Uncategorized

Dzieci Ireny Sendlerowej CAŁY FILM

Przy okazji dyskusji na temat odmowy wsparcia finansowego ze strony PISF dla filmu o rodzinie Ulmów chciałbym przypomnieć, że istniały czasy, kiedy PISF wspierał filmy przedstawiające Polaków w pozytywnym świetle. Brzmi to niemal jak baśń z cyklu ,,za siedmioma wzgórzami, za siedmioma morzami”. Ale to było całkiem niedawno. Całkiem niedawno powstawały filmy, na premierach których gościli prezydent Lech Kaczyński, izraelski minister d/s diaspory Yulij Edelstein. Reżyserem filmu był John Kent Harrison a główną rolę grała Anna Paquin, zdobywczyni Oscara za “Fortepian”. Był to rok 2009. Straszne to były czasy popisowskie ale jeszcze z prezydentem pisowskim. Ow film nosi tytuł ,,Dziedzi Ireny Sendlerowej”. Podziwu dla postawy polskiej bohaterki nie krył prezydent Lech Kaczyński. – Polaków, którzy pomagali Żydom w czasie Holocaustu było wielu. Wśród nich wyróżnia się jednak postać małej, kruchej kobiety – Ireny Sendler. Została wynagrodzona za swoje czyny długim życiem, ale to wciąż za mało – taka osoba zasługuje na największe nagrody na świecie – mówił prezydent przed premierą…

A potem na kilka lat przyszli nowocześni ełropejczycy i nastała noc.

Wcielająca się w tytułową bohaterkę Anna Paquin podkreślała, jak ważne jest, aby ludzie dowiedzieli się o Irenie Sendler. – Zanim dostałam propozycję zagrania w tym filmie, nie miałam pojęcia o istnieniu takiej postaci, jak Irena Sendlerowa. A przecież uratowała 2,5 tysiąca istnień ludzkich! Mam nadzieję, że dzięki temu filmowi trochę więcej osób dowie się o tej wspaniałej postaci – powiedziała aktorka.

Dla reżysera “Dzieci Ireny Sedlerowej”, Johna Kenta Harrisona, nie było to pierwsze zetknięcie z polską historią – w 2005 r. nakręcił film “Jan Paweł II” z Jonem Voightem w roli głównej. Kiedy przeczytał książkę Anny Mieszkowskiej, wiedział, że chce zrobić o tym film.
– Uznałem, że to wspaniała historia, warta opowiedzenia ludziom na całym świecie. Zawsze ciekawiły mnie relacje między Żydami i Polakami w czasie wojny, mimo że nie jestem ani Polakiem, ani Żydem. A może właśnie dlatego, że niewiele wiedziałem na ten temat, tak zależało mi, by go zgłębić – opowiadał Harrison w czasie konferencji prasowej towarzyszącej premierze.

Ten film dedykujemy wszystkim Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata – zadeklarowała Agnieszka Odorowicz, dyrektor PISF. Pani Irena Sendler, kiedy była zapraszana na różne uroczystości, zawsze powtarzała: pamiętajcie, że ja byłam tylko jedną z tak bardzo wielu. Pani Ireno, pamiętamy.

Zapraszam do obejrzenia tego filmu:

Irena Sendler członkini “Zegoty,, Polskiej organizacji do ratowania Zydow sponsorowanej przez Polski rząd i jedynej takiej organizacji w Europie uratowala z Warszawskiego Getta 2500 Zydowskich dzieci. Polska jest jedynym krajem w okupowanej Europe w którym za ratowanie Zydow grozila kara śmierci dla pomagajacego i całej jego rodziny. Szacuje się ze ok.50 000 Polakow zostało zamordowanych tylko za pomaganie Zydom. Polska ma tez najwięcej medali sprawiedliwy wśród narodow swiata a Polski rząd jako jedyny w Europie podjal jakies kroki w kwestii ratowania Zydow od zaglady. To ze Polacy pomagali Zydom mimo kary śmierci i faktu ze miliony Polakow rowniez zginelo (Tylko w obozach koncentracyjnych smierc poniosło 1 146 000 Polakow ) świadczy o niespotykanym heroizmie Polskiej nacji w obliczu drugiej wojny światowej

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.