Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 17 – 20 pazdziernika

17 października 2015 r. palestyński terrorysta usiłował rano ugodzić nożem izraelskich żołnierzy przy dzielnicy Armon Hanatziv we Wschodniej Jerozolimie. Napastnik został zastrzelony.
    17 października 2015 r. wielki pożar wybuchł w zajezdni autobusowej firmy Dan w Ramat Gan. Spłonęły 32 autobusy. Nikt nie został ranny. Policja i straż pożarna nie wykluczają podpalenia.
   17 października 2015 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować długim nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandia, na północ od Jerozolimy. Żołnierze zastrzelili napastnika. Jeden z żołnierzy został dosięgnięty przez terrorystę, jednak nóż nie przebił kamizelki kuloodpornej. Gdy przybyły na miejsce saper podszedł by sprawdzić, czy przy zabitym nie ma ukrytego ładunku wybuchowego, ten poderwał się i usiłował ugodzić nożem żołnierza. Został wtedy ponownie postrzelony (zmarł od ran).

17 października 2015 r. palestyński terrorysta ciężko zranił wieczorem nożem izraelskiego żołnierza w Hebronie w Judei. Inni żołnierze postrzelili napastnika. Do ataku doszło na punkcie kontrolnym w mieście. Osadnicy żydowscy usiłowali zablokować dojazd karetki do rannego terrorysty. Wcześniej inny terrorysta przebrany za fotoreportera zranił nożem izraelskiego żołnierza w Hebronie. Napastnika zastrzelono. Kilka godzin wcześniej ranny został żołnierz w sąsiednim osiedlu Kiryat Arba. Zabitym napastnikiem okazała się kobieta.

18 października 2015 r. izraelskie siły bezpieczeństwa rozpoczęły budowę tymczasowej betonowej bariery oddzielającej arabską dzielnicę Jabel Mukaber od pozostałej części Jerozolimy. Bariera ma uniemożliwić atakowanie kamieniami i bombami zapalającymi policjantów oraz sąsiedniej żydowskiej dzielnicy Armon Hanatziv. Bariera będzie miała długość około 300 metrów. Od rana uzbrojeni spadochroniarze ochraniają autobusy jeżdżące po Jerozolimie. Będą oni zabezpieczać system transportu publicznego w stolicy do czasu wyszkolenia nowych 300 ochraniarzy. W całym mieście rozlokowano rano około 1 tys. żołnierzy, których działania są ściśle koordynowane z policją.
    18 października 2015 r. palestyński terrorysta zastrzelił wieczorem izraelskiego żołnierza na dworcu autobusowym w Beer Szewie. Następnie zabrał zabitemu karabin M-16 i otworzył ogień do pasażerów czekających na autobusy. Zranił 5 osób, zanim został zastrzelony przez policjantów. Ludzie zatrzymali Erytrejczyka, którego podejrzewano o współudział w ataku terrorystycznym. Zanim interweniowała policja doszło do linczu – ranny Erytrejczyk zmarł w szpitalu. Policja wszczęła dochodzenie.
    18 października 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się wieczorem w Jerozolimie z Przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USArmy, gen. Josephem Dunfordem. Omówiono kwestie strategicznej współpracy między oboma krajami oraz wyzwania stojące przed nimi w regionie.

18 października 2015 r. około 200 Palestyńczyków wszczęło zamieszki w Hebronie, a 100 Arabów w Tulkarem w Samarii. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli na kamienie środkami do rozpraszania tłumu. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.

19 października 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział wieczorem, że Izrael musi walczyć z arabskim terroryzmem, kontynuując jednocześnie pomoc humanitarną ludności palestyńskiej. „Walka z palestyńskim terroryzmem niestety trwa już od lat i wymaga rozwiązania, żelaznej ręki i cierpliwości. W ostatnich tygodniach państwo Izrael doświadczyło fali terroru, z którą będziemy walczyć w bezwzględny sposób, tak jak to miało miejsce w przeszłości. Terroryzmu nie pokonamy słowami, ale określoną i ciągłą walką. Dowódcy i żołnierze Sił Obronnych Izraela, wraz z dowódcami i żołnierzami Policji Granicznej, Policji Izraela i Agencji Bezpieczeństwa Izraela, dołożyli wszelkich starań, by wykorzystując swoją profesjonalność i kreatywność, skutecznie zniszczyć infrastrukturę terrorystyczną w Judei i Samarii. Pokonamy terroryzm i przywrócimy bezpieczeństwo obywatelom Izraela, bo nie mamy innego wyboru, bo nie mamy innego kraju. Musimy jednak pamiętać, że w okolicach będących pod kontrolą Autonomii Palestyńskiej lub terrorystów z Hamasu w Strefie Gazy, znajduje się duża populacja arabska. Bez wsparcia ekonomicznego Izraela, będzie im trudno przetrwać. Jest to miejsce, w którym do działania wchodzi Koordynator Aktywności Rządu na Terytoriach. Musimy dążyć do rozdzielenia ludności palestyńskiej od terrorystów. Kontynuujcie pomoc mieszkańcom Dżenina, Nablusu i Ramallah, aby mogli wieść przyzwoite i wygodne życie. W miarę możliwości pomagajcie ich gospodarce, medycynie, infrastrukturze i wszystkim obszarom życia, od góry do dołu, ponieważ są to wartości służące naszym interesom.

19 października 2015 r. zbrojne ramię al-Fatah, Brygady Męczenników Al-Aksa wydały oświadczenie: „Wzywamy arabski i muzułmański naród do wzięcia odpowiedzialności za meczet Al-Aksa. Wzywamy wszystkich naszych ludzi do podjęcia walki i chronienia miejsc świętych. Syjonistyczny wróg dobrze wie, że zamachy samobójcze znajdują się wśród naszych priorytetów, aby w środku ich państwa za pomocą własnego ciała wysadzać żołnierzy i osadników.”
    19 października 2015 r. Hamas wydał oświadczenie wzywające do przeprowadzania samobójczych zamachów w Judei, Samarii i Jerozolimie. Mahmud al-Zahar podkreślił, że Intifada musi przekształcić się z ludowego powstania w pełni zmilitaryzowaną wojnę z użyciem broni i materiałów wybuchowych.
    19 października 2015 r. palestyński terrorysta usiłował przekroczyć punkt kontrolny Kalandia, na północ od Jerozolimy. Podczas przeszukania znaleziono przy nim nóż ukryty w grzebieniu. Został aresztowany.
    19 października 2015 r. Palestyńczycy rzucili wieczorem 5 bomb zapalających do dzielnicy żydowskiej Abraham Avinu w Hebronie, w Judei. W rejonie osiedla żydowskiego Tekoa w Judei, Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy. W starciu ranny został 1 Arab.

19 października 2015 r. Skandynawskie Linie Lotnicze (SAS) ogłosiły, że zawieszają loty do Izraela ze względu na „niestabilną sytuację” w tym kraju. „Trasa do Tel Awiwu jest droga w obsłudze i jest na niej silna konkurencja. Nie uzyskujemy wystarczającej rentowności, aby nadal ją utrzymywać. Widzimy również, że niestabilność polityczna wpływa na trasę.”

20 października 2015 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Jerozolimie z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem, i powiedział mu, że „Wzgórze Świątynne jest obecnie zakładnikiem tych, którzy pragną prowadzić świętą wojnę. Nie możemy na to pozwolić. Izrael nie ma zamiaru i nie zmieni nawet jednej litery w umowie status quo.” Odnosząc się do palestyńskiego wniosku złożonego w UNESCO odnośnie Zachodniego Muru powiedział, że jest to próba uniemożliwienia Żydom jakiegokolwiek dostępu do Wzgórza Świątynnego. Ban Ki-moon powiedział, że jego wizyta w Izraelu odzwierciedla poczucie zaniepokojenia eskalacją starć izraelsko-palestyńskich.
    20 października 2015 r. Siły Obronne Izraela poleciły rolnikom omijanie w najbliższych dniach pól położonych w odległości 1 km od Strefy Gazy. Polecenie wydano ze względu na liczne przypadki ostrzału snajperskiego i często zamieszki w Strefie Gazy. W ciągu dnia granicę odwiedził premier Benjamin Netanjahu, który powiedział: „Jestem pod wrażeniem, że sytuacja tutaj jest pod kontrolą. Działamy zgodnie z polityką, która ma na celu uspokojenie napięć i działanie przeciwko terrorystom odpowiedzialnym za ataki – w najbardziej rozsądny i proporcjonalny sposób, i tylko z użyciem niezbędnej ilości siły. Myślę, że Hamas rozumie, że my go uznajemy go za podmiot odpowiedzialny za wszystko, co dzieje się w Gazie, i że nie pozwoli na naruszenie naszych granic lub ataki na naszych ludzi i terytorium.”

20 października 2015 r. izraelscy komandosi aresztowali nad ranem w wiosce Bajtunija w pobliżu Ramallah, wysokiego dowódcę Hamasu, Hassana Jousefa.
    20 października 2015 r. palestyński terrorysta zranił rano nożem izraelskiego żołnierza w Hebronie, w Judei. Żołnierze zastrzelili napastnika. Po południem terrorysta wjechał samochodem w grupę Izraelczyków w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Gdy napastnik wyszedł z samochodu i usiłował zaatakować nożem kolejne ofiary, został zastrzelony przez żołnierzy. Krótko wcześniej w zasadzce w pobliżu Hebronu uszkodzony został kamieniami żydowski samochód. Jego kierowca został następnie śmiertelnie potrącony przez ciężarówkę. Kierowca arabskiej ciężarówki uciekł i oddał się palestyńskim władzom mówiąc, że był to wypadek.
    20 października 2015 r. po południem obrzucono bombami zapalającymi izraelski posterunek wojskowy strzegący grobowca Racheli w Betlejem. Ranny został 1 żołnierz. Wieczorem obrzucono kamieniami żydowskie samochody w rejonie bloku osiedli Husz Etzion oraz osiedla Beitar Illit w Judei. Uszkodzony został 1 samochód. W północnej części Strefy Gazy demonstrowało około 100 Palestyńczyków, którzy palili opony i rzucali kamieniami w izraelskich żołnierzy. Wojsko odpowiedziało środkami do rozpraszania tłumu. Palestyńskie źródła poinformowały, że zginął 1 Palestyńczyk, a 3 osoby zostały ranne.

    20 października 2015 r. izraelski snajper namierzył po południem w przygranicznej części Strefy Gazy palestyńskiego snjapera, który odpowiadał za liczne ostrzały terytorium Izraela. Palestyński snajper został zastrzelony.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.