Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 27 sierpnia – 2 wrzesnia

27 sierpnia 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę, która spadła tuż przy ogrodzeniu granicznym strefy nie powodując żadnych szkód.
27 sierpnia 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem wytwórnię rakiet Hamasu położoną w centralnej części Strefy Gazy. Osiągnięto bezpośrednie trafienia. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy.

    27 sierpnia 2015 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły rano ewakuację nielegalnej żydowskiej placówki osadniczej Maoz Esther w Samarii. Wyburzono 3 struktury budowlane. Doszło do starć z osadnikami, podczas których policjanci aresztowali 3 działaczy. Nikt nie został ranny.

27 sierpnia 2015 r. rzecznik jordańskiego rządu potępił Izrael za zamknięcie kilku bram wejściowych na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Zamknięte bramy były przeznaczone wyłącznie dla muzułmańskich wiernych. Według rzecznika, „Izrael nadal pozwala żydowskim ekstremistom wchodzić na górę„. Równocześnie ostrzegł Izrael przed dokonywaniem jakichkolwiek zmian w status quo w rejonie meczetu Al-Aksa.

29 sierpnia 2015 r. arabski kierowca usiłował wieczorem wjechać w grupę izraelskich żołnierzy stojących na skrzyżowaniu Hakvasim na wzgórzach Hebronu. Lekko potrącony został jeden z nich. Pozostali żołnierze oddali kilka strzałów, jednak napastnik zdołał uciec w kierunku Hebronu.

29 sierpnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się we Florencji z włoskim premierem Matteo Renzi. Netanjahu powiedział: „Izraelczycy byli poruszeni twoim historycznym przemówieniem w Knesecie. Dotknąłeś podstawowej prawdy, która łączy nasze kraje i nasze wspólne człowieczeństwo. W trosce o nasze bezpieczeństwo i stabilność świata, liczę na dyskusję nad pogłębieniem współpracy między naszymi krajami w dziedzinach technologii, rolnictwa, kultury i nauki, a także walki z terroryzmem. Dążymy do zbudowania lepszego świata, w którym nasze dzieci będą mogły cieszyć się pokojem i dobrobytem. Wierzę, że Izraelczycy i Włosi oczekują tego od nas. Wierzę, że możemy sobie nawzajem pomóc. Wierzę, że możemy pomóc Izraelowi i Włochom. Wierzę, że razem możemy pomóc wszystkim … Okrucieństwo ISIS zwraca uwagę całego świata. Ale o wiele bardziej poważne jest zagrożenie ze strony innego islamskiego państwa – Iranu – zwłaszcza w świetle ich ambicji posiadania broni jądrowej. Izrael nie sprzeciwia się irańskiemu programowi nuklearnemu dla celów cywilnych. Sprzeciwiamy się wojskowemu programowi nuklearnemu w Iranie … Porozumienie z Iranem pozwoli im zachować, a nawet rozszerzyć infrastrukturę nuklearną, która jest całkowicie zbędna dla celów cywilnych, ale jest niezbędna do produkcji broni jądrowej. Umowa jądrowa pozwoli Iranowi zbudować więcej wirówek i wzbogacić każdą ilość uranu do najwyższego poziomu. Przyprowadzi to Iran na próg posiadania arsenału nuklearnego, ale wcześniej uzyskają setki miliardów dolarów w wyniku zniesienia sankcji i odnowienia inwestycji. Wykorzystają je do rozszerzania agresji i terroryzmu na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i poza nią. To sprawi, że Iran będzie znacznie bogatszym i silniejszym militarnie krajem, i w przyszłości będziemy mieć do czynienia z o wiele trudniejszymi jego ambicjami nuklearnymi.
    29 sierpnia 2015 r. doradca przywódcy duchowego Iranu ajatollaha Ali Chamenei, Sejed Mahmud Nabavi powiedział: „Walka z nielegalnym syjonistycznym reżimem jest jedną z niezmiennych polityk Iranu, która będzie zawsze utrzymana. Od początku rewolucji islamskiej nie uznajemy syjonistycznego reżimu, i taka polityka będzie kontynuowana.”

30 sierpnia 2015 r. w godzinach od 10:00 do 12:00 pracownicy międzynarodowego lotniska Ben Guriona ogłosili strajk w solidarności z pracownikami Urzędu Radiofonii i Telewizji. Po rozmowach z dyrekcją portu, pracownicy zgodzili się skrócić strajk do 30 minut. Częściowo pracę wstrzymały także przejścia graniczne oraz porty w Hajfie i Aszdod.

30 sierpnia 2015 r. palestyński terrorysta ostrzelał z przejeżdżającego samochodu punkt kontrolny przy osiedlu żydowskim Kedumim w Samarii. Ranna została 1 osoba. Napastnik zbiegł.

30 sierpnia 2015 r. największa sieć supermarketów w Luksemburgu, Cactus, wstrzymała sprzedaż izraelskich produktów. Podano do informacji, że sprzedaż tych produktów będzie wstrzymana do czasu, aż dostawcy udowodnią, że ich producenci nie znajdują się na Zachodnim Brzegu. Decyzję podjęto pod naciskiem pro-palestyńskiej organizacji Comité pour une Paix Juste au Proche-Orient, która przez kilka miesięcy organizowała pikiety przed sklepami Cactus. Konsul honorowy Izraela w Luksemburgu, Daniel Schneider, podjął próbę przekonania sieci sklepów do zmiany ich decyzji. Izraelska ambasada w Belgii monitoruje sytuację.

31 sierpnia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami izraelskich żołnierzy pilnujących grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem, w Judei. W stronę żołnierzy rzucono improwizowane ładunki wybuchowe. Nikt nie został ranny.

    31 sierpnia 2015 r. specjalna jednostka policji Jamam przeprowadziła wieczorem operację antyterrorystyczną w Dżeninie, w Samarii. Podczas akcji przypadkowo został postrzelony jeden z żołnierzy. Aresztowano kilku poszukiwanych członków Islamskiego Dżihadu, a w wymianie ognia zginęło co najmniej 2 terrorystów.

31 sierpnia 2015 r. egipska armia przystąpiła do realizacji drugiego etapu budowy bariery granicznej na granicy ze Strefą Gazy. Dotychczas utworzono strefę buforową o szerokości od 3 do 5 km, z której wysiedlono ludność cywilną i wyburzono większość domów. Teraz rozpocznie się budowa fosy o głębokości 20-metrów. Eksperci oczekują, że uniemożliwi ona kopanie podziemnych tuneli i przerwie przemyt broni do Strefy Gazy. Fosa będzie wypełniona wodą morską z Morza Śródziemnego.
    31 sierpnia 2015 r. do Syrii zaczęli docierać pierwsi członkowie rosyjskiego korpusu ekspedycyjnego, który będzie liczył około 1 tys. doradców wojskowych, instruktorów, pracowników logistyki, pilotów i personelu technicznego lotnictwa. Założyli oni swoją bazę na lotnisku wojskowym pod Damaszkiem. Nie jest jeszcze znana wielkość rosyjskich sił ekspedycyjnych, ale na pewną zmienią istniejącą sytuację na Bliskim Wschodzie. Głównym celem Rosjan ma być wsparcie reżimu Assada w walce z Państwem Islamskim. Jednak obecność nowoczesnych rosyjskich samolotów bojowych na Bliskim Wschodzie wpłynie na działania izraelskich sił powietrznych.

1 września 2015 r. prezydent Reuven Rivlin uczestniczył w uroczystości otwarcia nowego roku szkolnego w szkole podstawowej w żydowskim osiedlu Paduel w Samarii. Rivlin powiedział: „Paduel jest symbolem połączenia – związku między biblijnym królestwem i dzisiejszym państwem Izraela. Samaria jest tutaj, Jerozolima jest tutaj i Tel Awiw jest tutaj. W takim miejscu, gdzie korzenie judaizmu u Izraelitów są powiązane ze sobą, pamiętajcie o rozwijaniu infrastruktury edukacyjnej. Infrastruktury, która pozwala nam żyć razem i wspólnie budować lepszą przyszłość.”

 1 września 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem 2 rakiety, które spadły wewnątrz Strefy Gazy. Jedna z nich trafiła w arabski dom.

2 września 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z ministrami obrony, spraw wewnętrznych, wywiadu, transportu i sprawiedliwości, oraz z przedstawicielami sił bezpieczeństwa. Premier powiedział, że nie będzie akceptować sytuacji, w której na głównych drogach Jerozolimy dochodzi do ataków z użyciem kamieni i koktajli Mołotowa. „Obowiązuje polityka zero tolerancji dla rzucania kamieni i zero tolerancji dla terroru.” Polecił również wzmocnienie monitoringu i sił wywiadu wzdłuż najważniejszych arterii drogowych w Judei i Samarii. Wzdłuż drogi nr 443 zostaną umieszczone kamery oraz oświetlenie, a siły bezpieczeństwa w Jerozolimie zostaną wzmocnione przez dwa bataliony policji granicznej (około 400 ludzi).
    2 września 2015 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami strażaków i izraelskich policjantów, którzy uczestniczyli w akcji gaszenia domu w dzielnicy Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Uszkodzony został policyjny pojazd.
    2 września 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem z broni strzeleckiej ze Strefy Gazy terreny przygraniczne w rejonie Aszkelonu. Uszkodzone zostały 2 budynki. Prawdopodobnie były to przypadkowo wystrzelone pociski w obozie szkoleniowym Hamasu.

2 września 2015 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem rzucić improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskiego patrolu wojskowego przy obozie uchodźców Aida w Betlejem, w Judei. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.

2 września 2015 r. wysoki dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, gen. Mohsen Kazzemeini powiedział, że Iran będzie nadal wzmaciał swoje zdolności wojskowe, dopóki Izrael nie zostanie zniszczony, a na jego miejscu powstanie palestyńskie państwo. „Oni powinni wiedzieć, że rewolucja islamska będzie się rozszerzać, aż do obalenia Izraela i uwolnienia Palestyny. Będziemy bronić nie tylko naszego kraju, ale również wszystkich uciskanych ludzi świata, szczególnie tych krajów, które stoją na czele walki z syjonistami.

Przyslal Efraim

http://www.izrael.badacz.org/historia/news.html

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.