Uncategorized

Halina Birenbaum wyróżniona tytułem „Zasłużony dla Warszawy”

birenbaum– Wyróżnienie właściwie nie wiąże się z żadnymi korzyściami i dlatego jest wyróżnieniem najważniejszym, bo tylko honorującym to, co dana osoba zrobiła dla Warszawy, a dla nas warszawiaków jest to najważniejsze – podkreśliła przewodnicząca Rady Warszawy i kapituły przyznającej wyróżnienie Ewa Malinowska-Grupińska.

Dodała, że życie Birenbaum to „niezwykła biografia, z biografii takich ludzi składa się ta stara Warszawa”. Grupińska zwróciła ponadto uwagę, że książki i opowiadania autorki opowiadające m.in. o życiu w gettcie warszawskim w czasie wojny są bardzo cenne. – Póki ci ludzie żyją, póki mogą nam o tym mówić, jest bardzo ważne, żeby ich słuchać. Warszawa musi słuchać takich swoich obywateli, ludzi którzy tu żyli, którzy wracają i którzy kochają Warszawę – zaznaczyła.

Jacek Młynarski, przewodniczący Stowarzyszenia Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych, które wnioskowało o wyróżnienie mówił, że Birenbaum jest „niesamowitą postacią”. – W momencie, kiedy czyta się jej najbardziej znaną książkę „Nadzieja umiera ostatnia” trudno jest uwierzyć, że ktoś tak dużo mógł przeżyć i przede wszystkim, że pozostał przy życiu w tak ciężkich okolicznościach. Nie można zapominać o tym, że Halina jest pisarką, która przypomina losy polskich Żydów, która nie tylko w Polsce popularyzuje wiedzę na ten temat, ale przede wszystkim w Izraelu. Tam również popularyzacja tej wiedzy o Shoah, tego heroicznego wymiaru jest bardzo ważne – powiedział.

Młynarski zwrócił uwagę, że Birenbaum „niestrudzenie” pracuje na rzecz pojednania polsko-żydowskiego, na rzecz stosunków polsko-izraelskich, na rzecz porozumienia niezależnie od wyznania. – To na prawdę wielka postać – podkreślił. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele rodziny oraz dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Dariusz Stola.

Halina Birenbaum (z domu Grynsztajn) urodziła się w Warszawie. Kiedy w 1939 roku wybuchła wojna miała 10 lat. Przeżyła getto warszawskie, w obozie na Majdanku przebywała od maja do lipca 1943 roku, później była więźniarką Auschwitz-Birkenau, Ravensbrueck i Neustadt-Glewe. Podczas wojny straciła najbliższą rodzinę. Od 1947 roku mieszka w Izraelu.

W 2001 r. Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznała Birenbaum tytuł Człowiek Pojednania. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a jej utwory były tłumaczone na kilka języków. Jej najbardziej znaną książką jest „Nadzieja umiera ostatnia”, w której autorka opowiada o swoich doświadczeniach z czasu II wojny światowej.

Wyróżnienie „Zasłużony dla Warszawy” nadawane jest od 2008 r. i przyznaje się je osobom fizycznym, obywatelom Polski i cudzoziemcom oraz jednostkom organizacyjnym wyróżniającym się działalnością na rzecz miasta, w szczególności w sferze społecznej, naukowej i edukacyjnej. Może być również przyznane z uwagi na indywidualne czyny ratujące życie i zdrowie ludzi.

Przemowienie Haliny

http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/halina-birenbaum-wyrozniona-tytulem-zasluzony-dla-warszawy/8p5r7w

Medal dla HB 1medal dla HB

.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.