Uncategorized

Gospodarka izraelska przeskakuje przeszkody.

Gospodarka Izraela dobija do poziomu elity światowej, przeskakując przeszkody, rozwijając ponad wszelkie oczekiwania unikalne produkty cywilne i militarne, odpowiadające potrzebom rynku światowego, preferując optymistyczny, inicjatorski/nowatorski wkład mózgu ludzkiego, stawiając wyzwanie przyjętym pojęciom, naciskom politycznym, światowemu spowolnieniu gospodarczemu, wojnom, terrorowi, groźbom sankcji i bojkotu.

Na przykład, londyński Financial Times podaje 10 kwietnia, że w izraelskich zabezpieczeniach cybernetycznych świat inwestuje 10 % cyber-inwestycji i eksport tej gałęzi przekroczył 3 miliardy dolarów dochodu: “Zegarki kupuje się w Szwajcarii, a bezpieczeństwo komputerów w Izraelu”. Gigant amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego Lockheed Martindziała w cybernetycznym Advanced Technologies Parku w Beer Shevie. Firma Pay Pal zainwestowała w ośrodek badawczy, wspólnie z cybernetyką izraelską i nabyła anty wirusowe przedsiębiorstwo CyActive za 60 milionów, po uprzednim nabyciu w 2008 roku FraudScience za 169 milionów dolarów.

Economist Intelligence Unit z 20- go kwietnia podaje:” izraelski hi-tec wzrasta szybciej od innych począwszy od końca lat 90-tych. [300] Startup’y zmobilizowały szczytową sumę 3.4 miliardów dolarów w roku 2014… Izrael stał się światowym prowodyrem w szeregu dziedzinach i inicjuje setki przedsiębiorstw startup’u rocznie…82 startup’owych przedsiębiorstw sprzedano w 2014 roku (za 7 miliardów dolarów), a 17 zmobilizowało miliony dolarów na giełdzie…Ponad 200 przedsiębiorstw założyło w Izraelu centrum prac badawczo rozwojowych (R&D) …Izrael także rozszerza powiązania gospodarcze z rozwijającymi się rynkami w Indiach, Chinach, Ameryce Łacińskiej, łaknącymi izraelskiej nowoczesności.

W przeciwieństwie do przyjętego poglądu, że Izrael jest izolowany, chińskie giganty “Renren” (chiński facebook) i “Tencent” zainwestowały 100 milionów dolarów w izraelskim funduszu Venture Capital. Chiński gigant internetowy “Alibaba” zainwestował 50 milionów dolarów w izraelskim funduszu ryzykownym JVP, specjalizującym się w cyber technonogii.Towarzystwa chińskie biorą aktywny udziałw rozwijaniu izraelskiej infrastruktury, jak w tunelach na Karmelu, szynach kolejowych z Akki do Karmiela, porcie w Aszdodzie, w nowym porcie w Hajfie, w parowozach na elektryczność i.t.d. PingAn, YongLin i ZTE, chińskie giganty w dziedzinie ubezpieczeń finansowych i telefonów komórkowych zainwestowały 25 milionów dolarów w izraelski fundusz Rainbow, inwestujący w instrumenty medyczne.

Agensja Blomberg podała 30-go marca, że miliarder hinduski Mukesh Ambani bada możliwość inwestycji w przedsiębiorastwach startup w Silicon Valley i w Izraelu. “Morgan Stanley” przewiduje, że e-zakupy w Indiach wzrosną do 100 miliardów dolarów w roku 2020. Gigant technologiczny hinduskiej informatyki “InfoSys” kupił izraelską “Panamę” za 230 milionów dolarów.

“Elbit” jest przykładem dramatycznego wzrostu powiązań pomiędzy Izraelem a Indiami, Chinami i Ameryką łacińską, wg. agencji Blomberg z 12 kwietnia: jednocześnie (równolegle) z obcięciem amerykańskiego budżetu obrony szybko wzrosły zamówienia w “Elbicie” do 6.3 miliardów dolarów – wzrost o 8% w porównaniu do roku 2013…Suma sprzedaży produktów “Elbitu” do Azji i Płd. Ameryki w roku 2014 doszła do 35% całkowitej sprzedaży produktów “Elbitu” (3 miliardy $) w porównaniu z 28 % do USA”. Przemysł lotniczy rozciąga swą działalność na[urlhttp://i-hls.com/2015/04/israeli-made-radars-will-be-maintained-in-brazil/] Brazylię i zbudował tam[/url] centrum konserwacji radarów. także powiększa się zakres sprzedaży dla lotnictwa brazylijskiego. “Gilat Satelites” wygrała przetarg w sumie[urlhttp://www.globes.co.il/en/article-gilat-wins-largest-ever-contract-1001016341] 285 milionów dolarów [/url]na zbudowanie infrastruktury dla centrum informatyki w Peru.

“Microsoft” polega na długoterminowym rozmachu gospodarki Izraela i inauguruje w Izraelu swój pierwszy poza USA ośrodek badawczo rozwojowy.

Zgodnie z “Bankiem Izraela” w styczniu i w lutym 2015 zostało zainwestowanych w Izraelu 1.6 miliardów dolarów przez obcych inwestorów w hi-tecku, w branżach tradycyjnych i w nieruchomościach; 8.3 miliardów dolarów zainwestowano w roku 2014, oraz 30 miliardów dolarów w latach 2012 – 2014. Eksport przemysłowy, oprócz diamentów, podskoczył z 5 milionów dolarów w roku 1948, do 47 miliardów dolarów w 2014.

O atrakcyjnoóci izraelskiego hitecku można też wnioskować ze zmobilizowania 1.5 miliarda dolarów w “Wall Street” w pierwszym kwartale 2015 roku, przez 11 towarzystw izraelskich. “Nielson Global”, prowadząca izraelską wylęgarnię dziewięciu startup-owych przedsiębiorstw, kupiła izraelski exElate (sprzedaż przez internet) za 200 milionów dolarów. KanadyjskaNorthLeaf Capita kupiła 40% izraelskiej filii Ormatu za 175 milionów dolarów.Blackberry kupuje izraelski WatchDog za 100 milionów dolarów. Apple prowadzi w Izraelu największe poza USA centrum badawczo rozwojowe (R&D), składającego się z trzech przedsiębiorstw: LinX, Anobit Technologies, i PrimeSense.

O długoterminowej żywotności gospodarki izraelskiej można wnioskować także z głównych indykatorów, przeczących przyjętym poglądom. Na przykład, wskaźnik rozwoju w wysokości 3% jest na podobnym poziomie co w USA, ale wyższy od średniej OECD, Kanady, Brytanii i Niemiec, gdy jednocześnie bezrobocie jest niższe od średniej OECD. Stosunek państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto (67%) jest niższy niż w Japonii, USA, w strefie euro, we Francji, Kanadzie, Brytanii i Germanii.

Gdyby kosmita wylądował w Izraelu i zobaczył jego osiągnięcia ekonomiczne, nie uwierzyłby że w lipcu-sierpniu 2014 była tu wojna przeciw Hamasowi.

1.5.2015

Obrazek
Amb. ret. Yoram Ettinger is a consultant on US-Israel relations as well as the Chairman of Special Projects at the Ariel Center for Policy Research. Formerly the Minister for Congressional Affairs to Israel’s Embassy in Washington, DC, Ettinger also served as Consul General of Israel to the Southwestern US. He is a former editor ofContemporary Mideast Backgrounder, and is the author of the Jerusalem Cloakroom series of reports which is featured on the ACPR website.

Przetlumaczyla z hebrajskiego i przyslala Olga Degani

reunion 69

 

 

 

Wszysstkie tlumaczenia Olgi znajdzisz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.