Uncategorized

Gefilte fish, czulent, kugel, czyli kuchnia Żydów polskich

polska kuchnia koszerna

Reprint oryginału z 1877 r. Tytuł w całości brzmi „Polska kuchnia koszerna zawierająca najrozmaitsze potrawy i pieczywa, konfitury i soki oraz szczegółowy przewodnik do urządzenia koszernego gospodarstwa przez Rebekę Wolff tłumaczone z niemieckiego przez S.D. nakładem tłumacza”. Przewodnik kulinarny zawierający przepisy potraw mięsnych i mlecznych, na różne pieczywo, konfitury, soki, galarety, kremy, sosy a wszystko przyrządzone w sposób koszerny. Przedruk metodą fotooffsetową oprawa twarda: drukowana, foliowana, zadrukowana wyklejka format 140 x 200 mm str. 188 ISBN 978-83-61889-20-5 Graf-ika Warszawa 2010

Bogata kultura Żydów polskich to już przeszłość, tragicznie zakończona, ale jakaś jej część przetrwała dzięki wpływom kuchni żydowskiej na żywieniowe obyczaje Polaków.

Kuchnia Żydów aszkenazyjskich zamieszkujących przed 1939 r. Europę Środkowo-Wschodnią czerpała obficie z tradycji kulinarnych innych narodów. Jeśli lokalne dania mieściły się granicach koszerności, znajdowały tam swoje miejsce. Dlatego „w każdym z poszczególnych krajów Żydzi przyswoili sobie szereg dań miejscowych, nadając im specyficzny charakter. Poza tym używają oni obfitość zapachów i korzeni – pozostałość wschodu i dużo cebuli w dosyć nieprzewidzianych kombinacjach” ­ pisała w tygodniku ilustrowanym „Bluszcz” dla kobiet przedwojenna dziennikarka.

Pełniejszy obraz kuchni Żydów polskich ­ z jednej strony surowej, a z drugiej wyrafinowanej i smacznej wyłania się m.in. z „Polskiej kuchni koszernej” ­ książki Rebeki Wolff z drugiej połowy XIX w., popularnej i wielokrotnie wznawianej (dziś dostępnej także w bibliotekach cyfrowych). Doszukać się w niej można receptur na dania zupełnie nieznane kuchni polskiej, ale też i takie, które były właściwe kuchni staropolskiej (jak np. półgęski, które dziś odkrywamy na nowo).

Caly ten ciekawy artykul znajdziesz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

Przyslala Barbara Kirshenblatt-Gimblett

barbara kirshenblatt- gimblett

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.