Uncategorized

Musimy mieć program nuklearny w ciągu dziesięciolecia

memriPo ogłoszeniu 14 lipca 2015 r. w Wiedniu o zawarciu Wspólnego Kompleksowego Planu Działania między Iranem a P5+1 prasa saudyjska opublikowała liczne artykuły, wzywające otwarcie Arabię Saudyjską i państwa Zatoki, by poświęciły nadchodzące dziesięciolecia – ramy czasowe porozumienia – na rozwój własnego militarnego programu nuklearnego przeciwko zagrożeniu nuklearnemu, jakie, ich zdaniem, stanowić będzie Iran po wygaśnięciu porozumienia.

Już były wezwania do prowadzenia tajnego saudyjskiego programu nuklearnego równolegle do irańskiego, popierane przez oficjalne źródła saudyjskie. Na przykład, na miesiąc przed ogłoszeniem porozumienia, ambasador saudyjski do Wielkiej Brytanii, emir Muhammad bin Nawwaf bin 'Abd Al-’Aziz Al-Saud, powiedział “Daily Telegraph”, że jeśli nadchodzące porozumienie nuklearne z Iranem nie będzie zawierało poważnego zobowiązania irańskiego do powstrzymania się od prac nad bronią nuklearną, to dla Arabii Saudyjskiej “wszystkie opcje leżą na stole”. Podkreślił, że przez lata jego kraj sprzeciwiał się rozwojowi broni nuklearnej, ale że polityka Iranu w tej kwestii „zmieniła cały pogląd w regionie”

Emir Turki Al-Faisal, były szef wywiadu saudyjskiego i saudyjski ambasador w USA, wypowiadał się podobnie przy wielu okazjach. W kwietniu 2014 r., na konferencji bezpieczeństwa w Bahrajnie, Al-Faisal wezwał państwa Rady Współpracy Zatoki (GCC) do zdobycia wiedzy nuklearnej, by poradzić sobie z niebezpieczeństwem irańskim. W poprzednim roku, na Konferencji Polityków arabsko-amerykańskiej, groził, że jeśli Iran zbuduje broń nuklearną, GCC rozważy zdobycie własnego „odstraszającego środka nuklearnego”

Wraz z tymi wypowiedziami przedstawicieli Arabii Saudyjskiej w mediach na całym świecie ukazywały się rozmaite doniesienia o saudyjskich zamiarach ustanowienia militarnego programu nuklearnego lub nabycia broni nuklearnej od strony trzeciej, co oznaczało Pakistan 

Ponadto Arabia Saudyjska podjęła ostatnio praktyczne kroki, by rozwinąć cywilny program nuklearny. W ostatnich miesiącach Saudyjczycy podpisali porozumienie nuklearne z Francją  Rosją  i Koreą Południową , które obejmują założenie cywilnych reaktorów jądrowych w królestwie .

Poniżej podajemy fragmenty artykułów z prasy saudyjskiej, wzywające do ustanowienia saudyjskiego programu nuklearnego:

Nie ma alternatywy do nuklearnego wyścigu zbrojeń

Dr Haszem 'Abdu Haszem, publicysta oficjalnej gazety saudyjskiej “Al-Riyadh”, wezwał państwa Zatoki i kraje arabskie do działania na dwóch frontach – froncie militarnym, tj. natychmiastowym rozpoczęciu nuklearnego wyścigu zbrojeń, i froncie dyplomatycznym, tj. rozpoczęciu dialogu z supermocarstwami i wykorzystanie panującej atmosfery interesów ekonomicznych przeważających nad interesami bezpieczeństwa. W artykule zatytułowanym „Nie ma alternatywy do opcji nuklearnego wyścigu zbrojeń” napisał:

“…Sytuacja jest niebezpieczna – bardzo niebezpieczna – i wzrasta potrzeba działania na wszystkich poziomach. Istnieje potrzeba bezpośredniego i przejrzystego dialogu z P5+1 i pracy nad wzmocnieniem naszego potencjału [obronnego] jako kraju, Zatoki jako całości i jako jednolitej grupy arabskiej, która odczuwa to samo zagrożenie, myśli tak samo i stara się o najlepsze gwarancje stabilności w swoich ziemiach i o wspólne radzenie sobie z nową rzeczywistością.

Tak samo jak Iran, który szeroko otworzył drzwi [nuklearne] nie wolno nam zwlekać z wyłamaniem [drzwi nuklearnych] z całą niezbędną szybkością. Musimy wykorzystać [obecną] gotowość międzynarodową do przedkładania interesów ekonomicznych nad istniejące kwestie bezpieczeństwa.

Stoimy przed nową rzeczywistością, gdzie nie ma miejsca na chodzenie na paluszkach wokół kwestii wyścigu zbrojeń. Kraje regionu muszą naradzić się, jak najlepiej współpracować i koordynować [działania] w tej żywotnej sprawie, teraz, kiedy stało się to preferowaną opcją.

Nie wiem, czy takie posunięcie przyniesie korzyści naszym krajom i ludności, ale wiem, że wahanie się lub opóźnianie nie zrobi nam niczego dobrego. Dodatkowo, takie porozumienie wymaga od krajów regionu działań dla osiągnięcia równowagi w stosunkach z wszystkimi krajami świata, zgodnie z zakresem naszych interesów w każdym z krajów…” [10]
24177Flaga saudyjska nałożona na wizerunek reaktora jądrowego (Źródło: Annabaa.org, 6 lipca 2015)

Musimy zbudować arabskie reaktory jądrowe, żeby stworzyć równowagę sił z Iranem i Izraelem

W podobnym duchu pisał Jasser 'Abd Al-’Aziz Al-Jasser w oficjalnej gazecie saudyjskiej “Al-Jazirah” w artykule pod tytułem „A więc nie padamy ofiarą oszustwa nuklearnego”:

„… Za dziesięć lat Iran będzie mógł wyprodukować broń nuklearną… Ma knowhow, który z pewnością rozwinie w nadchodzącym dziesięcioleciu w dodatku do zgromadzenia tysięcy ton wzbogaconego uranu – co umożliwi Iranowi produkcję broni nuklearnej. Dlatego kraje regionu, a szczególnie Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, muszą przygotować się na ten dzień i pracować nad stworzeniem bazy naukowej i infrastruktury nuklearnej przez założenie reaktorów badawczych do produkcji energii, które mogą służyć krajom regionu [w ich staraniach] o osiągnięcie nuklearnej równowagi [sił] z Iranem i Izraelem. Inaczej tylko kraje arabskie będą celami wymuszania zarówno przez Iran, jak Izrael”

Saudyjski pracownik akademicki, 'Abd Al-’Aziz Al-Tuwaidżri napisał w wychodzącej w Londynie gazecie saudyjskiej “Al-Hayat”:

„… Znajdujemy się dzisiaj na progu nowego kryzysu, który wymaga, by kraje arabskie i inni członkowie Organizacji Kooperacji Islamskiej [OIC] podjęli niezbędne działania, by stawić czoła temu niebezpiecznemu wyzwaniu oraz wzmocnić i rozszerzyć koalicję arabską [działającą w Jemenie], by wyjść naprzeciw temu wyzwaniu z siłą i determinacją… Weszliśmy w nową fazę niebezpiecznych wyzwań… Nie ma ucieczki od podjęcia inicjatywy i założenia programu nuklearnego, który jest podobny do tego, jaki uzgodniły supermocarstwa (P5+1) i Iran i pod tymi samymi warunkami. [Nie ma także ucieczki] od ponoszenia wszystkich spodziewanych i niespodziewanych konsekwencji [takiego programu] w celu zachowania ziem [arabskich] i obrony ich istnienia i bezpieczeństwa”

Arabia Saudyjska musi rozwinąć tajny program nuklearny, żeby za 10 lat mogła wyprodukować broń nuklearną

Publicysta “Al-Jazirah”, Chaled Ibrahim Al-Hadżi wyliczył kroki, które jego zdaniem musi uczynić Arabia Saudyjska, żeby w nadchodzącym dziesięcioleciu rozwinąć program nuklearny:

„… Szkolenie personelu saudyjskiego w dziedzinie energii nuklearnej, które da rezultaty, jako część znanego harmonogramu [zgodnego z] warunkami porozumienia irańskiego; rekrutowanie wybitnych studentów saudyjskich do tego programu wraz ze specjalnym personelem i korzyściami finansowymi zgodnie z ich naukowymi możliwościami; ustanowienie ośrodków badań i rozwoju energii nuklearnej w ramach czasowych porozumienia irańskiego; prowadzenie tajnych badań naukowych w absolutnej tajemnicy, by zachować bezpieczeństwo narodowe; rekrutowanie fizyków jądrowych i naukowców z całego świata do pracy w Arabii Saudyjskiej w zamian za specjalne korzyści i przyznawanie obywatelstwa saudyjskiego tym, którzy tego chcą. Saudyjski program nuklearny będzie gotowy do rozwinięcia i wyprodukowania broni nuklearnej, która odstraszy program nuklearny Iranu, kiedy wygaśnie jego porozumienie z supermocarstwami…”

Al-Hadżi kończy swój artykuł stwierdzeniem: “Ramy czasowe irańskiego porozumienia nuklearnego powinny być dla nas wystarczająco długie, by zbudować saudyjski program nuklearny, który posłuży do odstraszenia irańskiego programu nuklearnego”

http://www2.memri.org/bin/polish/articles.cgi?Page=archives&Area=sd&ID=SP611215

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.