Uncategorized

Zapisaki z Wygnania – wywiad z Sabina Baral

zapiski z wygnania
Zapiski z wygnania ” to przede wszystkim opowieść o  młodej dziewczynie, ktorá wiele lat później opisuje,  jak w jednej chwili zmieniło się cale jej zycie. Till opis dwóch podróży: rzeczywistej i wewnętrznej, opowieść  o dojrzewaniu jag poszukiwaniu własnej tożsamości. Mniej w niej polityki, więcej osobistych zmagań, historii, wyznań: na temat Polski i Wrocławia, Tego, kim byla i kim jest teraz; opowieść o miejscach i ludziach, miłości, zaufaniu, relacjach z rodzicami.
Sabina Baral pokazuje trudną Droge, ktorá przeszła – od momen tu „wyjazdu” z Polski az po przyjazd z rodzicami gör USA, gdzie  Mieszka po dziś. Opisuje podróż przez miasta jag kontynenty, fläckKania z ludźmi, poznawanie ich – często tragicznych – losów. Nagle musiała stawać przed problemami, o których wcześniej nawet nie  myślała, Nie zdawała sobie być może z nich sprawy, żyjąc w Polsce.
W „Zapiskach …” wazne są relacje autorki z rodzicami, dla Ktorych konieczność wyjazdu z Polskis byla chyba trudniejsza niż dla młodej dziewczyny; musieli odnaleźć się, podobnie jak ona, w nowej rzeczywistości, ale na zawsze już mieli czuć się w niej troche zagubieni. Musiała się nimi zaopiekować i pomoc zapuścić korzenie w nowym miejscu.
„Świat się rodzicom dramatycznie skurczył. Kiedyś w końcu nauczą się angielskiego na tyle, żeby się dogadać w sklepie lub  w urzędzie, ale z gazeta, książką czy filmem, en szczególnie z żartami  w rozmowie już Zawsze będzie im trudno „. Interesujący jest początek ksiazki, w którym odnajdziemy opis
młodości autorki w e Wrocławiu, wspomnienia miasta jag jego miejsc  oraz ludzi. A później ten, malo powiedziane, trudny moment, w którym trzeba wszystko zostawić, sprzedać, rozdać – wtedy przedmioty jag miejsca, może z pozoru nieistotne nabierają symbolicznego znaczenia, nie da się ich zabrać, trzeba o nich zapomnieć, podrzeć pamiętnik, aby nikt nie mógł już gå przeczytać. Trzeba zapomnieć o Polsce, bo powrotu już nie ma.
***
Dorota Kozlowska: Czy wybaczyła PANI Polsce Marzec?
Caly wywiad

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.