WIEZNIOWIE TREBLINKI WALCZA

 

Tekst ze strony  na FB

MY JEWISH SENTIMENTS

ktora prowadzi Sabina Baral

 

treblinkaW przeciwieństwie do nazistowskich obozów koncentracyjnych, w których więźniow uzywano do przymusowej pracy, Totenlagers takie jak Treblinka, Bełżec i Sobibor miał tylko jedną funkcję: zabijania, zaglady. W Treblince nie bylo selekcji; jedyna opcja byl gaz.

Aby odlozyc do ostatniej mozliwej chwili swiadomosc ofiar gdzie przyjechali i jaki los ich za chwile spotka, Treblinka II przygotowana byla dla przyjezdnych jak dekoracja sceniczna przypominajaca oboz przejściowy do deportacji dalej na wschód. Na scianach wisialy plakaty z rozkładami jazdy pociągów, wysoko na slupie niby zegar kolejowy z namalowanymi wskazowkami, falszywa kasa biletowa, i wielki znak miejscowosci: „Ober Majdan”, słowo kodowe powszechnie zastepujace Treblinke, uzywane dla zmylenia „pasażerow”.

Zginelo tam pomiędzy 870.000 a 950.000 osób, większość przez zagazowanie, co Treblinka; tylko w Auschwitz zamordowano wiecej.

2 sierpnia 1943 roku, pod inspiracja powstania w getcie warszawskim kilka miesięcy przedtem, i decydujac sie umrzeć w walce raczej niż w komorze gazowej, 800 więźniów uzbrojonych w 20 karabinow, kilka pistoletow, i 40 granatow recznych, rzucilo sie do walki.

Ich przywódcami i orgaznizatorami bylo dwoch polsko-żydowskich lekarzy: Julian Chorazycki i Berek Lacher, czesko-żydowski oficer armii Zelomir Bloch, „starszy” obozowy Marceli Galewski, stolarz Jankiel Wiernik, i Rudolph Masaryk, podobno krewny czeskeigo prezydenta Czech Tomasa Masaryka. Masaryk nie był Żydem; dobrowolnie towarzyszyl do Treblinki ze swojej żydowskiej żonie ktora zagazowano zaraz po przyjezdzie.

Caly tekst

KLIKNIJ TUTAJ

Przyslala Sabina Baral

sabina baral

 

 

 

 

 

 

reunion 69

 

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: