Uncategorized

Ciekawostki

galicyjskim szlakiem chasydow

Nowa, fascynująca książka Adama Bartosza. W opowieści-przewodniku autor prowadzi czytelnika po zaginionym świecie galicyjskich Żydów, w którym spotkać można sławnych niegdyś cadyków – cudotwórców i który odrodzony rozwija się nadal: na Brooklynie w Londynie, Amsterdamie, Izraelu nie zapominając, skąd jego korzenie. I którego ślady są ważnym elementem więzi między odwiedzającymi galicyjskie miasteczka Żydami a potomkami sąsiadów ich przodków. Wątkiem prowadzącym czytelnika tropami żydowskiej historii są ślady związane z galicyjskimi chasydami skupionymi wokół swoich rabinów (cadyków) – duchowych przewodników i cudotwórców. Wędrować zaś będziemy głównie śladami rabinów tworzących krąg sądecko-bobowski. To potomkowie świątobliwego Chaima Halberstama z Nowego Sącza – panujący nad umysłami pobożnych Żydów w zachodniej części Galicji. A ponieważ działali tu także inni wpływowi i świątobliwi rabini, z rodów Horowiców i Ungerów, oni również są w tym przewodniku wspomniani.
Osią geograficzną przewodnika jest linia: Tarnów – Bobowa – Grybów – Nowy Sącz, z odgałęzieniami w kierunku: Żabno – Dąbrowa – Szczucin; Pilzno – Brzostek – Kołaczyce; Wojnicz – Brzesko – Bochnia – Wiśnicz. Zajrzymy też do galicyjskich chasydów w Boro Park na Brooklynie.

Autorem przewodnika jest antropolog, znawca kultur cygańskiej i żydowskiej, dyrektor tarnowskiego Muzeum Okręgowego w l. 1980-2012

*******

Kliknij na zdjecie a tekst otworzy sie w pelnym rozmiarze

1545938_712212858799818_241576435_n

 

 

 

 

 

 

 

 

 

**

Barbra Streisand – Love Songs (Full Album)

 

**

överviktBeing overweight ‘reduces dementia risk’

Who were overweight had an 18% reduction in dementia – and the figure was 24% for the obese.

Caly artykul

KLIKNIJ TUTAJ

*****
I’ve Never Seen the Israel / Palestine Conflict Illustrated More Uniquely Than This

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.