Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 14 – 22 czerwca

14 czerwca 2015 r. szef Centrum Badań Polityki Bliskiego Wschodu, dziennikarz David Bedein, powiedział, że Izrael wpadł w arabską pułapkę informacyjną, odwołując się do zabitych cywili w Strefie Gazy zamiast do “cywilnej armii Hamasu“. Bedein wyjaśnił, że szkoły i obozy UNRWA od dawna są wykorzystywane do szkolenia i indoktrynacji młodego pokolenia dzieci w Gazie do terroryzmu. W ten sposób powstała “dziecięca armia Hamasu“, co zostało wielokrotnie udokumentowane przez Centrum Badań Polityki Bliskiego Wschodu.

14 czerwca 2015 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami izraelski patrol wojskowy w rejonie Ramallah w Samarii. Arabowie zablokowali dużymi głazami wjazd do wioski Kfar Malik, doprowadzając w ten sposób do wywrócenia się wojskowego jeepa. Podczas wypadku zginął 1 Palestyńczyk, przygnieciony jeepem. Zabity usiłował rzucić koktajl Mołotowa w jeepa.
 14 czerwca 2015 r. jeden z dowódców Hamasu, Izzat al-Rishq powiedział, że opublikowanie przez Izrael najnowszego raportu w sprawie operacji Obronny Brzeg jest próbą odsunięcia międzynarodowej uwagi od “prawdziwego” raportu, który za kilka dni ukaże się w Radzie Praw Człowieka ONZ. Rishq dodał, że “obraz i głos zbrodni okupanta jest zapisany, i był transmitowany w arabskich i międzynarodowych mediach. Ci, którzy te zbrodnie popełniali czekają na wyroki, i nie będzie przedawnienia dla tych zbrodni.”

15 czerwca 2015 r. szef sztabu Sił Obronnych Izraela gen. Gadi Eisenkot poinformował o rozpoczęciu tworzenia nowego dowództwa do prowadzenia cyber-wojny. Nowa jednostka powstanie w ciągu 2 lat z zadaniem utrzymania przewagi technologicznej w cyberprzestrzeni.

15 czerwca 2015 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zezwoliły na otwarcie około 70 palestyńskich sklepów, które zamknięto ze względów bezpieczeństwa podczas Intifady Al-Aksa 15 lat temu. Sklepy te znajdują się w otoczeniu Starego Miasta, przy drogach zamkniętych wówczas przez armię ze względów bezpieczeństwa.

 czerwca 2015 r. palestyński terrorysta zastrzelił popołudniem żydowskiego osadnika w pobliżu osady Dolev w Samarii. Palestyńczyk sygnałami wzywającymi pomocy, skłonił żydowski samochód do zatrzymania się, po czym otworzył ogień do jego pasażerów. Zginął 25-letni Danny Gonen. Druga osoba została ranna. Napastnik zbiegł.

czerwca 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował rano nożem izraelskiego żołnierza przed Bramą Damasceńską na Starym Mieście Jerozolimy. Izraelski żołnierz, pomimo ciężkich ran, postrzelił zamachowca, uniemożliwiając mu zaatakowanie kolejnych osób. Służby medyczne naliczyły dwadzieścia kilka ran kłutych w ciele żołnierza. Zamachowiec zmarł.
    czerwca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu oznajmił na posiedzeniu rządu, że Izrael “z całą mocą” odrzuca wszelkie próby narzucenia “międzynarodowego dyktatu” w kwestii pokoju z Palestyńczykami. “Jedynym sposobem dojścia do porozumienia są dwustronne negocjacje i z całą mocą odrzucamy wszelkie próby, które zmierzają do narzucenia nad międzynarodowego dyktatu. W międzynarodowych propozycjach, które usiłuje się nam narzucić, nie ma żadnego prawdziwego odniesienia do potrzeb Izraela w kwestiach bezpieczeństwa lub innych naszych interesów narodowych. Oni po prostu starają się zmusić nas do zaakceptowana granic, które są nie do obrony, całkowicie ignorując to, co dzieje się po drugiej stronie granicy. To będzie to taki sam rezultat, jak widzieliśmy i czuliśmy na naszej skórze w Strefie Gazy i Libanie. Nie pozwolimy na to.
    21 czerwca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z francuskim ministrem spraw zagranicznych Laurent Fabiusem, który ostrzegł przed zbliżającą się “eksplozją” na Bliskim Wschodzie, jeśli impas w rozmowach pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami nie zostanie szybko przełamany. Fabius przedstawił francuską propozycję, aby pod egidą międzynarodową wznowić rozmowy pokojowe. Fabius przekazał także słowa palestyńskiego przewodniczącego Abbasa, że w nowym rządzie Autonomii Palestyńskiej “mogą znajdować się jedynie kobiety i mężczyźni, którzy uznają Izrael, wyrzekają się przemocy i popierają zasady Kwartetu Bliskowschodniego.” Fabius omówił także z Netanjahu problematykę irańskiego programu jądrowego.
    21 czerwca 2015 r. dowódca Izraelskich Sił Powietrznych gen. Amir Eshel powiedział, że podczas kolejnej wojny libańskiej Izrael nie zawaha się zaatakować wojskowe ośrodki dowodzenia ukryte wewnątrz obszarów i obiektów cywilnych. “Wiele lat temu Hezbollah zaczął przenosić swoją infrastrukturę wojskową na tereny zamieszkane, tym samym wykorzystując ludność jako ludzkie tarcze. Wiele wsi w Libanie zostało zbudowanych na nowo, aby przekształcić je w podziemne bazy wojskowe z magazynami amunicji i wyrzutniami rakiet. Podobnie jest w niektórych obszarach Bejrutu. Siły Obronne Izraela nie mają zamiaru siedzieć cicho i nie powstrzymają się przed zaatakowaniem tych celów. Będziemy używać różnych środków, aby ostrzec ludność cywilną o zbliżających się atakach. Poza wiadomościami tekstowymi będziemy również ostrzegać cywilów za pomocą małych ładunków wybuchowych świetlnych przed atakiem.

21 czerwca 2015 r. francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius spotkał się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Fabius przedstawił francuską propozycję, aby pod egidą międzynarodową wznowić rozmowy pokojowe. “Najważniejszą kwestią jest dla nas ponowne szukanie sposobu na pokój i bezpieczeństwo oraz co jest konieczne na istnienie dwóch państw. Wyciągnijmy wnioski z przeszłości i spróbujmy iść do przodu.” Abbas poinformował, że w nowym rządzie Autonomii Palestyńskiej nie będzie miejsca dla Hamasu.

21 czerwca 2015 r. libańska armia poinformowała, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały rano swój uszkodzony dron, który prawdopodobnie w nocy wylądował w południowym Libanie. Do incydentu doszło w pobliżu góry Hermon. Izraelski dron prawdopodobnie lądował z powodu usterki technicznej. Izraelczycy zniszczyli go, aby nie dostał się w ręce wroga. Izrael nie skomentował doniesień.

22 czerwca 2015 r. w nocy doszło do starć Palestyńczyków z izraelskimi siłami bezpieczeństwa w rejonie Starego Miasta Jerozolimy. Policja aresztowała 1 Araba.
    22 czerwca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu potępił raport Rady Praw Człowieka ONZ w sprawie zeszłorocznej wojny w Strefie Gazy. “Ta komisja robi wszystko, ale nie martwi się o prawa człowieka. Ten komitet potępia Izrael więcej razy niż Iran, Syrię i Koreę Północną razem. Izrael bronił się zgodnie z prawem międzynarodowym, stojąc w obliczu terrorystów, którzy strzelali do cywilów i kryli się za cywilami. Izrael broni się przed organizacją terrorystyczną, która nawołuje do jego zniszczenia, a tym sam popełnia zbrodnię wojenną. Izrael nie popełnił zbrodni wojennych, ale to Hamas popełnił zbrodnie wojenne. Izrael nie będzie siedzieć bezczynnie, ale będzie zdecydowanie działać przeciwko każdemu, kto próbuje nas skrzywdzić.

22 czerwca 2015 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami i koktajlami Mołotowa żydowski autobus w rejonie wioski Hizma w Samarii. Ranny został kierowca.
  22 czerwca 2015 r. rzecznik Hamasu, Fawzi Barhum z zadowoleniem przywitał raport Rady Praw Człowieka ONZ w sprawie zeszłorocznej wojny w Strefie Gazy. Raport oskarżył obie strony o potencjalne zbrodnie wojenne, ale skoncentrował się przede wszystkim na Izraelu. “Hamas wita raport potępiający syjonistycznego okupanta za jego zbrodnie wojenne w czasie ostatniej wojny przeciwko Gazie.” Równocześnie Hamas odrzucił oskarżenie, że popełnił podczas wojny jakieś zbrodnie wojenne, oskarżając o nie Izrael.

22 czerwca 2015 r. Rada Praw Człowieka ONZ (UNHRC) opublikowała raport w sprawie zeszłorocznej wojny w Strefie Gazy. Raport przygotował profesor William Schabas. Raport potępił “bezprecedensowe” zniszczenia i cierpienia ludzi w enklawie Strefy Gazy, wskazując, że zbrodnie wojenne popełniły obie strony konfliktu. “Skala zniszczeń i cierpień mieszkańców Gazy były bezprecedensowe i będą miały wpływ na przyszłe pokolenia.” Raport potępił “ogromną siłę ognia” użytą przez Izrael – w ciągu 51-dni przeprowadzono ponad 6 tys. nalotów i wystrzelono 50 tys. pocisków artyleryjskich. “Fakt, że Izrael nie zmienił swojej praktyki powietrznych ataków nawet po ujawnieniu ich tragicznych skutków dla cywilów, stawia pytanie dotyczące tego, czy była to część szerszej polityki, która przynajmniej milcząco była zatwierdzona na najwyższym szczeblu rządu.” W celu zachowania równowagi, raport potępił także ostrzał rakietowy Izraela – terroryści wystrzelili 4881 rakiet i 1753 pocisków moździerzowych na Izrael.
    22 czerwca 2015 r. izraelski ambasador w ONZ, Ron Prosor potępił raport Rady Praw Człowieka ONZ w sprawie zeszłorocznej wojny w Strefie Gazy. “Palestyńczycy przenieśli pole bitwy do Organizacji Narodów Zjednoczonych. ONZ jest prawdziwym frontem walki, a Rada Praw Człowieka służy jako palestyńscy żołnierze Hamasu, a ich bronią jest tendencyjny raport. ONZ została wzięta jako zakładnik przez organizacje terrorystyczne, a w tej walce straci społeczność międzynarodowa. Jeśli nadal będziemy akceptować tego typu ataki, wszyscy zapłacimy tego cenę … Izrael nadal będzie działać z siłą i determinacją przeciwko Hamasowi, który jest uznany na arenie międzynarodowej jako organizacja terrorystyczna, i wzywa do naszego zniszczenia. Izrael broniąc się przed atakami działał zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami … Każde porównanie żołnierzy Sił Obronnych Izraela, którzy starają się bronić niewinnych cywilów, do terrorystów, którzy świadomie i bez skrupułów atakują Izraelczyków, jest całkowicie nie do przyjęcia.

Nadeslal Efraim

z ostatniej chwil

http://www.izrael.badacz.org/historia/news.html

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.