Uncategorized

Wiadomosci z Izrela 7 – 12 lipca

7 lipca 2015 r. oficer wywiadu wojskowego powiedział, że izolacja Hamasu doprowadziła w minionym roku do zawiązania przez niego sojuszu z jego rywalami. Celem było stworzenie tras przemytniczych na Synaju, którymi można było transportować do Strefy Gazy broń i materiały potrzebne do produkcji rakiet. Islamski atak terrorystyczny na egipskie posterunki wojskowe między Rafah i Arisz w zeszłym tygodniu, miał bezpośredni związek z tymi działaniami. „Ten atak miał na celu otworzyć szlak przemytniczy Hamasu do Strefy Gazy. W zamian ISIS otrzymało różne rzeczy od Hamasu. Ta współpraca utrzymuje się pomimo uporczywej walki między Hamasem i Salafitami wewnątrz Strefy Gazy. Stworzona przez Egipt strefa buforowa jest dużym problemem dla Hamasu. Niektóre ich działania spowolniły. Dzisiaj Hamasowi jest o wiele trudniej robić to, co miało miejsce w przeszłości, czyli przemycać znaczne ilości materiałów do produkcji rakiet. Każda taka operacja przemytnicza stała się operacją specjalną. Wojskowe skrzydło Hamasu zwróciło się do Iranu o pomoc finansową, aby umożliwić przygotowania przed następną kampanią przeciwko Izraelowi. Jest to ruch przeciwny do ogólnej tendencji w Hamasie, który zaczyna preferować oś Arabii Saudyjskiej przeciwko Iranowi. Wojskowe skrzydło pragnąc uzyskać budżet nie miało żadnej innej alternatywy – zwrócili się więc do Irańczyków, którzy dostarczają pieniędzy, ponieważ są przede wszystkim zainteresowani każdym przyczółkiem przeciwko Izraelowi.

7 lipca 2015 r. palestyński minister spraw zagranicznych Riad al-Malki powiedział, że Francja zrezygnowała ze swojej oferty dyplomatycznej, że ponownie wniesie wniosek w ONZ w celu uchwalenia rezolucji wzywającej do wznowienia procesu pokojowego między Izraelem a Autonomią Palestyńską. Dodał, że zmiana decyzji Francji nastąpiła pod naciskiem Izraela i Stanów Zjednoczonych. Francuzi usiłując zachować twarz, przedstawili propozycję wzywającą do powstania komitetu nadzorującego wznowienie rozmów pokojowych. Malki odrzucił tę propozycję.

8 lipca 2015 r. Siły Obronne Izraela otworzyły rano drogę nr 12, która przebiega wzdłuż granicy z Egiptem.

8 lipca 2015 r. Palestyńczycy obrzucili rano koktajlami Mołotowa autobus publiczny w pobliżu żydowskiego osiedla Neve Tzuf w Samarii. Autobus został uszkodzony.
    8 lipca 2015 r. Hamas poinformował, że Izrael poprosił o rozpoczęcie negocjacji w sprawie organizacji zwrotu ciał poległych żołnierzy Hadar Goldina i Orona Szaula, którzy zginęli podczas zeszłorocznej operacji Obronny Brzeg w Strefie Gazy. Kontakt uczyniono za pośrednictwem europejskiego mediatora

9 lipca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael „pracuje nad powrotem dwóch Izraelczyków, którzy przekroczyli granicę Gazy. Uważamy, że Hamas odpowiada za ich życie. Wyznaczyliśmy przedstawiciela, który koordynuje wszystkie działania w tej sprawie i jest w kontakcie z rodziną. Wczoraj rozmawiałem z rodzicami i rodzeństwem Abrahama Haile Mariane Mengistu i powiedziałem im, że od kiedy tylko incydent stał się znany, nie szczędzimy starań, aby powrócił do Izraela. Spodziewam się, że społeczność międzynarodowa, która wyraża swoje zaniepokojenie sytuacją humanitarną w Strefie Gazy, wyda jasne wezwanie o wydanie i powrót tych obywateli.” Abraham Mengistu (lat 26) jest obywatelem Izraela pochodzenia etiopskiego. Przekroczył on granicę Strefy Gazy we wrześniu. Izraelscy żołnierze dostrzegli go i próbowali powstrzymać zanim przekroczył granicę, ale on pobiegł na drugą stronę i został zatrzymany przez milicjęHamasu. Mengistu cierpiał na chorobę psychiczną i wielokrotnie uciekał z domu. Co najmniej trzy razy rodzina zgłaszała jego zaginięcie policji. Drugim obywatelem Izraela jest izraelski Beduin z wioski Hura. Również został on zatrzymany przezHamas, chociaż okoliczności tego zdarzenia nie są jasne.

  9 lipca 2015 r. minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan, podpisał rozporządzenie zakazujące wszelkiej działalności stacji telewizyjnej „Palestine ’48” na terytorium Izraela. Kanał był sponsorowany przez Autonomię Palestyńską, ale bez żadnej pisemnej zgody działał wewnątrz państwa Izrael. W programie znajdowały się audycje podżegające przeciwko Izraelowi i Żydom. „Nie pozwolę na jakiekolwiek naruszenie suwerenności państwa Izrael, albo ustanowienie przez Autonomię Palestyńską przyczółku wewnątrz terytorium państwa.”
    9 lipca 2015 r. minister spraw wewnętrznych Silvan Shalom wezwał Autonomię Palestyńską do wznowienia rozmów pokojowych. „Do tanga trzeba dwojga. Autonomia Palestyńska musi wykazać gotowość do wznowienia rozmów. Musimy wznowić negocjacje z Palestyńczykami, nawet jeśli nie widzimy światełka na końcu tunelu. Izrael chce natychmiast wznowić negocjacje. Jeśli Palestyńczycy będą poważni i usiądą do rzeczywistych negocjacji bez warunków wstępnych i bez kompromisów, ślubuję, że znajdą prawdziwego partnera.”

9 lipca 2015 r. wysoki urzędnik Hamasu, Mahmud al-Zahar przedstawił warunki, których spełnienie jest konieczne do rozpoczęcia rozmów na temat uwolnienia izraelskich obywateli ze Strefy Gazy. Najważniejszym z tych warunków jest uwolnienie kilkudziesięciu palestyńskich terrorystów, którzy zostali zwolnieni w 2011 r. z izraelskich więzieni w ramach wymiany za izraelskiego żołnierza Gilada Szalita, a później ponownie aresztowani po powrocie do działalności terrorystycznej. Podczas zwalaniania, kązdy z tych terrorystów podpisywał pisemne zobowiązanie, że nie wznowi działalności terrorystycznej, w przeciwnym razie będzie aresztowany i zobowiązany do odbycia reszty swojego wyroku sądowego.

10 lipca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się po południu z rodziną izraelskiego zakładnika Abrahama Mengistu, jednego z dwóch obywateli Izraela przetrzymywanych obecnie w Strefie Gazy. „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby sprowadzić go z powrotem do domu. Mamy tutaj do czynienia z wrogiem, który jest bardzo cyniczny, okrutny, który zaprzecza swoim podstawowym obowiązkom humanitarnym, że niewinni cywile powinni powrócić do swojego kraju. Nie zatrzymamy się i zrobimy wszystko, co jest potrzebne do sprowadzenia tych obywateli z powrotem do domu.”
    10 lipca 2015 r. wiceminister obrony rabin Eli Ben Dahan skomentował doniesienia, że Unia Europejska jest zainteresowana utworzeniem osobnego przedstawicielstwa dyplomatycznego we Wschodniej Jerozolimie. Minister nazwał te doniesienia, że Unia Europejska chce „podzielić Jerozolimę. Maskę obłudy upada. Nie mówimy o posłańcu pokoju. Jerozolima pozostanie na zawsze kompletna i zjednoczona. Unia Europejska musi przestrzegać prawa państwa Izrael, i zgodnie z prawem izraelskim zjednoczona Jerozolima jest miastem, i tak pozostanie.

10 lipca 2015 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah powiedział, że działania wojskowe jego organizacji są ściśle powiązane ze „sprawą palestyńską„. Podkreślił przy tym, że wszyscy przeciwnicy Palestyny przeciwstawiają się również Iranowi. „Droga do Jerozolimy prowadzi przez Qalamoun, Daraa, Hasakeh i inne syryjskie bitwy. Po Bogu, Iran jest jedyną istniejącą nadzieją, że Palestyna zostanie wyzwolona. Hezbollah, chociaż jest strategicznym zagrożeniem dla Izraela, nie może go zniszczyć. Jeśli jesteś wrogiem Islamskiej Republiki Iranu, to jesteś wrogiem Palestyny.”
    10 lipca 2015 r. miliony Irańczyków wzięło udział w dorocznym Dniu Jerozolimy (Dzień Al-Quds). Na ulicach Teheranu skandowano hasła: „Precz z Ameryką” i „Śmierć Izraelowi„. Według informacji irańskiej telewizji, podobne wiece odbyły się w 770 miastach w całym kraju. W wydarzeniu wziął udział irański prezydent Hassan Rouhani, nie przemówił jednak do tłumów.
10 lipca 2015 r. wiceminister obrony rabin Eli Ben Dahan skomentował doniesienia, że Unia Europejska jest zainteresowana utworzeniem osobnego przedstawicielstwa dyplomatycznego we Wschodniej Jerozolimie. Minister nazwał te doniesienia, że Unia Europejska chce „podzielić Jerozolimę. Maskę obłudy upada. Nie mówimy o posłańcu pokoju. Jerozolima pozostanie na zawsze kompletna i zjednoczona. Unia Europejska musi przestrzegać prawa państwa Izrael, i zgodnie z prawem izraelskim zjednoczona Jerozolima jest miastem, i tak pozostanie.

11 lipca 2015 r. izraelski bezzałogowy dron rozbił się rano w morzu w pobliżu porty Trypolis, w Libanie. Uszkodzony dron został wyłowiony z morza przez libańską armię. Przyczyną wypadku była usterka techniczna drona.

12 lipca 2015 r. pracownik naukowy do walki z terroryzmem w Interdyscyplinarnym Centrum (IDC) Herzliji, dr Eli Carmon powiedział, że jeśli chodzi o uprowadzenie przez Hamas to istnieje wielka różnica pomiędzy izraelskimi żołnierzami a cywilnymi obywatelami Izraela. „Nie może być dwóch odrębnych negocjacji – pierwsze w sprawie ciał żołnierzy [Hadar Goldin i Oron Szaul], a następnie w sprawie dwóch cywilów. Problemem jest to, że na przestrzeni lat mamy gorzkie doświadczenia we wszystkich kontaktach z terrorystami. W szczególności w sprawie Gilada Szalita, za którego wydaliśmy ponad tysiąc terrorystów, w tym wielu z krwią na rękach. W przypadku Abrahama Haile Mariane Mengistu i innego obywatela Izraela, Hamas nawet nie próbował rozpocząć wojny psychologicznej, ponieważ rozumie,, że wartość dwóch cywilów jest znacznie niższa. Oni nie mogą pokazać światu sukcesu wojskowego. Inaczej jest z dwoma żołnierzami, którzy polegli w walce. Myślę więc, że Hamas rozróżnia między nimi. Dostrzegamy jednak oznaki presji społeczeństwa Izraela na przywódców, aby zarówno cywile bezpiecznie powrócili do domu, jak i odzyskać ciała poległych żołnierzy. Myślę, że Hamas rozpoczął psychologiczną presję na Izrael. Wszyscy pamiętamy publiczny nacisk na uwolnienie Gilada Szalita. Izrael nie może dotrzeć do punktu, w którym uwalni dziesiątki, a nawet setki terrorystów. Widzimy z transakcji Szalita, że znaczna część uwolnionych terrorystów powróciła do terroryzmu, a niektórzy z nich zostali ponownie aresztowani podczas operacji Obronny Brzeg, ponieważ były przeciwko nim dowody. Widzimy, że głównym warunkiem stawianym przez Hamasu do rozpoczęcia negocjacji, jest uwolnienie terrorystów aresztowanych podczas operacji, która rozpoczęła się po porwaniu trzech chłopców. Prawdopodobnie zignorują informacje rodziny Mengistu, że Abraham cierpi z powodu choroby psychicznej. Nie wydaje mi się, aby Hamas zrezygnował z dwóch kart w ręce, ale na pewno cena za niego będzie dużo niższa niż za ciała żołnierzy. Myślę, że nadszedł czas, aby uchwalić prawo, które będzie ograniczać swobodę działania przywództwa politycznego w celu uwolnienia terrorystów. Ale także trzeba rozpocząć wywieranie presji na Hamas poprzez ich więźniów w Izraelu. Formą nacisku na Hamas może być ograniczenie liberalnych wolności posiadanych przez terrorystycznych więźniów, takich jak odwiedziny rodziny i zezwolenie na posiadanie środków komunikacji ze światem zewnętrznym. Myślę, że Izrael nie robi wystarczająco dużo wysiłku, aby uznać więźniów jako własną kartę przetargową w wojnie z tymi organizacjami. Z jakiegoś powodu nie ma żadnych wytycznych operacyjnych w tym kierunku. Gdy mamy wieźniów po drugiej stronie, ten problem musi posiadać wysoki priorytet.”

   12 lipca 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział, że źle wynegocjowany traktat z Iranem może być gorszy, niż brak traktatu w ogóle. „Zachód może podpisać złą umowę, która będzie pełna bezprecedensowych ustępstw wobec bezwzględnego i przesiąkniętego krwią reżimu, który rozprzestrzenia terroryzm na całym świecie i podważa fundamenty wolnego świata. Byłoby to historycznym błędem.
    12 lipca 2015 r. po południem wybuchły arabskie zamieszki w obozie uchodźców palestyńskich Szuafat we Wschodniej Jerozolimie. Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich policjantów, którzy aresztowali osobę podejrzaną o popełnienie przestępstwa. Policja użyła środków do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Palestyńczyk.

z ostatniej chwilPrzyslal Efraim

http://www.izrael.badacz.org

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.