Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 23 – 26 lipca

23 lipca 2015 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że około 16 helikopterów szturmowych Cobra zostanie przekazanych Jordanii, aby wesprzeć obronę jordańskiej granicy z Irakiem i Syrią. Helikoptery te zostały w zeszłym roku wycofane ze służby i znajdowały się w strategicznej rezerwie armii. Stany Zjednoczone zapewnią remont tych maszyn, a następnie umożliwią ich bezpłatne włączenie do eksploatacji w Jordanii. Izrael w przeszłości posiadał dwa dywizjony z 30 helikopterami Cobra. Dywizjony zostały zlikwidowane w 2000 i 2013 r., a stare Cobry zastąpiono nowymi Apache. Jordania używa obecnie 25 śmigłowców Cobra.
    23 lipca 2015 r. międzynarodowe lotnisko im. Dawida Ben-Guriona obsłużyło 430 lotów. Przez lotnisko w ciągu dnia przeszło ogółem 70 360 pasażerów, co jest rekordowym wynikiem w historii lotniska.

23 lipca 2015 r. Palestyńczycy zaatakowali izraelskich żołnierzy, którzy nad ranem wkroczyli do wioski Beit Omer w pobliżu Hebronu w Judei. Celem izraelskiej operacji było aresztowanie poszukiwanego terrorysty. Podczas tych działań, 2 Arabów zaatakowało izraelskiego żołnierza, usiłując go udusić. Podczas incydentu zginął 1 Palestyńczyk, a drugi napastnik został ranny.
    23 lipca 2014 r. izraelscy żołnierze wkroczyli w południe do Nablusu i aresztowali ważnego członka Brygad Męczenników Al-Aksa, Mustafa Abu Riala. Podczas aresztowania został on ranny. Tego typu operacja przeprowadzana w ciągu dnia jest niezwykłą żadkością.

23 lipca 2015 r. amerykański prezydent Barack Obama przyznał, że umową jądrowa zawarta z Iranem umożliwi temu państwu finansowanie i rozwijanie międzynarodowej sieci terrorystycznej. “Czy Gwardia Republikańska i siły Quds będą miały więcej środków? Prawdopodobnie tak, ponieważ stan gospodarki Iranu poprawi się. Nie należy jednak spodziewać się, że będzie to bezpośrednio prowadzić do ataków terrorystycznych w Izraelu i innych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Na przykład, jeśli chodzi o Hezbollah, wstrzymanie ostrzału rakietowego na Izrael nie jest wynikiem braku środków … Należy pamiętać, że naszym priorytetem numer jeden było odcięcie dróg uzyskania przez Iran broni jądrowej. Bo jeśli Iran uzyska broń jądrową, to może on spowodować duże problemy i stworzyć znacznie trudniejsze wyzwania strategiczne dla Stanów Zjednoczonych, dla Izraela, dla naszych sojuszników z Zatoki Perskiej i dla naszych europejskich sojuszników.”

24 lipca 2015 r. wysoki dowódca Hamasu, Mousa Mohammed Abu Marzok (drugi w hierarchii tej organizacji), dał zielone światło dla przeprowadzania ataków terrorystycznych. “Prowadzenie walki w Judei i Samarii jest wykonaniem naturalnego prawa naszego narodu do walki wszelkimi sposobami z okupantem. Jest to walka, która zakończy się wraz z końcem okupacji i przywróceniem praw prawdziwych właścicieli ziemi.”
24 lipca 2015 r. palestyńska historyk, Dr Jamaal Amru powiedziała, że w Jerozolimie nigdy nie było żydowskiej świątyni, a w rzeczywistości istniało miejsce rzymskiego kultu. Co więcej, zostało ono wybudowane przez króla Heroda, który według dr Amru był Arabem.

24 lipca 2015 r. sekretarz stanu USA John Kerry ostrzegł, że jeśli Kongres nie zatwierdzi umowę podpisanej niedawno z Iranem, to Izrael może być za to obwiniony i zostać jeszcze bardziej wyizolowany. “Obawiam się, że jeśli Kongres odrzuci umowę, to nasi przyjaciele w Izraelu mogą rzeczywiście skończyć jeszcze bardziej odizolowani i bardziej obwiniani. W odniesieniu do wojskowych działań, w których możemy wziąć udział, utracilibyśmy Europę, Chiny i Rosję. Dlatego, że odwrócilibyśmy się od legalnego porozumienia, które pozwoli nam zrealizować w najbliższych latach nasz program kontroli. Umowa oznacza dla Izraela i regionu bezpieczeństwo i ochronę, i obecnie nie ma dla niej alternatywy. Ludzie pytają mnie: dobrze, ale co stanie się za piętnaście lat? Co stanie się za dwadzieścia i dwadzieścia pięć lat, i tak dalej? Faktem jest, że jeśli nie zaakceptujemy tej umowy, jeśli nie będziemy trzymać się tego porozumienia, to za piętnaście i dwadzieścia lat Iran będzie miał wystarczająco dużo materiału jądrowego do produkcji 10 lub 12 bomb. Odbyłem kilka spotkań z izraelskim premierem i więcej razy go odwiedziłem niż jakikolwiek sekretarz stanu w historii. Uważam Netanjahu za swojego przyjaciela, i tak rozmawiamy. I powiedziałem mu swoje odczucia, że nie zgodzimy się na to. Jest to moje bardzo mocne przekonanie. Wierzę, że dzięki tej umowie Izrael jest bezpieczniejszy. Wierzę, że region jest bezpieczniejszy. Myślę, że świat jest bezpieczniejszy. Mamy państwo, które twierdzi, że nie przygotowuje się do posiadania broni jądrowej. Myślę, że powinniśmy podjąć kroki w celu zagwarantowania, że tak będzie i nadzorowanie tego. Jest to dość proste. W tej umowie nic nie opiera się na zaufaniu. Nie jesteśmy naiwni. Wiemy, co Iran robi w regionie – Jemen, szyickie milicje w Iraku, Hezbollah. Ale jeśli odrzucimy te zapewnienia, to drodzy przyjaciele, odepchniemy Iran, który jeszcze nie posiada broni jądrowej. Równanie będzie dość proste.”
    24 lipca 2015 r. amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że administracja Obamy przygotowuje się do wydania izraelskiego szpiega Jonatana Pollarda. Został on aresztowany w 1985 r. pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Izraela i skazany na dożywocie. Obecnie mówi się, że zwolnienie Pollarda jest możliwe w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Brak jednak oficjalnej informacji na ten temat. Pollard od roku czasu cierpi z powodu złego stanu zdrowia.

25 lipca 2015 r. izraelscy urzędnicy potwierdzili wieczorem, że szpieg Jonathan Pollard ma zostać jeszcze w tym roku zwolniony z więzienia w Stanach Zjednoczonych. Podkreślili przy tym, że fakt ten jest bez związku z niedawno podpisaną umową pomiędzy mocarstwami i Iranem.

26 lipca 2015 r. grupa zamaskowanej arabskiej młodzieży zabarykadowała się w nocy w kompleksie meczetu na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Zebrali oni dużą ilość kamieni, desek i innych przedmiotów, z zamiarem zaatakowania rano modlących się Żydów z okazji Tisza be-Aw. Nad ranem izraelscy policjanci wkroczyli do kompleksu meczetu. Obrzucono ich kamieniami i fajerwerkami. Policja aresztowała 3 Arabów. Rannych zostało 4 policjantów. Udało się jednak otworzyć Wzgórze Świątynne dla zwiedzających rano. Po tych zdarzeniach, za zgodą sił bezpieczeństwa, Wzgórze Świątynne odwiedził minister rolnictwa Uri Ariel.
    26 lipca 2015 r. minister kultury i sportu Miri Regev powiedział rano: “Sytuacja na Wzgórzu Świątynnym nie może dalej tak trwać. Jest ona wynikiem bezsilności policji wobec uczestników zamieszek. Wzgórze Świątynne jest święte dla Żydów i muzułmanów. Izraelski rząd musi zapewnić Żydom możliwość wejścia na Wzgórze Świątynne przez cały rok, szczególnie w Tisza be-Aw.

26 lipca 2015 r. Palestyńczycy zakłócili nocne modlitewne czuwania, które odbywały się z okazji Tisza be-Aw w Grobowcu Patriarchów w Hebronie w Judei. Muzułmański muezin kilkakrotnie przerywał ciszę wezwaniami do modlitwy nadawanymi przez głośniki, pomimo faktu, że nie był to czas na muzułmańskie modlitwy. Prowokacja ta zakłóciła delikatną równowagę w tym świętym miejscu. Modlący się Żydzi złożyli dziesiątki skarg do policji, z prośbą o interwencję. Wobec braku reakcji, młodzi Żydzi zabarykadowali muezina w pokoju, uniemożliwiając mu wyjście. Dopiero wówczas interweniowali policjanci. Doszło do starć z protestującymi Żydami, podczas których policjanci użyli gazu łzawiącego.

Nadeslal Efraim

z ostatniej chwil

http://www.izrael.badacz.org/historia/news.html

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.