byliśmy pierwszą taką wielonarodową grupą wyższych oficerów, która odwiedziła ten kraj. Otrzymaliśmy wysoki poziom dostępu do rządu Izraela i Sił Obronnych Izraela, jaki nie został wcześniej przyznany jakiejkolwiek innej grupie. Mieliśmy dostęp do premiera Benjamina Netanjahu, ministra obrony Mosze Jaalona, i do dowódców polowych odpowiedzialnych za walkę.” Raport stwierdził, że Izrael starał się uniknąć konfliktu, pomimo trwającego od miesiąca ostrzału rakietowego ludności cywilnej, i ostatecznie został zmuszony do wojny obronnej. „Izrael nie tylko sprostał międzynarodowym standardom przestrzegając prawo konfliktów zbrojnych, ale w wielu przypadkach znacznie przekroczył ten poziom. Uznajemy, że siły izraelskie działały proporcjonalnie zgodnie z prawem konfliktów zbrojnych i często wykraczały poza wymagane zasadami prawnymi względem proporcjonalności odpowiedzi. Często były podejmowane działania znacznie przekraczające wymagania konwencji genewskiej. Czasami narażało to życie izraelskie na niebezpieczeństwo. Do pewnego stopnia te działania osłabiły skuteczność działań Sił Obronnych Izraela poprzez wstrzymywanie działań zbrojnych, a tym samym pozwalając Hamasowi przegrupowanie się i uzupełnienie sił … W związku z tym musimy uznać, że Hamas i jego współpracownicy terrorystyczni, byli agresorami i używali ludzkie tarcze. Są oni odpowiedzialni za zdecydowaną większość zgonów w Gazie tego lata.”

13 czerwca 2015 r. Egipt otworzył przejście graniczne Rafah, umożliwiając Palestyńczykom na swobodny ruch poza Strefą Gazy. Równocześnie, po raz pierwszy od 2007 r. przepuszczono przez przejście w Rafah siedem ciężarówek z materiałami budowlanymi. Do tej pory przejście Rafah służyło wyłącznie do ruchu pieszego i pomocy humanitarnej. Przejście będzie otwarte przez trzy dni.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

http://www.izrael.badacz.org/historia/news.html

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.