Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 7 – 12 sierpnia

7 sierpnia 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon zasugerował możliwość wznowienia zamachów skierowanych przeciwko irańskim naukowcom nuklearnym w razie zagrożenia kontynuowania przez Iran prac nad bronią jądrową. „Ostatecznie to jest bardzo jasne, w taki czy inny sposób, wojskowy program nuklearny Iranu musi być zatrzymany. Będziemy działać w każdy sposób i nie jesteśmy skłonni tolerować Iranu z bronią jądrową. Wolimy, by nastąpiło to za pomocą sankcji, ale w razie konieczności Izrael będzie w stanie się bronić … Historycy uznają zawartą umową jako historyczny błąd.” Jaalon zasugerował także, że Izrael może również rozważyć możliwość przeprowadzenia w ostateczności nalotów na irańskie instalacje nuklearne.

7 sierpnia 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili po południem ze Strefy Gazy 2 rakiety, z których jedna spadła na opuszczony teren na Negewie. Druga rakieta spadła wewnątrz strefy.
    7 sierpnia 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem obiekty infrastruktury terrorystycznej Hamasu, położone w centrum Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy Izraela.

8 sierpnia 2015 r. rano w szpitalu Centrum Medyczne Ziv w Safedzie zmarło 1-roczne dziecko, które w ostatni poniedziałek ucierpiało na udar cieplny podczas wycieczki w Dolinie Hula. Ojciec i dziecko zemdleli. Po przywiezieniu do szpitala, ciało dziewczynki miało 41,7 stopni C. Zmarła w wyniku ogólnej niewydolności wielonarządowej. Jest to druga ofiara tegorocznej fali upałów. Ojciec opuścił już szpital.

8 sierpnia 2015 r. w wiosce Duma w Samarii odbył się pogrzeb zmarłego w wyniku podpalenia ojca arabskiego dziecka Saeda Dawabsheha (31 lat). Zmarł on dzisiaj rano od odniesionych ran. Po pogrzebie kilkudziesięciu Palestyńczyków podpaliło opony na obrzeżach wioski oraz obrzuciło kamieniami izraelskich żołnierzy.

9 sierpnia 2015 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w lipcu b.r. został pobity rekord turystyczny Izraelczyków. W miesiącu tym 777,5 tys. Izraelczyków wyjechało za granicę na odpoczynek. Jest to wzrost o 20,9% w porównaniu do lipca 2013 r. (673 tys. osób). Prawdopodobnie rekord ten zostanie ponownie pobity w sierpniu, w którym oczekuje się aż 800 tys. izraelskich turystów wyjeżdżających za granicę. Zdecydowana większość wyjechała poprzez port lotniczy Dawida Ben-Guriona.

9 sierpnia 2015 r. palestyński terrorysta ugodził wieczorem nożem 26-letniego Izraelczyka, który tankował paliwo na stacji benzynowej przy drodze nr 443 w Samarii. Żołnierze ochrony zastrzelili napastnika.

10 sierpnia 2015 r. izraelscy policjanci uniemożliwili rano grupie arabskiej młodzieży wejście na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Obawiano się, że mogą stać się oni przyczyną nowych zamieszek. Policjantów zaatakował wówczas muzułmański strażnik, którego aresztowano.
    10 sierpnia 2015 r. ministerstwo edukacji podjęło decyzję o zainwestowaniu większych pieniędzy w szkolnictwo z osiedlach żydowskich w Judei i Samarii. Obecnie w jednego studenta z osiedli inwestuje się 13 tys. NIS rocznie, czyli dwukrotnie więcej niż w pozostałych częściach kraju. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest mocne odizolowanie niektórych osiedli położonych w Samarii i Judei.

10 sierpnia 2015 r. palestyńscy terroryści z wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę w stronę Morza Śródziemnego. Był to kolejny test rakietowy Hamasu.
    10 sierpnia 2015 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że Palestyńczycy zaczęli stosować nową taktykę terroru w Strefie Gazy. Palestyńczycy zaczęli urządzać wysypiska śmieci na terenach położonych blisko bariery granicznej. Fetor rozkładających się odpaków dociera do przygranicznych izraelskich wiosek, stwarzając dużą trudność dla ich mieszkańców. Armia dostrzega także w wysypiskach zagrożenie, gdyż terroryści z łatwością mogą pod tym ukryciem zbliżyć się do granicy. Jak dotąd brak planów operacyjnych radzenia sobie z nowym zagrożeniem.

 10 sierpnia 2015 r. Brygady Męczenników Al-Aksa zagroziły przeprowadzeniem ataków terrorystycznych w Judei i Samarii, jako odpowiedź na podpalenie w arabskiej wiosce Duma. Rzecznik grupy, Abu Jazan powiedział, że „spalanie malucha Ali Dawabshe nie pozostanie bezkarne, i w najbliższych dniach nastąpi mobilizacja i eskalacja wśród oddziałów Brygad Męczenników Al-Aksa.” Wezwał Komitet Centralny al-Fatah, aby zjednoczył wszystkie grupy zbrojne pod jednym dowództwem i rozpoczął walkę zbrojną.

11 sierpnia 2015 r. źródła wojskowe po raz pierwszy potwierdziły, że posiadają informacje wywiadowcze na temat budowy przez Hamas nowych tuneli terrorystycznych prowadzących ze Strefy Gazy na terytorium Izraela. Między innymi poznano szczegóły kopanego tunelu, który kieruje się w stronę przejścia granicznego Kerem Szalom na południu strefy. Znane jest także położenie innych miejsc prac, przebieg tuneli i szybów. Siły Obronne Izraela powstrzymują się przed zniszczeniem tuneli z powodu przekonania, że Hamas nie jest zainteresowany kolejną rundą walki z Izraelem. Uzyskano także informacje potwierdzające, że Iran wysyła pieniądze, zaawansowany sprzęt wojskowy oraz urządzenia elektroniczne do Strefy Gazy. Znajdują się wśród nich między innymi urządzenia do zakłócania częstotliwości radiowych izraelskich bezzałogowych dronów. Palestyńscy terroryści przeszli także w Iranie szkolenie paralotniarstwa, w celu przeprowadzenia ataków na Izrael. Obecnie Hamas posiada możliwości obserwowania obszaru sięgającego 3 km w głąb terytorium Izraela.

12 sierpnia 2015 r. Palestyńczycy rzucili w nocy koktajl Mołotowa w żydowski dom Beit Jonatan w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranny. W sąsiedniej dzielnicy Isawiya doszło do nocnych starć z izraelską policją, która użyła środków do rozpraszania tłumu.

  12 sierpnia 2015 r. około 200 arabskich pracowników zorganizowało po południem demonstrację przed Centrum Medycznym Barzilai w Aszkelonie, w którym hospitalizowany jest palestyński więzień Mohammed Allaan. Prowadzi on od 59 dni strajk głodowy. Demonstranci protestowali przeciwko przymusowemu karmieniu więźnia. Grupa kilkudziesięciu żydowskich aktywistów prawicowych zorganizowała kontrdemonstrację. Wymachując izraelskimi flagami krzyczeli obraźliwe rasistowskie hasła: „Śmierć Arabom!„, „Mahomet to świnia!” itp. Doszło do starcia pomiędzy oboma grupami. Przybyli na miejsce policjanci rozdzielili grupy demonstrantów. Aresztowano 2 osoby.
  12 sierpnia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem żydowski autobus w rejonie Wzgórza Oliwnego we Wschodniej Jerozolimie. Autobus został uszkodzony, choć nikt nie odniósł żadnych obrażeń.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

reunion 69

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.