Uncategorized

JERIDA, JORDIM, JORED

 Żydzi mają od 1948 roku własne państwo. Zdarza się jednak, że emigrują z Izraela i to przede wszystkim do USA. Około 200 tysięcy Żydów z Izraela mieszka w Nowym Jorku

la i ponad 80 tysięcy w Los Angeles (na zdjęciu). Istnieje nawet specjalne określenie na takich emigrantów: nazywani sąjordim (liczba pojedyncza: jored) i w słowie tym wyraźna jest dezaprobata dla tych, którzy porzucają ojczyznę – emigrując z Izraela (jerida) ze względów przede wszystkim ekonomicznych lub by uniknąć służby wojskowej.

Opozycją jerida jest alija (przyjazd i zamieszkanie na stałe w Izraelu). Ci, którzy to robią, nazywani są olim(którzy się wznoszą) w opozycji do jordim (którzy się „obniżają”).

Wielu z jordim – wychowanych w środowisku, w którym uważa się ich za dezerterów – nie chce przyznać się przed samymi sobą, że jest to trwała emigracja. Rabin Joseph Telushkin pisze na przykład, iż izraelscy emigranci często przekonują, że powrócą do Izraela w ciagu paru lat, gdy tylko zarobią wystarczająco dużo pieniędzy. Ponieważ nikt jeszcze nie ustalił dokładnie, jak dużo pieniędzy jest „wystarczająco dużo”, więc w rezultacie większość jordim pozostaje w krajach, do których wyemigrowali.

Według opublikowanych w roku 2003 statystyk rządowych około 750 tysięcy Izraelczyków mieszkało poza Izraelem (przede wszystkim w USA i Kanadzie). Stanowiło to około 12.5% populacji Izraela. W roku 2008 liczba ta zmniejszyła się do 700 tysięcy (około 450 tysięcy w USA i Kanadzie, a 50 tysięcy w Wielkiej Brytanii).

Nowsze dane (z roku 2012) opracowane przez Pew Research Center wykazują, że 330 tysięcy obywateli Izraela urodzonych w Izraelu (uwaga: te badania nie uwzględniają obywateli Izraela urodzonych poza Izraelem!), w tym 230 tysięcy Żydów, mieszka stale poza Izraelem. Stanowią oni około 4% żydowskiej populacji Izraela.

Obecnie jerida jest na najniższym poziomie od 40 lat, a liczba Żydów emigrujących do Izraela rośnie.

http://the614thcs.com/28.2032.0.0.1.0.phtml

Przyslal Pawel Jedzrejewski

pawel Jedrzejewski

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.