Uncategorized

FILOZOF NA SCENIE

FILOZOF NA SCENIE- moja przygoda teatralna z Kierkegaardem.

Drodzy przyjaciele,

W związku z wydaniem mojej książki w Polsce mam przyjemność poinformować was

o następujących promocjach:

Kliknij na zdjecie a otworzy sie w pelnym rozmiarze

ksiazka okladka

21. września, poniedziałek g. 18.00 – Oficjalna promocja książki organizowana przez Instytut Grotowskiego we Wrocławiu.

Prowadzi prof. dr. Janusz Degler

22. września, wtorek, g. 18.00: „Towarzyska promocja” dla kombatantów i sympatyków Teatru Kalambur w kawiarni Kalambur we Wrocławiu.

25. września, piątek: promocja Warszawska, urządzana z inicjatywy Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie w lokalu Instytutu.

Prowadzi dyr. Instytutu Bogusława Sochańska.

Załączam serdeczne pozdrowienia

Włodek Herman

reunion 69

 

 

 

Kierkegaard. Filozof na scenie

Przedstawiona do recenzji książka nie jest – wbrew tytułowym sugestiom poszczególnych części – naukowym studium o Kierkegaardzie. Jest to natomiast próba uwspółcześnionej, publicystycznej beletryzacji i teatralizacji niektórych wątków pojawiających się w myśli i twórczości duńskiego pisarza i myśliciela, odbieranych częstokroć przez pryzmat biografii i subiektywnych przeżyć piszących o nim autorów [Włodzimierza Hermana, Janusza Deglera i Jacka Prokopskiego], a także historycznych wspomnień o działalności wrocławskiego Teatru Kalambur. Sama w sobie książka, która wysuwa na pierwszy plan pisarstwo Duńczyka, świadczy natomiast o sugestywnym oddziaływaniu tegoż na wrocławskich autorów oraz o ich próbach „uwewnętrznienia” (termin Kierkegaarda) jego tyleż bogatego i różnorodnego dorobku, co jednocześnie nadal zagadkowego i niezmiernie trudnego do jednoznacznej i w pełni przekonującej interpretacji.

Z recenzji wydawniczej prof. Edwarda Kasperskiego

Włodzimierz Herman prezentuje swoją biografię w sposób nad wyraz szczery. (…) Jego przygoda z Kierkegaardem rozpoczęła się po wymuszonej emigracji w 1970 roku, kiedy pracował w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Żmudna nauka języka duńskiego już na etapie wstępnym owocowała tłumaczeniami na język polski, jak stwierdza – dla siebie. Ewenement stanowi adaptacja literackiego tekstu filozofa, rozpisanie go na poszczególne postaci i wystawienie na scenie jako filozoficzno-literackiego kabaretu.

Z recenzji wydawniczej prof. Karola Toeplitza

Włodzimierz Herman jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego; współtwórcą Teatru Kalambur, którego był kierownikiem artystycznym w latach sześćdziesiątych; animatorem kultury i reżyserem teatralnym, m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie wyreżyserował słynny spektaklSzewcy, a także w Królewskim Teatrze w Kopenhadze. W swoim dorobku ma ponad 70 produkcji teatralnych; wystawiał sztuki polskich autorów za granicą. Współtwórca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Otwartych we Wrocławiu. Obecnie mieszka w Danii. Jest tłumaczem z języka duńskiego. Działa w Duńsko-Polskim Związku Kulturalnym. Utrzymuje ścisłe kontakty z Polskąm, szczególnie z Wrocławiem.

PS. Informacja ta jest również zaproszeniem dla tych z was, którzy może przypadkowo będą w tym czasie w miastach, gdzie się te spotkania  maja odbyć.

Wikipedia o Kierkegaardzie

Kliknij tutaj

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.