Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 13 – 19 sierpnia

13 sierpnia 2015 r. zastępca dyrektora generalnego d.s. europejskich w ministerstwie spraw zagranicznych, Awiw Szir-On zaapelował do Unii Europejskiej, aby wstrzymała finansowanie nielegalnego budownictwa arabskiego w obszarze C w Autonomii Palestyńskiej. Szir-On podkreślił, że Izrael nie zawaha się przed wyburzeniem nielegalnie wzniesionych domów, bez względu na to, czy powstały one w osiedlach żydowskich lub arabskich. Zgodnie z Porozumieniami z Oslo, Izrael odpowiada za wszystkie sprawy wojskowe, bezpieczeństwa, administracyjne i cywilne w strefie C Autonomii Palestyńskiej.
    13 sierpnia 2015 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet poinformowała, że od stycznia udaremniła 111 różnych ataków terrorystycznych, w tym 17 zamachów samobójczych. Prawie wszystkie ataki były wymierzone w żydowskich mieszkańców Judei i Samarii, oraz pełniących tam służbę izraelskich żołnierzy. Spośród nich, aż 62 były zaplanowane przez Hamas.

13 sierpnia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami patrol izraelskiej straży granicznej w Betlejem, w Judei. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, lekko raniąc 2 napastników. Później Palestyńczycy obrzucili kamieniami patrol wojskowy przy osiedlu żydowskim Beit Omer w Judei. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

15 sierpnia 2015 r. palestyński terrorysta wbił nóż w plecy izraelskiego żołnierza w pobliżu punktu kontrolnego Tapuah w Samarii. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika, który okazał się 16-letnim Palestyńczykiem. Ranny żołnierz został przewieziony do szpitala. Wcześniej zaatakowany został inny izraelski żołnierz, który usiłował podać wodę 19-letniemu Palestyńczykowi przy drodze nr 443 w Samarii. Młody Arab zaatakował wtedy żołnierze, lekko go raniąc. Żołnierze postrzelili i zatrzymali napastnika.

16 sierpnia 2015 r. w całym kraju panowały niezwykle wysokie upały. Na Wzgórzach Golan odnotowano 40 stopni Celsjusza, w Hajfie 35, Tel Awiwie 33, w Jerozolimie 37 i w Ejlacie 46 stopni. Jest to trzecia fala upałów od początku lata.
    16 sierpnia 2015 r. wysoki oficer z Północnego Dowództwa powiedział, że we wszystkich atakach terrorystycznych na Wzgórzach Golan przeprowadzonych w ostatnim czasie, był zaangażowany Iran. „Za wszystkimi atakami i próbami ataków stoją Irańczycy. Są zaangażowani w mordercze walki między nimi, i bierzemy pod uwagę, że także w przypadki użycia broni chemicznej. Kiedy ze szczytu Hermon patrzy się głęboko w Syrię, to już nie widać państwa syryjskiego. Siły Assada stopniowo słabną, jednak nadal istnieje wiele sił lojalnych wobec reżimu, w tym 180 tys. regularnej armii, innych około 60 tys., 5 tys. mężczyzn Hezbollahu i 15 tys. milicjantów broniących lokalnych społeczności. Wszyscy oni walczą w Syrii, która jest areną działalności terrorystycznej, i Siły Obronne Izraela tak ją traktują. Siły Obronne Izraela rozumieją, że każdy mały atak terrorystyczny może spowodować, że stosunkowo spokojna sytuacja przekształci się w wojnę, dlatego stale ćwiczymy takie scenariusze.” Ujawniono, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni ćwiczono scenariusze ofensywne opierające się na ewentualnych działaniach wewnątrz terytorium Syrii podjętych w odpowiedzi na przygraniczne ataki terrorystyczne. Scenariusze przewidują użycie samolotów i śmigłowców bojowych, które obok artylerii wspierałyby działania czołgów i piechoty. Obecnie syryjska armia kontroluje już tylko dwie niewielkie enklawy na Wzgórzach Golan: obszar Quneitra z drogą prowadzącą do Damaszku, oraz rejon druzyjskiej wioski Hader u podnóża góry Hermon. Pozostałe obszary przygraniczne są kontrolowane przez różne ugrupowania rebeliantów, głównie Nusra. Kilkuset członków Hezbollahu operuje w głębi Wzgórz Golan i nie odnotowano w ostatnim czasie ich obecności przy granicy. W ciągu ostatnich kilku miesięcy odnotowano także systematyczne przegrupowywanie sił Państwa Islamskiego z północno wschodniej Syrii na południe, ale one wciąż znajdują się daleko od granicy.

16 sierpnia 2015 r. hiszpańskie media poinformowały, że organizatorzy festiwaluRototom Sunsplash odwołali występ żydowskiego muzyka Matisyahu. Jako przyczynę podano odmowę podpisania przez muzyka deklaracji pro-palestyńskiej. Matisyahu powiedział, że państwo Palestyna nie istnieje. Festiwal Rototom Sunsplash organizowany jest w Benicasim, we wschodniej Hiszpanii.
    16 sierpnia 2015 r. prezydent Światowego Kongresu Żydów, Ronald S. Lauder wyraził oburzenie i zupełne oszołomienie informacją, że hiszpański festiwal muzyczny odmówił prawa występu Matisyahu, ponieważ nie zgodził się on na podpisanie deklaracji pro-palestyńskiej. „Jest to jawny antysemityzm. Władze hiszpańskie powinny potępić ten smutny incydent i podjąć odpowiednie działania wobec osób odpowiedzialnych za to. Matisyahu jest amerykańskim Żydem. Co ważniejsze, tak jak wszyscy w wolnym i demokratycznym społeczeństwie, ma nie tylko prawo do wyrażania swoich poglądów – czy się z nimi zgadza, czy nie – ale ma też prawo nie zgodzić się na odrażające praktyki nakładane przez organizatorów festiwalu. Jest on muzykiem, który został pozbawiony okazji zagrania koncertu na europejskim festiwalu reggae, ponieważ jest Żydem i dlatego, że nie chciał stanąć po stronie fanatycznego i błędnego ruchu BDS. Mówię do Hiszpanów: Bycie syjonistą i wspieranie Izraela nie ma nic wspólnego ze wspieraniem apartheidu. Chodzi raczej o wspieranie demokracji, praworządności, wolności, otwartości i różnorodności. Festiwal Rototom Sunsplash korzysta z finansowego wsparcie władz publicznych. Mam wielką nadzieję, że przekażą one jasny komunikat do organizatorów, że albo oni ponownie zaproszą Matisyahu i przeproszą za swoje skandaliczne zachowanie, albo stracą pomoc finansową, gdyż antysemityzm i rasizm nie mogą być finansowane pomocą publiczną – nie w Hiszpanii, ani nigdzie indziej.”
    16 sierpnia 2015 r. Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata (ARWU) opublikował swój najnowszy raport. Najlepszy w Izraelu, Uniwersytet Hebrajski zajął 67 miejsce wśród najlepszych uczelni na świecie (wzrost o 3 miejsca w porównaniu do 2014 r.). Instytut Technion w Hajfie zajął 77 miejsce. Powyżej 100 miejsca uklasyfikowały się Instytut Weizmanna w Rehovot, Uniwersytet Tel Awiwu, Uniwersytet Ben-Guriona w Beer Szewie iUniwersytet Ber Ilan w Ramat Gan. Ogółem sześć z ośmiu izraelskich uniwersytetów zostało wymienionych na liście 500 najlepszych uniwersytetów świata.

17 sierpnia 2015 r. dwie firmy kurierskie MSC i Maersk podpisały umowę o współpracy z Portem Hajfa. Umowa przewiduje, że począwszy od października, w porcie będą cumować statki płynące w drodze z Chin, Korei Południowej i Singapuru na Morze Adriatyckie. Jako pierwszy zacumuje statek Maersk Gustav, który ma 373 metry długości i przewozi 10 tys. kontenerów. Będzie to największy statek jaki do tej pory dokował w Hajfie. Statki będą cumować w porcie raz w tygodniu.
    17 sierpnia 2015 r. Bank Izraela opublikował dane o wzroście gospodarczym za dwa pierwsze kwartały b.r. W pierwszym kwartale PKB wzrósł o 2%, podczas gdy w drugim kwartale wzrósł już tylko o 0,3%. Zahamowanie wzrostu jest głównie wynikiem spadku inwestycji w środki trwałe (o 3,8%) i spadku eksportu towarów i usług (o 12,5%). Odnotowano także spadek eksportu produktów rolnych o 10,9% i eksportu diamentów o 26,7%.

17 sierpnia 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował w południe nożem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym Tapuah w Samarii. Palestyńczyk podszedł do żołnierza mówiąc, że się źle czuje, po czym ugodził go nożem. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika.

18 sierpnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu odwiedził Północne Dowództwo i osobiście zapoznał się z aktualną sytuacją na północnych granicach kraju. Powiedział: „Irański przywódca Chamenei powiedział wczoraj, że podejmie wszelkie kroki, aby wspierać wszystkich tych, którzy walczą z Izraelem. Kilka dni temu irański minister spraw zagranicznych Zarif na spotkaniu z przywódcą Hezbollahu Hassanem Nasrallahem w Bejrucie powiedział, że umowa jądrowa stworzyła historyczną szansę, aby stanąć przeciwko syjonistom. Wszystko to, co zawsze mówiłem, jest prawdą. Pieniądze, które po zawarciu umowy jądrowej napłyną do Iranu, zostaną wykorzystane w celu wzmocnienia organizacji terrorystycznych, które w ich imieniu i pod ich patronatem działają przeciwko nam, jawnie dążąc do zniszczenia Izraela. Wraz z ministrem obrony, szefem Sztabu, szefem Dowództwa i dowódcami lokalnymi odwiedziłem Dowództwo Północne w celu ocenienia stanu gotowości Sił Obronnych Izraela wobec tych zagrożeń. Siły Obronne Izraela są silną armią, państwo Izrael jest silnym państwem, i jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Uderzymy każdego, ktokolwiek spróbuje uderzyć nas.” Minister obrony Mosze Jaalon powiedział: „Rzeczywiście przedstawiciele irańskiej Gwardii Rewolucyjnej są tutaj i czekają na realizację tej złej umowy, aby przekazać więcej pieniędzy Hezbollahowi i innym organizacjom terrorystycznym zarówno na Wzgórzach Golan, jak i na palestyńskim teatrze. Niemal każdego dnia w Judei i Samarii dochodzi do prób ataków ze strony nożowników. Nie pozwolimy, aby jakakolwiek organizacja terrorystyczna raniła naszych żołnierzy i cywilów. Nadal będziemy podejmować różne kroki przeciwko terrorystom. W tym tygodniu zatwierdziłem w ramach akcji odstraszania terroru, wyburzenie kilku domów terrorystów.”
    18 sierpnia 2015 r. ministerstwo obrony poinformowało, że Izrael podpisał umowę z Dowództwem Strategicznym USArmy w celu współpracy w dziedzinie monitorowania ruchu w przestrzeni kosmicznej. Celem umowy jest zapewnienie ciągłości działania satelitów i zapobiegania niepożądanym kolizjom.
    18 sierpnia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowskie samochody w rejonie At-Tur we Wschodniej Jerozolimie. Uszkodzony został autobus i dwa prywatne pojazdy. Rannych zostało 4 Izraelczyków i 1 Arab. Wcześniej obrzucono kamieniami tramwaj w dzielnicy Szuafat we Wschodniej Jerozolimie.

18 sierpnia 2015 r. hiszpański rząd potępił decyzję organizatorów festiwalu Rototom Sunsplash, którzy odwołali koncert żydowskiego muzyka Matisyahu z powodu jego odmowy podpisania propalestyńskiej deklaracji. Hiszpańskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie: „Wymaganie od Matisyahu publicznej deklaracji stawia pod znakiem zapytania zasadę niedyskryminacji, na której opierają się wszystkie różnorodne społeczeństwa.
    18 sierpnia 2015 r. wysoki urzędnik w tureckim ministerstwie spraw zagranicznych powiedział, że istnieje znaczny postęp w rozmowach turecko-izraelskich. Jeśli oba kraje osiągną porozumienie w sprawie wznowienia stosunków dyplomatycznych, będzie to prawdopodobnie oznaczało złagodzenie warunków izraelskiej blokady Strefy Gazy. Strona izraelska potwierdziła osiągnięcie znacznych postępów w rozmowach z Turcją.
    18 sierpnia 2015 r. egipskie siły bezpieczeństwa zatrzymały na lotnisku w Kairze wiceministra Hamasu ds. religii Hassana Assefy. Przyczyną zatrzymania były „problemy akceptacji dokumentów przy jego wjeździe do kraju„.
    18 sierpnia 2015 r. rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby potępił Izrael za nierówne traktowanie amerykańskich obywateli. Chodzi o palestyńskich Arabów posiadających podwójne obywatelstwo: Stanów Zjednoczonych i wymienionych w rejestrze ludności Autonomii Palestyńskiej. Zgodnie z Porozumieniami z Oslo, osoby takie są zobowiązane przekraczać granicę od strony Jordanii. Nie mają oni możliwości przekraczania granicy poprzez port lotniczy Dawida Ben Guriona w Izraelu. Pomimo to, Kirby powiedział: „Rząd Stanów Zjednoczonych chce równego traktowania i swobody podróżowania dla wszystkich amerykańskich obywateli, niezależnie od pochodzenia narodowego i etnicznego. W szczególności rząd Stanów Zjednoczonych jest zaniepokojony nierównym traktowaniem palestyńskich Amerykanów i innych arabskich Amerykanów na punktach kontrolnych i granicach Izraela.”

19 sierpnia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami i koktajlami Mołotowa izraelskich policjantów w dzielnicy Isawiya we Wschodniej Jerozolimie. Policja użyła środków do rozproszenia tłumu. Ranny został 1 policjant.

19 sierpnia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód na północ od Jerozolimy. Rannych zostało 2 Izraelczyków, w tym 2-letnie dziecko.

19 sierpnia 2015 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki oraz antysemickie hasła na ścianach synagogi Rodfei Szalom w San Antonio (Teksas, USA). Jest to drugi podobny incydent w ciągu tygodnia.
    19 sierpnia 2015 r. organizatorzy festiwalu reggae Rototom Sunsplash przeprosili Matiyashu za nieporozumienie i ponownie zaprosili go do przyjechania do Hiszpanii z koncertem. „Szanujemy społeczność żydowską i szczerze przepraszamy za to, co się stało.”

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.