Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 4 – 7 pazdziernika

4 października 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował w nocy nożem Izraelczyka na stacji benzynowej w pobliżu Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Ranny został 15-letni Izraelczyk. Izraelscy żołnierze podczas pościgu zastrzelili napastnika. W sąsiedniej dzielnicy Issawiya Palestyńczycy usiłowali zaatakować kamieniami i bombami zapalającymi izraelski patrol. Policjanci oddali wyprzedzające strzały, raniąc w nogę napastnika.

4 października 2015 r. elitarna jednostka izraelskiej armii przeprowadziła nad ranem rajd do Dżeninu w Samarii. Doszło do wymiany ognia z terrorystami, którzy chronili budynek będący celem operacji. Przejęto znaczną ilość materiałów wybuchowych i broni. Aresztowano 2 poszukiwanych terrorystów. Podczas operacji doszło do ataku kamieniami ze strony podburzonego palestyńskiego tłumu. Obrzucili oni kamieniami i bombami zapalającymi izraelskie pojazdy wojskowe. Izraelczycy wycofali się przed świtem.

4 października 2015 r. izraelska policja ze względów bezpieczeństwa ograniczyła rano dostęp do Starego Miasta Jerozolimy. Przez dwa kolejne dni będą tam mogli wchodzić wyłącznie mieszkańcy, osoby pracujące oraz studenci studiujący na Starym Mieście. Na Wzgórze Świątynne wstęp będą mieli wyłącznie muzułmanie.

4 października 2015 r. na pogrzebie zabitego kaprala Aarona Benetta, wiceminister obrony Eli Ban-Dahan powiedział: „Staraliśmy się o pokój, ale nie ma spokoju. Poprosiliśmy ich o opuszczenie Izraela, i nie opuścili. Mamy teraz wszystkich tych Arabów tutaj … Pokażemy im, jak Żydzi walczą. Przyjechaliśmy tutaj, aby już nigdy nie opuścić naszej ziemi. Wszyscy nasi wrogowie i wszyscy co nas nienawidzą powinni wiedzieć, że Żydzi powrócili do swojej ziemi i nie liczymy na żadną pomoc. Palestyńskie państwo nie odrodzi się tutaj, na tej ziemi. Cała Ziemia Izraela należy do narodu żydowskiego.”

4 października 2015 r. minister spraw wewnętrznych Gilad Erdan powiedział, że „musimy zacisnąć zęby i wytrzymać. Izrael doświadcza takiej fali terroru od czasu do czasu.” Erdan odrzucił także krytykę premiera Netanjahu, że nie wrócił on od razu z Nowego Jorku. Dodał, że rozmawiał telefonicznie z premierem w nocy.

4 października 2015 r. władze Autonomii Palestyńskiej potępiły „izraelską eskalację w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu, w tym zabicie dwóch młodych mężczyzn w okupowanej Jerozolimie.” Zażądano międzynarodowej ochrony dla Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. Potępiono także żydowskich osadników, oskarżając ich o atakowanie „ze wsparciem okupacyjnej armii” palestyńskich wiosek. Rzecznik palestyńskich władz nie odniósł się do ataków terrorystycznych przeciwko Izraelczykom i ich nie potępił. Dodał, że „Izrael chce zniszczyć rozwiązanie dwóch państw dla dwóch narodów, prowadząc w ten sposób region w nowy cykl przemocy.”

4 października 2015 r. Palestyńczycy w licznych miejscach Samarii i Judei obrzucili kamieniami żydowskie samochody. Do największej eskalacji przemocy doszło w rejonie Hebronu i bloku osiedli Gusz Etzion w Judei, oraz w pobliżu osiedli żydowskich Tapuach i Shilo w Samarii. Uszkodzonych zostało kilka pojazdów, ale nikt nie odniósł obrażeń.

4 października 2015 r. palestyńscy terroryści rzucili po południem bombę domowej roboty w stronę posterunku izraelskich żołnierzy strzegących grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem. Ranny został 1 żołnierz straży granicznej.

4 października 2015 r. premier Benjamin Netanjahu nakazał wieczorem siłom bezpieczeństwa przyśpieszenie procesu rozbiórki domów terrorystów. „Poleciłem przyśpieszyć rozbiórkę domów terrorystów, rozszerzyć areszty administracyjne uczestników zamieszek, dalsze wzmocnienie sił w Jerozolimie, Judei i Samarii, oraz usunięcie podżegaczy ze Starego Miasta i Wzgórza Świątynnego. Izrael toczy walkę na życie lub śmierć z palestyńskim terroryzmem.

4 października 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety, z których jedna spadła jeszcze w strefie, a druga w otwartym terenie na Negewie.

5 października 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele infrastruktury terrorystycznej Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

5 października 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon pochwalił siły bezpieczeństwa za rozbicie komórki terrorystycznej Hamasu i aresztowanie morderców rodziny Henkin. „Mordercy zostali schwytani. Zneutralizowana komórka terrorystyczna nie tylko przeprowadziła ten atak, ale planowała także zabić więcej Izraelczyków. Neutralizacja jest ważnym osiągnięciem dla sił bezpieczeństwa.”

5 października 2015 r. przez cały dzień dochodziło do zamieszek we Wschodniej Jerozolimie. Palestyńczycy usiłowali blokować drogi, a do najcięższych starć dochodziło w rejonie dzielnicy Szuafat. Policja podejmowała zdecydowane działania, rozpraszając uczestników zamieszek i odblokowując drogi. Wieczorem obrzucono kamieniami autobus, w których rannych zostało 4 Izraelczyków. Ze względów bezpieczeństwa wstrzymano kursowanie tramwaju na północ od Bramy Damasceńskiej, aż do odwołania.

5 października 2015 r. izraelscy Arabowie zorganizowali kilka demonstracji w całym kraju, okazując swoje pełne poparcie dla palestyńskich ataków terrorystycznych. Demonstranci nieśli flagi OWP oraz transparenty: „Trzecia Intifada już się zaczęła.” Wszystkie demonstracje odbyły się pod auspicjamiRuchu Islamskiego. Wieczorem doszło do zamieszek w Nazarecie, gdzie obrzucono kamieniami policjantów.

5 października 2015 r. w licznych miejscach Autonomii Palestyńskiej przez cały dzień dochodziło do gwałtownych starć z izraelskimi siłami bezpieczeństwa. Podczas starć w rejonie obozu uchodźców Aida w pobliżu Betlejem, śmiertelnie postrzelony został 13-letni Palestyńczyk. Atakował on izraelskich żołnierzy.

5 października 2015 r. izraelscy żołnierze wkroczyli wieczorem do arabskiej wioski Sudra, na północ od Ramallah, w Samarii. Pochodziłstąd terrorysta, który zamordował rabina Nehemia i kaprala Bennetta. Żołnierzy przywitali Palestyńczycy rzucający kamienie i bomby zapalające. Przeprowadzono szczegółową rewizję domu terrorysty, nie wyburzając go jednak.

5 października 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wezwał wieczorem Palestyńczyków do spokoju, mówiąc, że Izrael wykorzystuje wzrost przemocy na terenach Autonomii Palestyńskiej. Nakazał palestyńskim siłom bezpieczeństwa aresztowanie uczestników zamieszek i zapobieganie dalszym rozruchom.

5 października 2015 r. premier Benjamin Netanjahu zwołał wieczorem gabinet bezpieczeństwa. Premier powiedział, że Izraelczycy mogą spodziewać się podjęcia o wiele ostrzejszych kroków wobec terrorystów niż miało to miejsce w przeszłości. „Policja nie będzie wstrzymywać się przed wejściem do centrów arabskich dzielnic. Będziemy niszczyć domy terrorystów. Pozwolimy siłom bezpieczeństwa na pełną swobodę działań przeciwko osobom atakującym kamieniami i bombami zapalającymi. Musimy podjąć kroki, aby chronić Izraelczyków w miastach, na drogach i na terenie całego kraju. Z pewnością nie zapewnimy ochrony przed każdym awanturnikiem, prowokatorem lub terrorystą w każdym miejscu i w każdym czasie. Ale jeśli chodzi o bronienie Izraelczyków, to siły bezpieczeństwa nie będą miały ograniczeń. Będziemy działać przeciwko Hamasowi, Islamskiemu Dżihadowi i Autonomii Palestyńskiej, którzy są źródłem tego podżegania. Chciałbym pochwalić personel agencji bezpieczeństwa, która rozwiązała straszne morderstwo rodziny Henkin w pobliżu Nablusu. Zadziałali bardzo szybko i zatrzymali morderców.”

5 października 2015 r. wieczorem kilka tysięcy prawicowych żydowskich działaczy demonstrowało przed biurem premiera w Jerozolimie, domagając się bardziej zdecydowanej reakcji armii na falę palestyńskiego terroru.

5 października 2015 r. izraelski ambasador w ONZ, Ron Prosor powiedział, że pomimo ostatniej eskalacji palestyńskich mordów i ataków przeciwko Izraelczykom, Rada Bezpieczeństwa ONZ jak zawsze milczy. „Palestyńscy terroryści wykorzystali świąteczny okres i zaatakowali. Przywódcy palestyńscy zamiast uspokajać napięcie w tym okresie, tylko zwiększyli swoją retorykę gorącymi i niebezpiecznymi nawoływaniami. Premier Benjamin Netanjahu wielokrotnie jasno podkreślał, i powiedział to w ubiegłym tygodniu w swoim wystąpieniu do Zgromadzenia Ogólnego, że Izrael jest zobowiązany do pełnego przestrzegania status quo na Wzgórzu Świątynnym. Pomimo tych jasnych i jednoznacznych oświadczeń, Abbas nadal celowo rozpowszechnia fałszywe zarzuty wyłącznie w celu zaostrzenia przemocy wśród Palestyńczyków. W tym roku połączył się z takimi grupami ekstremistów, jak Hamas i Islamski Dżihad. Należy wyjaśnić, że ich słowa prowadzą do rozlewu krwi, a podżeganie prowadzi do kolejnych aktów morderstw z zimną krwią i dalszej eskalacji przemocy.”

6 października 2015 r. Palestyńczycy usiłowali w nocy oślepić wskaźnikami laserowymi izraelskich żołnierzy w pobliżu osiedla żydowskiego Beit El w Samarii. Żołnierze oddali strzały ostrzegawcze, a następnie kilka strzałów w kierunku źródeł światła lasera. Rannych zostało 2 Palestyńczyków. W nocy doszło także do zamieszek w rejonie Hebronu, gdzie palono opony i rzucano kamieniami w samochody. W rejonie Nablusu izraelscy żołnierze odkryli dwa schowki z bronią i amunicją.

6 października 2015 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zburzyły rano dwa domy palestyńskich terrorystów we Wschodniej Jerozolimie. Abu Jamil Ghasan Ben Mahomet zaatakował synagogę Har Nof w Jerozolimie, natomiast Muhammad Jaabis przeprowadził w sierpniu 2014 r. atak spychaczem w Jerozolimie.

6 października 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział: „Jesteśmy w środku fali terroru i podżegania, które napędza dale terroryzmu. Dlatego podejmujemy kroki w celu powstrzymania tej fali. W większości przypadków wiemy jak powstrzymać terrorystów, zanim będą mogli przeprowadzić ataki. Dochodzenie wykazało, że decyzja o zastrzeleniu rodziny Henkin zapadła w bardzo krótkim czasie, ograniczając możliwości przeciwdziałania … Istnieje duża różnica między dzisiejszą sytuacją w Judei i Samarii a sytuacją sprzed operacji Obronna Tarcza w 2002 r. Sytuacja jest o wiele bezpieczniejsza.” Jaalon wezwał, by społecznośc żydowskie w Judei i Samarii nie podejmowały żadnych działań na własną rękę, gdyż to tylko utrudnia sytuację i dolewa oliwy do ognia. Równocześnie ministerstwo obrony poinformowało o zakończeniu budowy inteligentnej bariery granicznej wzdłuż granicy ze Strefą Gazy. Powstała ona kosztem 30 mln NIS w celu lepszego chronienia przygranicznych osiedli żydowskich. Bariera ma szerokość kilkudziesięciu metrów i składa się z systemu płotów z czujnikami ruchu i kamerami.

6 października 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się po południem z przedstawicielami OWP. Abbas powiedział: „Chcemy osiągnąć dyplomatyczne rozwiązanie pokojowe. Chcemy oddalić ryzyko zniszczenia i strat, które będą rosły we wszystkich kierunkach na skutek obecnej sytuacji. Nie chcemy konfrontacji zbrojnej z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi.. Nie chcemy tego. Wszystkie nasze instrukcje dla naszych sił bezpieczeństwa, młodzieży i społeczeństwa są takie, że nie chcemy rebelii. Ale będziemy się bronić.

6 października 2015 r. w licznych miejscach Autonomii Palestyńskiej przez cały dzień dochodziło do gwałtownych starć z izraelskimi siłami bezpieczeństwa. Na przejściu granicznym Kalandia ranny został 1 izraelski żołnierz. Wieczorem obrzucono kamieniami samochód przy osiedlu żydowskim Maale Levona w Samarii. Ranne odłamkami szyby zostało niemowlę. Obrzucono także kamieniami autobus w pobliżu Hebronu w Judei. W ciągu całego dnia rannych zostało około 50 Palestyńczyków.

6 października 2015 r. departament policji poinformował wieczorem, że zwiększy ochronę szkół w całym kraju. Jest to związane z powrotem uczniów do nauki po okresie świąt Sukkot. Zwiększone siły policyjne będą operować w całym kraju.

6 października 2015 r. izraelscy Arabowie zorganizowali wieczorem nielegalną demonstrację w Jaffie. Podczas protestu doszło do zamieszek, w których obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi policjantów oraz przejeżdżające samochody. Policja użyła środków do rozproszenia tłumu. Rannych zostało 2 policjantów.

6 października 2015 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Tapuach w Samarii. Żołnierze znautralizowali i aresztowali napastnika.

7 października 2015 r. nad ranem zaczął padać deszcz w wielu rejonach całego kraju. Wydano ostrzeżenia powodziowe dla Doliny Jordanu, pustyni Judzkiej i okolic Morza Martwego. Nad ranem doszło do przerw w dostawach energii elektrycznej do miejscowości Raanana, Rehovot, Ramat Gan, Petah Tikwa, Holon i kilku dzielnic w Tel Awiwie.

7 października 2015 r. w licznych miejscach Autonomii Palestyńskiej przez cały dzień dochodziło do gwałtownych starć z izraelskimi siłami bezpieczeństwa. W rejonie osiedla żydowskiego Beit El w Samarii ranny został 1 izraelski żołnierz. W rejonie osiedli Gusz Etzion i Hebronu obrzucono kamieniami liczne żydowskie samochody.

7 października 2015 r. koordynator rządu ds. działalności na terytoriach Samarii i Judei gen. Joav Mordechai spotkał się z przedstawicielami palestyńskich mediów. Poinformował je, że Izrael nie jest zainteresowany eskalacją napięcia w Judei i Samarii, oraz będzie utrzymywał status quo na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.

7 października 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował po południem nożem izraelskiego żołnierze w Kiryat Gat. Następnie zabrał rannemu żołnierzowi broń i usiłował uciec, został jednak zastrzelony przez innych żołnierzy.

7 października 2015 r. palestyński terrorysta wieczorem zaatakował nożem izraelskiego przechodnia przy centrum handlowym w Petach Tikwa. Ranny został 1 Izraelczyk. Policjanci obezwładnili napastnika.

7 października 2015 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem zaatakować nożem izraelskich policjantów w dzielnicy Abu Tor we Wschodniej Jerozolimie. Policjanci obezwładnili i aresztowali napastnika.

7 października 2015 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem gwałtowne zamieszki w mieście Lod. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozproszenia tłumu. Ranny został 1 policjant. Aresztowano 2 Arabów.

7 października 2015 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem wjechać samochodem w grupę izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy mieście Maalei Adumim w Judei. Rannych zostało 2 żołnierzy. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

 

 

 

 

 

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.