Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 19 – 21 wrzesnia

19 września 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały trzy cele terrorystyczne w północnej części Strefy Gazy. Była to odpowiedź na wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
20 września 2015 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Netanjahu powiedział: „Kamienie i bomby zapalające są śmiertelnie niebezpieczną bronią. Zabijają. Dlatego w ostatnich dniach zmieniliśmy przepisy dotyczące otwarcia ognia przez policjantów w Jerozolimie. Już w weekend wykorzystywaliśmy zgodnie z nowymi przepisami nowe środki do walki z terrorystami rzucającymi kamienie i bomby zapalające. Dzisiaj dalej rozszerzymy uprawnienia policji w celu udaremniania ataków kamieniami i bombami zapalającymi, ponieważ nadal kontynuują terrorystyczne ataki. Będziemy atakować tych, którzy atakują nas. Nie możemy pozwolić, aby nacjonaliści terroryzowali naszą stolicę Jerozolimę, lub jakąkolwiek inną część państwa Izrael, Galileę lub Negew.”
20 września 2015 r. jordański król Abdullah wezwał Unię Europejską do wypowiedzenia się w kwestii „naruszeń w meczecie Al-Aksa”. Jordania nie zgadza się z decyzją izraelskich sądów, które zezwoliły na zasadzie równouprawnienia, Żydom modlić się na Wzgórzu Świątynnym, które jest najświętszym miejscem judaizmu.
21 września 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na wydmach w pobliżu miasta Aszkelon.
21 września 2015 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami w południe żydowski samochód przy osiedlu Har Homa we Wschodniej Jerozolimie. Ranna została 1 Izraelka.
21 września 2015 r. około 2 tys. Żydów przybyło w nocy z pielgrzymką na modlitwy do grobowca Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Pielgrzymi byli chronieni przez żołnierzy. Zostali przywitani przez około 60 Palestyńczyków, którzy obrzucili ochronę kamieniami i bombami zapalającymi. Ranny został 1 żołnierz. Zgodnie z Porozumieniem z Oslo (1993 r.) grobowiec Józefa miał pozostawać pod pełną ochroną Izraela, ale w 2000 r. Palestyńczycy go zdewastowali i spalili. Lokalni muzułmanie ogłosili to miejsce jako meczet, zakazując Żydom modlenia się w nim.
21 września 2015 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowski samochód w pobliżu Ramallah w Samarii. Samochód został uszkodzony, ale nikt nie został ranny.
21 wzresnia 2015 r. Premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem Głównym tematem rozmowy była obecność rosyjskich wojsk w Syrii. Putin powiedział: „Naszym głównym celem jest obrona Syrii.
W celu uniknięcia konfrontacji wojskowe między obu krajami w Syrii obaj Prezydenci uzgodnili zasadę działań.
W poniedziałek po spotkaniu z prezydent Rosji Władimirem Putinem w Moskwie, Premier Benjamin Netanjahu w telefonicznym briefingu z izraelskimi dziennikarzami złożył oświadczenie
„Moim celem było uniknąć nieporozumień pomiędzy siłami IDF i siłami rosyjskimi. Stworzyliśmy mechanizmy, aby zapobiec tego typu sytuacjom. To jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa Izraela . Nasza rozmowa była poświęcona skomplikowanej sytuacji bezpieczeństwa na granicy północnej” powiedział.”Wyjaśniłem nasze stanowisko w sprawie przemytu śmiercionośnej broni z armii syryjskiej do Hezbollahu które są działaniami w rzeczywistości podejmowane pod nadzorem Iranu.”
Netanjahu powiedział, że stwierdził „bez ogródek” Putinowi, że Izrael nie będzie tolerował wysiłków Teheranu w dozbrajaniu wrogów Izraela w regionie, i że Jerozolima utrudnia i nadal będzie podejmować działania przeciwko wszelkich takich prób.”To jest nasze prawo, a także naszym obowiązkiem. Nie było żadnych zastrzeżeń do naszych praw i do tego, co powiedziałem. Wręcz przeciwnie: była gotowość, aby upewnić się, że niezależnie od intencji Rosji do Syrii, Rosja nie będzie partnerem w ekstremalnych działaniach Iranu przeciwko nam „.
Przed spotkania, obaj politycy złożyli oświadczenia dla prasy, Netanjahu powiedział , że Iran i Syria uzbrajają Hezbollahu w zaawansowaną broni, z która jest skierowane na izraelskie miasta.” Iran, pod auspicjami armii syryjskiej, próbuje zbudować drugi front przeciwko nam z terrorystów na Wzgórzach Golan.”
Premier powiedział swojemu rosyjski gospodarz, że polityką Izraela jest, zablokowanie transferów broni i zapobieżenie utworzeniu nowych grup terrorystycznym i ustrzeżenie przed atakami na nas ze Wzgórz Golan.” Przybyłem na Kreml, aby „wyjaśnić nasze stanowisko, oraz do upewnić się, że nie ma nieporozumienie między nami.
Putin odpowiedział,że syryjska armia była zbyt zagmatwana we własnej wojnie domowej aby czynnie rozpoczynać walkę z Izraelem.
„Wszystkie działania Rosji w regionie będzie zawsze bardzo odpowiedzialna,”powiedział Putin .”Zdajemy sobie sprawę z prowadzonego ostrzału przeciwko Izraelowi i potępiamy wszystkie ostrzały. Wiem, że te ostrzałów są przeprowadzane przez elementy wewnętrzne. W odniesieniu do Syrii, wiemy, że syryjska armia jest w takiej sytuacji, że jest niezdolny do otwarcia nowego frontu. Naszym głównym celem jest obrona państwa syryjskiego. Jednak rozumiem twoją troskę i twoje obawy i jestem bardzo szczęśliwy, że przyjechałeś przedyskutować te kwestie w szczegółach.”
Powiedział też, że pozostaje mu świadomość, że wielu emigrantów z byłego Związku Radzieckiego mieszka w Izraelu, którzy mają szczególny wpływ na nasze stosunki dwustronne”.
Premier Benjamin Netanjahu z prezydenta Rosji Władimira Putina w Moskwie, September21, 2015 (dzięki uprzejmości Ambasady Izraela w Rosji)

‎אפרים וייטמנו כהן‎s foto.
Przyslal Efraim
z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.