Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 26 – 29 lipca

26 lipca 2015 r. Egipt przedłużył o 3 miesiące trwanie stanu wyjątkowego w północnym Synaju, przy granicy z Izraelem.

27 lipca 2015 r. podczas próby aresztowania dwóch poszukiwanych terrorystów w obozie uchodźców Kalandia we Wschodniej Jerozolimie, zginął 18-letni Palestyńczyk. Próbował on uciekać dachami i nie reagował na wezwania do zatrzymania. Podczas próby przeskoczenia na sąsiedni dach, spadł na ziemię i zmarł na miejscu.
    27 lipca 2015 r. wysokie źródła dyplomatyczne ujawniły, że jeśli izraelski szpieg Jonatan Pollard zostanie w listopadzie uwolniony z amerykańskiego więzienia, to nie będzie mógł opuścić terytorium Stanów Zjednoczonych. „Amerykanie bardzo obawiają się sytuacji, w której Pollard przyjedzie do Izraela i zostanie przywitany jako bohater. Dlatego prawdopodobnie uniemożliwią Pollardowi opuszczenie obszaru Ameryki.”

27 lipca 2015 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski autobus przy punkcie kontrolnym Hizme, na północ od Jerozolimy w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
27 lipca 2015 r. rzecznik Hamasu, Abu Obeideh powiedział, że jego organizacja odpowie na izraelską agresję na meczet Al-Aksa w Jerozolimie.
27 lipca 2015 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami izraelski ambulans w rejonie wzgórz Hebronu w Judei. Nikt nie został ranny, ale karetka jest uszkodzona.
    27 lipca 2015 r. przedstawiciel palestyńskich władz, Azzam Ahmad powiedział, że warunkiem utworzenia rządu jedności narodowej jest przekazanie przez Hamas rządów nad Strefą Gazy. Wypowiedź wskazuje na pogłębiający się konflikt pomiędzy al-Fatah a Hamasem.

28 lipca 2015 r. grupa 221 nowych żydowskich imigrantów z Francji wylądowała rano w Izraelu. Lot zorganizowałaAgencja Żydowska. Minister imigracji Zeev Elkin powiedział: „Ten samolot z dwustoma imigrantami z Francji jest tylko jednym z wielu przybywających w tym roku do Izraela. Drugi rok z rzędu obserwujemy znaczny wzrost aliji z Francji, a więc i cały nasz rząd pracuje na rzecz przyśpieszenia aliji i przeznaczył więcej środków na poprawę absorpcji imigrantów. W tym roku przygotowujemy się do odbioru około 30-35 tys. imigrantów z całego świata.” Parę godzin później wylądował samolot z grupą 161 nowych imigrantów z Ukrainy. Lot zorganizowała organizacja Nefesh Bnefesh. Prezes Agencji Żydowskiej, Natan Szaranski powiedział: „W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie aliją wśród europejskich Żydów, w ciągu ostatnich dwóch lat Agencja Żydowska znacznie rozszerzyła swoją działalność w Europie. Jesteśmy świadkami bezprecedensowej fali aliji z europejskich państw, która tylko wskazuje, że Europa staje się niewygodnym miejscem dla Żydów. Ale, co ważniejsze, Izrael staje się magnesem dla Żydów zainteresowanych prowadzenia żydowskiego życia w wolności, osobistego bezpieczeństwa i poczucia przynależności do kraju, który jest integralną częścią przyszłości narodu żydowskiego.”
    28 lipca 2015 r. minister sprawiedliwości Ajelet Szaked ogłosił wieczorem, że Jonatan Pollard zostanie zwolniony z więzienia w Stanach Zjednoczonych 20 listopada w 2015 roku.

28 lipca 2015 r. specjalne siły policyjne wkroczyły nad ranem do placówki osadniczej Beit El w Samarii. Zgodnie z decyzjami władz, wzniesione tutaj nielegalnie domy, zostały przeznaczone do rozbiórki. Mieszkańcy opuścili placówkę kilka dni temu, jednak w domach pozostała grupa prawicowej młodzieży, która zapowiedziała obronę osiedla. Zabarykadowali się oni w domach przeznaczonych do rozbiórki. Doszło do starć z policją, w trakcie których aresztowano co najmniej 50 demonstrantów.
    28 lipca 2015 r. około 250 żydowskich osadników weszła nad ranem na teren ewakuowanego w 2005 r. osiedla Sa-Nur w Samarii. Izraelscy żołnierze zostali zaskoczeni działaniem osadników na tak dużą skalę. Przybyli na miejsce funkcjonariusze poprosili osadników o opuszczenie osady, w przeciwnym razie zostaną usunięci siłą. Osiedle Sa-Nur zostało opuszczone wraz z ewakuacją Strefy Gazy.

28 lipca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu odwiedził Cypr, gdzie spotkał się z cypryjskim prezydentem Nicos Anastasiades. Netanjahu powiedział: „Zostaliśmy przez Boga obdarowani manną. Nie z nieba, ale raczej spod morzu. Chcemy ją wydobyć. Uważamy, że współpracując będziemy mogli z większą łatwością wydobywać gaz ziemny, z korzyścią dla obu naszych państw.”

    28 lipca 2015 r. cypryjski prezydent Nicos Anastasiades zadzwonił do palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa i zapoznał go z inicjatywą pokojową przedstawioną tego samego dnia premierowi Benjaminowi Netanjahu. Jest to europejska i cypryjska inicjatywa, która zaprasza Abbasa i Netanjahu na osobne spotkania z przywódcami Unii Europejskiej w Brukseli. Netanjahu przyjął zaproszenie, natomiast Abbas jeszcze nie odpowiedział na zaproszenie.
    28 lipca 2015 r. prawnicy Białego Domu poinformowali, że Jonatan Pollard zostanie wypuszczony z więzienia po odsiedzeniu 30 lat za szpiegostwo na rzecz Izraela, jednak nie będzie mógł opuścić Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie prawo określa, że przez 5 lat od daty wypuszczenia, będzie musiał uzyskiwać zgodę rządu na każdą podróż za granicę. Jego wyjazd do Izraela nie będzie możliwy, gdyż popełnił on „bardzo poważne przestępstwa„. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, Alistair Baskey powiedziała, że „prezydent nie ma zamiaru zmieniać warunki zwolnienia warunkowego pana Pollarda.” Pollard pracował jako oficer wywiadu marynarki wojennej USA, i przekazywał tajne informacje do Izraela.
    28 lipca 2015 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah ostrzegł państwa arabskie przed ocieplaniem stosunków z Izraelem. Dodał, że Izrael wiele zyskuje na okrucieństwie walk wewnętrznych w świecie arabskim, ponieważ dopomagają mu one w normalizacji stosunków z sąsiednimi krajami. „Musimy zainwestować wszelkie starania, aby wygasić wojny i wewnętrzne konflikty, oraz aktywować wszelkie formy opozycji przeciwko normalizacji stosunków z izraelskim wrogiem.”

29 lipca 2015 r. Sąd Najwyższy wydał rano wyrok nakazujący wyburzenie nielegalnie zniesionych struktur mieszkalnych w osiedlu Beit El w Samarii. Rozbiórka ma zostać wykonana w ciągu dwóch dni. Wykonawca wzniósł kompleks mieszkalny Drajnoff bez uzyskania wymaganych przez prawo zezwoleń budowlanych. Cały spór dotyczy niewielkiego skrawka prywatnej ziemi, który w 1970 r. został zajęty na cele wojskowe. W 1978 roku rząd zatwierdził utworzenie w tym miejscu osiedla Beit El. W 2010 r. Abd Al-Rahman Kassem zwrócił się przez swoich pełnomocników do Sądu Najwyższego, twierdząc, że niektóre budynki Beit El zostały wzniesione nielegalnie na jego prywatnym gruncie. Po dokładnym zbadaniu sprawy, w kwietniu 2012 r. sąd wydał pierwszą decyzję o rozbiórce spornych budynków. Egzekucja wyroku była jednak odwlekana przez kolejne apelacje. Ostatnia petycja w tej sprawie była złożona w lutym b.r. Sąd nakazał jednak rozbiórkę domów.
29 lipca 2015 r. rząd przyjął rano plan budowy 300 nowych mieszkań w osiedlu Beit El w Samarii. Jest to odpowiedź na decyzję Sądu Najwyższego o rozbiórce nielegalnie wzniesionego kompleksu mieszkalnego Drajnoff w tym osiedlu. Minister sprawiedliwości Ajelet Szaked powiedział: „Musimy zaakceptować orzeczenie sądu. Domy w Beit El będą wyburzone, ale natychmiast zostaną odbudowane. Taka jest droga żydowska: nie traćmy nadziei i nadal budujmy, budujmy, budujmy.” Minister obrony Mosze Jaalon zaapelował, aby nie utrudniać siłom bezpieczeństwa wypełniania orzeczeń Sądu Najwyższego. Równocześnie zatwierdzono plan budowy 500 nowych mieszkań w Jerozolimie.
    29 lipca 2015 r. partia polityczna Israel Bejtenu złożyła wniosek nieufności wobec rządu, jako bezpośrednią odpowiedź na próbę rozbiórki osiedla Beit El. Przewodniczący tej partii, Avigdor Liberman oświadczył, że decyzja o rozbiórce jest w rzeczywistości zdradą Netanjahu wobec obietnic wyborczych. „Jest to powód, aby nie przyłączać się do rządu. Już w trakcie negocjacji koalicyjnych, premier Netanjahu nie zgodził się na nasze żądania, aby zobowiązał się do budowania w Judei, Samarii i w Jerozolimie. Dlatego wzywam ministra Bennetta i wszystkich z Żydowskiemu Domu, aby dołączyli do mnie i Israel Bejtenu w opozycji, tak abyśmy potem mogli sformować prawdziwy narodowy rząd, który zaangażuje się w budowanie, a nie niszczenie.”

29 lipca 2015 r. rano izraelskie jednostki policji rozpoczęły wyburzać nielegalnie wzniesiony kompleks budynków mieszkalnych Drajnoff w osiedlu Beit El w Samarii. Doszło do kolejnych starć między żydowskimi osadnikami a policją. Aresztowano kilku demonstrantów.

29 lipca 2015 r. libańskie media poinformowały, że rano doszło do ataku izraelskiego lotnictwa w rejonie miasta Quneitra na syryjskich Wzgórzach Golan. Celem był samochód, w którym zginęło 3 przedstawicieli Komitetu Ludowego powiązanego z reżimem Assada. Prawdopodobnie zginęło także 2 członków Hezbollahu. Równocześnie Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny poinformował, że bezzałogowy izraelski dron zbombardował ich magazyn broni w Dolinie Bekaa w Libanie. Rannych miało zostać 6 osób. Izrael nie skomentował tych doniesień.
    29 lipca 2015 r. Departament Stanu USA poinformował o zaakceptowaniu sprzedaży dodatkowych pocisków rakietowych do systemów antyrakietowych Patriot-3 dla Arabii Saudyjskiej. Wartość kontraktu to 5,4 mld USD. Sprzedaż nowego uzbrojenia ma uspokoić Arabię Saudyjską, która jest zaniepokojona umową jądrową zawartą z Iranem.

 Nadeslal Efraim

z ostatniej chwil

reunion 69

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.