Uncategorized

Kluczowe pionki na szachownicy dżihadystów. Tego chce Państwo Islamskie

 Mosul, Rakka, Homs, Aleppo, Darna – te nazwy słyszymy niemal co dzień, kiedy dochodzą do nas wieści z Iraku, Syrii i od niedawna także z Libii. W ciągu kilku miesięcy dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zajęli wielkie tereny nad Eufratem i Tygrysem. Pod ich panowaniem jest kilkaset miast i wsi położonych na terenach starożytnej Górnej Mezopotanii, czyli tzw. Al-Dżaziry. Niektóre z miast mają znaczenie strategiczne zarówno dla dżihadystów jak i walczących z nimi sił. Kontrola nad nimi może przechylić szalę zwycięstwa w wojnie na jedną ze stron. Oto najważniejsze z miast, które chcą zdobyć dżihadyści.

isŚwiat usłyszał o Państwie Islamskim (wcześniej Państwo Islamskie Iraku i Syrii) w czerwcu 2014 roku kiedy dżihadyści zuchwale zajęli Mosul, drugie co do wielkości miasto Iraku. Rozpoczęli wtedy swoje oparte na swojej interpretacji prawa koranicznego rządy pełne krwawych i okrutnych egzekucji. Od tamtej pory zajęli liczne tereny w Iraku i Syrii, a także udało im się zdobyć przyczółki na północy Libii.

Jednak wszystko zaczęło się dużo wcześniej w największej irackiej prowincji Anbar na południowym zachodzie kraju. W ostatnich dniach grudnia 2013 r. przeciwne zdominowanemu przez szyitów rządowi premiera Nuriego al-Malikiego plemiona sunnickie zawiązały Radę Rewolucyjną Plemion z Anbar i rozpoczęły protesty w dwóch głównych miastach prowincji – Ramadi (około 110 km od Bagdadu) i Faludży (około 70 km od stolicy). Doszło do starć z siłami bezpieczeństwa, w których zginęło kilkanaście osób.

Aby uspokoić nastroje, premier Iraku Nuri al-Maliki zdecydował się na wycofanie wojsk z obu miast. Sytuację natychmiast wykorzystali dżihadyści z organizacji Państwo Islamskie Iraku Iraku i Lewantu (ISIL), którzy przypuścili atak na Ramadi i Faludżę. W drugim z miast ISIL uwolniło około 100 więźniów i skradło broń.

W kolejnych dniach na zajętych terenach rebelianci ustanowili islamistyczny reżim prawny, który m.in. zabraniał kobietom robić zakupy na targowiskach, a mężczyznom nosić zachodnie ubrania i golić bród. A to był dopiero początek ofensywy i okrutnych mordów, które dżihadyści rozpoczęli na podbitych ziemiach.

Siły rządowe rozpoczęły wielotygodniowe walki z fanatykami w prowincji Anbar, ci jednak zajmowali kolejne miasta i umacniali się w prowincji. Sukcesy militarne w tej części kraju zachęciły islamistów do rozpoczęcia w maju kampanii w północnych regionach Iraku m.in. w prowincji Niniwa.

Po zuchwałym zajęciu Mosulu, proklamowaniu “kalifatu” i wyjściu na jaw okrucieństw, których dopuszczali się dżihadyści wobec ludności na podbitych terenach, świat wypowiedział wojnę Państwu Islamskiemu. Międzynarodowa koalicja ze Stanami Zjednoczonymi na czele rozpoczęła naloty na pozycje radykałów. Do Iraku wysyłane jest także wsparcie humanitarne i militarne dla sił irackich. O wiele strategicznych miast toczą się zacięte walki. Oto najważniejsze z miejsc, o które toczy się wojna z dżihadem.

Caly ten ciekawy artykul przeczytasz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.